Κατέρευσε στο γήπεδο λόγω καύσωνα ο Μάρκος Παγδατής. Bίντεο

Υπό αντίξοες συνθήκες καύσωνα διεξαγόταν ο αγώνας του Μάρκου Παγδατή με τον Ιάπωνα Γιουίτσι Σουτζίτα, στην Τουρκία. Ένας αγώνας όμως που έμεινε ανολοκλήρωτος, καθώς ο Κύπριος τενίστας αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω θερμοπληξίας!

Κάνοντας υπερπροσπάθεια στο 3ο σετ, ο Παγδατής εγκατέλειψε τον ημιτελικό του Antalya Open, ενώ επρόκειτο για την 4η απόσυρσή του στη φετινή σεζόν.

Ο Νο79 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης βρισκόταν πίσω στο σκορ με 6-3, 6-7(7), 4-1 όταν κατέρρευσε λόγω θερμοπληξίας και αποφάσισε να εγκαταλείψει τον αγώνα, δίνοντας στον Σουτζίτα το εισιτήριο για τον τελικό.

Ο Παγδατής είχε ένα άσχημο γλίστρημα στο χορτάρι λίγο πριν καταρρεύσει, ενώ η πολύ καλή απόδοση και σταθερότητα του Σουτζίτα στο καθοριστικό σετ τον βοήθησαν περισσότερο να πάρει την απόφαση να πετάξει λευκή πετσέτα.

Πλέον, ο Κύπριος άσος θα ταξιδέψει στο Λονδίνο για την πρεμιέρα του στο Wimbledon που θα τον βρει αντιμέτωπο με τον γηπεδούχο, Τζέιμς Γουόρντ.