Γερμανία και Χιλή πήραν τα τελευταία δύο εισιτήρια για τους 4

Τα φαβορί επικράτησαν στους σημερινούς αγώνες του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών που διεξάγεται στη Ρωσία, καθώς τόσο η Γερμανία όσο και η Χιλή προκρίθηκαν στους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 3-1 του Καμερούν και στην 29/6 θα αντιμετωπίσουν το Μεξικό, ενώ μία ημέρα νωρίτερα, η Χιλή που αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αυστραλία, θα παίξει κόντρα στην Πορτογαλία.

Μετά το «στείρο» πρώτο 45λεπτο στο Σότσι, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Ντεμιρμπέϊ στο 48΄ και λίγο αργότερα ο Βέρνερ έκανε το 2-0. Παρά την αποβολή του Μαμπουκά στο 64΄, οι «αδάμαστοι λέοντες» μείωσαν με τον Αμπουμπακάρ στο 79΄, ωστόσο, τρία λεπτά και πάλι ο Βέρνερ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Λεβ.

Πάλεψε η Αυστραλία στη Μόσχα και μέχρι το 67΄ κρατούσε την πρόκριση στην τετράδα με το γκολ του Τροϊσί στο 42΄, αλλά ο Ροντρίγκες έφερε το ματς στα ίσια για τους Χιλιανούς και με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Πίτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά.