Η Φενέρμπαχτσε νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης

Τέλος αγώνα, η Φενέρμπαχτσε είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης. Νίκησε τον Ολυμπιακό με σκορ 80-64. Οι Τούρκοι πανηγυρίζουν.

Η Φενέρμπαχτσε είναι πανάξια νικήτρια. Έβγαλε περισσότερη ενέργεια, ήταν ανώτερη σε όλο τον αγώνα και κέρδισε

40' (80-64) Τρίποντο από τον Τολιόπουλο.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβγαλε τους βασικούς τους παίκτες. Στο παρκέ οι Ουότερς, Γκριν, Τολιόπουλος, Αγραβάνης και Παπαπέτρου.

38' (80-61) Εύστοχος και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς, άστοχος σε τρίποντο ο Γκριν.

Στο 37' η διαφορά στο +20 (78-58).

37' (76-58) Νέο τρίποντο από τον Κάλινιτς.

36' (73-58) Μείωσε ο Πρίντεζης με κίνηση στο ποστ.

Η Φενέρμπαχτσε έχει 12/22 τρίποντα (55%) στο ματς.

35' (73-54) Στο +19 η Φενέρμπαχτσε. Απομένουν 5'14'' πριν το τέλος. Νέο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς που έφτασε τους 15 πόντους στο ματς.

35' (70-54) Εύστοχος ο Γκριν.

34' (70-52) Βολές από τον Ούντο.

33' (68-52) Μείωσε ο Πρίντεζης. Το πρώτο του δίποντο στο ματς. Έχει 1/6 στο παιχνίδι.

Άστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη.

Έχουν κλείσει καλά στην άμυνα τον Πρίντεζη οι Τούρκοι. Δεν τον αφήνουν να ποστάρει.

Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Γκριν, Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ.

33' (68-50) Τρίποντο από τον Άντιτς, στο +18 οι Τούρκοι. Απομένουν 8 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Για να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Ολυμπιακού.

Άστοχο τρίποντο από τον Αγραβάνη.

Ο Ολυμπιακός στο παρκέ με τους Σπανούλη, Γκριν, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Μπιρτς.

32' (65-50) Στο +15 οι Τούρκοι και εδώ θα πρέπει να προσέξει ο Ολυμπιακός.

31' (63-50) Τρίποντο από τον Ντατόμε. Η Φενέρμπαχτσε έχει 10/19 στο ματς.

Οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσε αποεθώνουν τον Έκπε Ούντο. Έχει 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ στο ματς. Συν 4 μπλοκ.

Τέλος τρίτης περιόδου, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 60-48.

Δεύτερο κόψιμο του Ούντο μέσα σε δύο λεπτά. Δεν έχω δει αμυντικό να κυριαρχεί τόσο πολύ στο παιχνίδι τα τελευταία χρόνια!

Ο Ούντο μπλόκαρε το μπάσιμο του Παπανικολάου, στην τελευταία επίθεση.

30' (60-48) Μείωσε ο Μπιρτς

29' (60-46) Στο +14 οι Τούρκοι ύστερα από το σουτ του Ντατόμε

29' (58-46) 1/2 βολές από τον Άντιτς.
28' (57-46) Έξυπνη ασίστ του Αγραβάνη στον Μιλουτίνοβ. Άστοχος ο Μπογντάνοβιτς.

28' (57-44) Στο +13 η Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά με το τρίποντο του Ντατόμε. Τάιμ-άουτ στο παιχνίδι.
Δεύτερο χαμένο λέι-απ για τον Ολυμπιακό. Και το πληρώνει, με βολές από το μπόνους και τώρα τρίποντο του Ντατόμε.

Ο Παπαπέτρου αστόχησε στο μπάσιμο που δοκίμασε.

Ο Παπαπέτρου στην θέση του Σπανούλη. Στο "2" ο Παπανικολάου. Πέρασε στο παιχνίδι και ο Άντιτς.

Δεν είναι σε καλή κατάσταση στον τελικό ο Πρίντεζης. Έχει χάσει σουτ τα οποία συνήθως βάζει.

27' (53-44) Βολές από τον Ντατόμε και στο +9 η Φενέρμπαχτσε.

Ο Μπογκντάνοβιτς δεν έχει παίξει καθόλου λόγω των 3 φάουλ. Στο μεταξύ ο Κάλινιτς έχει αναλάβει εδώ και ώρα το μαρκάρισμα του Σπανούλη.
Ο Μιλουτίνοφ κάνει σπουδαία δουλειά. Παίζει πολύ καλά με το κορμί του και αλλάζει όλο το παιχνίδι. Δεν νομίζω να είμαι υπερβολικός αλλά κατά τη γνώμη μου είναι με διαφορά από τον 2ο ο καλύτερος 7footer που παίζει στην Ευρώπη.

Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού έφτασε τους 8 πόντους στο ματς.

26' (49-44) Ένα ακόμη καλάθι από τον Μιλουτίνοβ, έχει κάνει το βήμα μπροστά απόψε.

25' (49-42) Τρίποντο από τον Σλούκα.

25' (46-42) Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μιλουτίνοβ.

25' (46-40) Έβαλε και τις δύο βολές ο Βέσελι.

Ο Σλούκας έχει επιστρέψει στο παρκέ, ο Βέσελι στις βολές. Δεύτερο φάουλ για τον Πρίντεζη.

Έβγαλε άμυνα ο Ολυμπιακός. Η κατοχή στους Πειραιώτες.

23' (44-40) Νέο τρίποντο από τον "καυτό" Μάντζαρη. Έχει 3/3 στο ματς.

22' (44-37) Απίθανο καλάθι με ταμπλό από τον Βέσελι, όντας εκτός ισορροπίας.

Τρίτη φορά που δοκιμάζει άμυνα ζώνης ο Ολυμπιακός. Δεύτερη φορά που σκοράρει απέναντι της η Φενέρμπαχτσε.

21' (42-37) Τρίποντα από τους Ντίξον και Μάντζαρη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: 39-34.

Φενέρμπαχτσε: 39 πόντοι, 9/20 δίποντα (45%), 6/12 τρίποντα (50%), 3/5 βολές (60%), 20 ριμπάουντ (7-13), 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 4 μπλοκ.

Ολυμπιακός: Μπιρτς 10, Σπανούλης 6, Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 3, Γκριν 3, Γιανγκ, Παπαπέτρου , Ουότερς 2, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 4.

Φενέρμπαχτσε: Oύντο 3, Νάναλι 2, Βέσελι 2, Κάλινιτς 12, Ντίξον 5, Μπογκντάνοβιτς 12, Σλούκας, Ντατόμε 1.

20' (39-34) Μείωσε με buzzer-beater o Mπιρτς, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ.

20' (39-32) Δύσκολο μπάσιμο από τον Ντίξον.

20' (37-32) Τρίποντο ψυχολογίας από τον Μάντζαρη, που ροκανίζει την διαφορά. Απομένουν 41'' για το τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίποντο κρατάει ξανά τον Ολυμπιακό μες στο ματς. Θυμίζει αρκετά το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ. Δύο σουτ από Πρίντεζη και Μάντζαρη και ξαφικά το ματς πέφτει στους 5 πόντους.
Τρίτο φάουλ του Μπογκντάνοβιτς. Και δικαίωμα για βολές στον Ολυμπιακό

19' (37-28) Ο Μπογκντάνοβιτς βρήκε εύκολα τον διάδρομο και τέλειωσε την φάση, Πρέπει να παίξει πιο σκηρά στην άμυνα ο Ολυμπιακός, να μην δίνει τόσο εύκολα καλάθια στους Τούρκους.

19' (35-28) Τρίποντο από τον Πρίντεζη. Το πρώτο του καλάθι στο ματς.

Η Φενέρμπαχτσε βγάζει καλές άμυνες με τον Βέσελι. Νέο μπλοκ στον Σπανούλη.

17' (35-25) Στο +10 η διαφορά για πρώτη φορά, με την βολή του Ούντο.

Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, επιστρέφει ο Παπανικολάου στο ματς.

Η Φενέρμπαχτσε έχει ήδη 12 ασίστ, με τις 4 να είναι από τον Ούντο!

Ο Μπογκντάνοβιτς έχει ήδη 10 πόντους στο παιχνίδι.

17' (34-25) Ξανά στο +9 η Φενέρμπαχτσε, καθώς ο Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε ένα ακόμη τρίποντο.

Κακή πάσα του Σπανούλη, καθώς ο Παπαπέτρου είχε φύγει από την θέση του. Η κατοχή στην Φενέρμπαχτσε.

Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ αντί του Ουότερς.

Άστοχο σουτ μετά από ντρίμπλα από τον Γκριν.

15' (31-25) Σουτ από μέση απόσταση από τον Μπογκντάνοβιτς.

Μπλοκ του Γιανγκ σε τρίποντο του Σλούκα.

Ο Κάλινιτς απόψε δεν έχει χάσει σουτ, μέχρι στιγμής. Έχει 1/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολές.

Στέφανος Τριαντάφυλλος:  Πολύ καλή δουλειά από τον Ουότερς. Έδωσε πνοή δημιουργικά. Ο Ολυμπιακός γενικά προσπαθεί να μην κρατάει τη μπάλα πάνω στην αλλαγή, αλλά να την μεταφέρει και να βρίσκει αλλού χτύπημα.

13΄(29-25) Έξοχη κίνηση από τον Μιλουτίνοβ.

Η Φενέρμπαχτσε έχει 5/7 δίποντα (71%) και ο Ολυμπιακός μετρά 2/8 (25%).
12' (27-23) Μείωσε ο Ουότερς με μπάσιμο.

Ο Παπαπέτρου στην θέση του Παπανικολάου.

12' (27-21) Τρίποντο από τον Γκριν, ασίστ ο Ουότερς.

Ακούστε πως περιέγραψε ο Sport24 Radio 103.3 το τρίποντο του Παπανικολάου λίγο πριν από το τέλος της α' περιόδου

11' (27-18) 1/2 βολές από τον Ντατόμε.

Τέλος πρώτης περιόδου, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: 26-18.

10' (24-18) Τρίποντο απάντηση από τον Παπανικολάου.

10' (24-15) Στο +9 η Φενέρμπαχτσε μ νέο τρίποντο του Κάλινιτς.

Στέφανος Τριαντάφυλλος:  Αποχωρούν οι Σπανούλης και Πρίντεζης. Για να ξεκουραστούν και να αποφύγουν τα φάουλ στα 55'' που λογικά ισοδυναμούν με δύο άμυνες.

Μπλοκ του Ούντο στο τρίποντο του Σπανούλη, πήρε το ριμπάουντ ο Μιλουτίνοβ, αλλά άργησε να σουτάρει και τέλος επίθεσης.

Ο Κώστας Σλούκας πέρασε στο παρκέ αντί του Ντίξον.

8' (21-15) Γκολ-φάουλ ο Μιλουτίνοβ, αλλά έχασε την βολή.

8' (21-13) Μεγάλο τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.

Ο Μιλουτίνοβ στην θέση του Μπιρτς στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός παίζει με πείρα και με ψυχραιμία.

Μέσα ο Μιλουτίνοφ. Να δούμε αν μπορεί να δημιουργήσει φθορά στον Ούντο.

7' (18-13) Εύστοχος από μέση απόσταση ο Ούντο.

Ο Μπιρτς κέρδισε ένα ακόμη φάουλ. Είναι ψύχραιμος στις βολές. Έκανε το σκορ 16-13.

6' (16-11) Τρίποντο-ανάσα για τον Ολυμπιακό με τον Σπανούλη. Δεύτερο φάουλ για τον αρχηγό των Πειραιωτών.

Στέφανος Τριαντάφυλλος:  Ο Κάλινιτς έχει κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Έχει 9 από τους 16 πόντους της Φενέρ.

Ο Κάλινιτς από 7.3 πόντους στην σεζόν, έχει φτάσει ήδη τους 9.

Μπλοκ του Ούντο στον Παπανικολάου. Προσπαθεί να βρει ρυθμό ο Ολυμπιακός στην επίθεση.

5' (16-8) Δύσκολο γκολ-φάουλ από τον Κάλινιτς. Έβαλε και την βολή.

5' (13-8) Ψύχραιμος στις βολές ο Μπιρτς.
Είναι η πρώτη φορά μετά από 4 λεπτά που ο Ολυμπιακός σκοράρει χωρίς τον Σπανούλη να εκτελεί ή να δημιουργεί.
21:10
Και οι δύο ομάδες παίζουν αλλαγές. Και οι δύο προσπαθούν να τις τιμωρήσουν βάζοντας τη μπάλα στο post. Μέχρι στιγμής η Φενέρ έχει ευστοχήσει σε δύο τρίποντα από αυτή τη συνθήκη.
21:10
5' (13-6) Νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Ντίξον. Η Φενέρμπαχτσε παίζει και σκληρά στην άμυνα.
21:09
4' (10-6) Άφησαν ελεύθερο τον Κάλινιτς και τους τιμώρησε με τρίποντο.
21:08
3' (7-6) Φόλοου κάρφωμα από τον Βέσελι που νίκησε τον Παπανικολάου. Ο Μπογκντάνοβιτς πάνω στον Σπανούλη.

3' (5-6) Ο Σπανούλης αξιοποίησε και τις τρεις βολές που κέρδισε. Μπροστά ο Ολυμπιακός.

2' (5-3) Ο Ολυμπιακός απάντησε με πικ-εν-ρολ του Σπανούλη με τον Μπιρτς.

2' (5-1) Τρίποντο από τον Κάλινιτς.

1' (2-1) 1/2 βολές από τον Μπιρτς.

Υπάρχει πρόβλημα με το ρολόι.

Τάιμ άουτ.

Δεν ήρθε ο Ρετζεπ Ταγιπ Ερντογαν στον τελικό, τελικά.

Ο Μπιρτς κερδίζει το φάουλ και πάει στις βολές.

Κλέψιμο από τον Σπανούλη!

Άστοχος ο Πρίντεζης.

2-0: Καλάθι ο Βέσελι.

Ολα έτοιμα για την έναρξη!

Με την κόκκινη εμφάνιση ο Ολυμπιακός.

Σπανούλης, Μάντζαρης, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Μπιρτς η πεντάδα του Ολυμπιακού.

Εντυπωσιακή η παρουσίαση των δύο ομάδων στο Σιναμ Ενρτέν!!

Σε δηλώσεις του νωρίτερα ο Χάκετ είπε ότι ο Ολυμπιακός πρέπει να σταματήσει το Pick and roll της Φενέρ, μέσω του μαρκαρίσματος των Σλούκα και Μπογκντάνοβιτς, ενώ είχε και ένα καλό λόγο για τους ψηλούς της τουρκικής ομάδας, Ούντοχ και Βέσελι.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την Φενέρμπαχτσε στην έδρα της, μπροστά σε ένα φανατισμένο κοινό που διψάει να δει το πρώτο ευρωπαϊκό κύπελλο τουρκικής ομάδας.

Αντίθετα η Ελλάδα μετράει 9 τίτλους. Έξι του Παναθηναϊκού Superfoods και τρεις του Ολυμπιακού που σήμερα πάει για το τέταρτο ευρωπαϊκό του.

Λίγο νωρίτερα στις εξέδρες του «Σινάν Ερντέμ» οι οπαδοί της Φενέρ πλακώθηκαν μεταξύ τους.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν να κάνουν το ζέσταμά τους

Θα παρακολουθήσουμε μαζί την προσπάθεια του Ολυμπιακού να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης για τέταρτη φορά, αφού στις 21.00 (NovaSports1, ΕΡΤ2) θα βρεθεί αντιμέτωπος στον τελικό της Euroleague με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.