Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 4-0. Στο τελικό ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στον επαναληπτικό του Κυπέλλου Ελλάδος τον Παναθηναϊκό με τους γηπεδούχους να έχουν δύσκολο έργο λόγω της ήττας τους με 2-0 και τις δυο ομάδες να θέλουν την πρόκριση.

Στον τελικό ο ΠΑΟΚ, με σπουδαία ανατροπή!

Τέλος του αγώνα

88'Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες, επειδή διαμαρτυρήθηκε στον 4ο, την ώρα που έβγαινε από το γήπεδο.

88'Ο Χατζηγιοβάνης στη θέση του Βιγιαφάνιες

86'Σε θέση οφσάιντ ο Μπεργκ

83'ΓΚΟΛ! 4-0 για τον ΠΑΟΚ Ο Μπίσεσβαρ εκμεταλλεύεται το λάθος του Κουτρουμπή, γυρίζει από αριστερά την μπάλα, συστημένη στον Πρίγιοβιτς, που πλασάρει σε κενή εστία.

82'Κάρτα στον Κάνιας, για τράβηγμα στον Λουντ.

82'Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσίμιροτ από αριστερά να γυρίζει την μπάλα στο πέναλτι, ο Μπίσεσβαρ πλασάρει, αλλά ανακόπτεται από τους Λουντ και Βιγιαφάνιες.

80'Βαθιά μπαλιά από την άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Μολέντο παίρνει την κεφαλιά, νέα κεφαλιά του Μπεργκ, ξυστά από το δοκάρι του Γλύκου η μπάλα.

79'Ο Κάνιας στη θέση του Σάχοβ

Στην άμυνα οι Κουτρουμπής, Ρέις και Μολέντο. Στα άκρα οι Λουντ και Κουλιμπαλί. Κουρμπέλης και Βιγιαφάνιες στον άξονα. Μπεργκ και Μολίνς στην επίθεση.

Με 3-4-2 τώρα ο Παναθηναϊκός.

77'Ο Λουντ στη θέση του Κλωναρίδη

77'Φάουλ του Ενρίκε στον Μπεργκ

Το tweet του Παναθηναϊκού για την αποβολή του Χουλτ

Δεύτερη κίτρινη κ αποβολή του Χούλτ στο 73' για υποτιθέμενο μαρκάρισμα στον Μάτος. Ντροπή

Πλέον προκρίνεται ο ΠΑΟΚ

73'ΓΚΟΛ! 3-0 για τον ΠΑΟΚ Σέντρα του Μάτος από δεξιά, απομακρύνει με το κεφάλι ο Κουλιμπαλί, σουτ στην κίνηση από τον Σάχοβ, που νικάει τον Βλαχοδήμο.

Με δέκα παίκτες πλέον ο Παναθηναϊκός.

72'Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Χουλτ, για μαρκάρισμα στον Μάτος.

69'Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο Πρίγιοβιτς (από θέση οφσάιντ) κάνει την προβολή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος, από κοντά ο Μάτος στέλνει την μπάλα άουτ.

69'Φάουλ του Χουλτ στον Μάτος

67'Σέντρα του Κουλιμπαλί από δεξιά, δεν πλασάρει καλά ο Μπεργκ, φεύγει άουτ η μπάλα.

67'Φάουλ του Πρίγιοβιτς στον Κουλιμπαλί

66'Ο Μολίνς στη θέση του Εμποκού

Θα βγει σύντομα από τον αγώνα ο Εμποκού.

Πολύ κακός ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έχει συνέλθει ακόμα από το 2-0 του ΠΑΟΚ.

60'Φάουλ του Κουρμπέλη στον Ενρίκε, λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, από πλάγια θέση.

59'Ο Ενρίκε στη θέση του Κάμπος

Αποσυντονισμένος εδώ και λίγα λεπτά ο Παναθηναϊκός.

Η πίεση συνεχίζεται από πλευράς ΠΑΟΚ, που δεν έχει καμία διάθεση για παράταση.

52'Φάουλ του Πρίγιοβιτς στον Μολέντο

51'Κάρτα στον Μπίσεσβαρ, για μαρκάρισμα στον Κλωναρίδη.

Πάει και για τρίτο γκολ ο ΠΑΟΚ

Ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα ο ΠΑΟΚ

48'ΓΚΟΛ! 2-0 για τον ΠΑΟΚ Σέντρα του Μπίσεσβαρ από δεξιά, ο Μάτος παίρνει υπέροχη κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βλαχοδήμου.

48'Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από πολύ πλάγια θέση, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

47'Φάουλ του Κουλιμπαλί στον Πέλκα

46'Ο Πέλκας επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, ψηλά η μπάλα.

Ξεκινά το δεύτερο μέρος

Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Ουάρντα για τον ΠΑΟΚ

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους

Σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις -κυρίως για τον Παναθηναϊκό-, το σκορ έχει διαμορφωθεί από μία στημένη φάση, χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση του Πέλκα.

Ο ΠΑΟΚ έχει το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να κρατά την πρόκριση στα χέρια του.

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος

44'Νέα κακή επιλογή από τον Κλωναρίδη, που δεν γυρίζει καλά την μπάλα, με αποτέλεσμα να χαθεί η επίθεση του Παναθηναϊκού.

44'Κακή πάσα του Ρέις προς τον Κουλιμπαλί, για τον ΠΑΟΚ η μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος από τον ΠΑΟΚ στο ματς, αλλά παραμένει πίσω στο σκορ.

39'Κάρτα στον Χουλτ, για μαρκάρισμα στον Ουάρντα.

38'Σέντρα του Χουλτ από αριστερά, ο Μολέντο παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα στρώνεται σε Κλωναρίδη και Εμποκού, που μπερδεύονται μεταξύ τους και χάνουν τεράστια ευκαιρία.

37'Κάρτα στον Μάτος, για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπεργκ.

36'Εκπληκτική ενέργεια του Βιγιαφάνιες στην αντεπίθεση, καθώς αποφεύγει δύο αντιπάλους και πασάρει εξαιρετικά για τον Κλωναρίδη, που μπαίνει στην περιοχή, αλλά πλασάρει άουτ στο τετ-α-τετ με τον Γλύκο.

33'Γύρισμα του Κλωναρίδη από δεξιά με προορισμό τον αμαρκάριστο Μπεργκ, η μπάλα κοντράρει στον Βαρέλα και κατευθύνεται προς την εστία του Γλύκου, ο οποίος προλαβαίνει να απομακρύνει με το χέρι πάνω στη γραμμή, σε κόρνερ.

31' Μακρινό σουτ από τον Κλωναρίδη, στην αγκαλιά του Γλύκου η μπάλα.

29'Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ, με τον Κάμπος να πασάρει αριστερά στον Πέλκα, ο οποίος τροφοδοτεί ξανά τον συμπαίκτη του, αλλά το πλασέ του είναι εντελώς άστοχο.

29'Ξαναπέφτει στην περιοχή ο Κλωναρίδης, που ζητά τράβηγμα από τον Κρέσπο.

Ξεκινά και πάλι ο αγώνας

Ο διαιτητής απειλεί με διακοπή αν συμβεί και πάλι κάτι ανάλογο.

Σύσκεψη των διαιτητών με ανθρώπους του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ

Μίνι διακοπή από τον Κύζα, για να γίνουν συστάσεις στους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

25'Κροτίδα σκάει δίπλα στον Βιγιαφάνιες, που είχε πάει να εκτελέσει το κόρνερ. Ο Αργεντίνος πέφτει στο έδαφος και κρατάει το αυτί του.

25'Εκτελεί ο Εμποκού, σε κόρνερ ο Γλύκος με τα ακροδάχτυλα

Σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό, λίγο πιο μακριά από εκεί που εκτέλεσε ο Πέλκας νωρίτερα.

24'Νέο φάουλ πάνω στον Μπεργκ, από τον Βαρέλα αυτή τη φορά

23'Τράβηγμα του Σάχοβ στον Μπεργκ

Tweet από τον Παναθηναϊκό για τη φάση του γκολ

Αγκαλιάζονται οι δύο παίκτες, που τα βρήκαν.

Όλα ξεκίνησαν από ένα φάουλ του Εμποκού στον Αιγύπτιο του ΠΑΟΚ

19'Ένταση στο ματς μεταξύ Ουάρντα και Κλωναρίδη

18'Φάουλ του Κάμπος στον Μολέντο

Ένα γρήγορο γκολ, που σίγουρα θα απελευθερώσει τους γηπεδούχους ενόψει της συνέχειας.

Καλύπτει κατά το ήμισυ το σκορ του πρώτου αγώνα ο ΠΑΟΚ.

14'ΓΚΟΛ! 1-0 για τον ΠΑΟΚ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Πέλκα, στη δεξιά γωνία του Βλαχοδήμου, που δεν φτάνει την μπάλα.

13'Φάουλ του Μολέντο στον Πρίγιοβιτς, σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.

13'Νέα σέντρα του Λέοβατς, ο Πρίγιοβιτς παίρνει την κεφαλιά, αλλά δεν σημαδεύει σωστά.

12'Αδύναμο γύρισμα του Λέοβατς από αριστερά, απομακρύνει χωρίς δυσκολία ο Μολέντο.

11'Φάουλ του Κάμπος στον Εμποκού

Έχει μπει δυνατά στο ματς ο Παναθηναϊκός, που ψάχνει ένα γκολ από νωρίς, για να κάνει πιο εύκολη την υπόθεση πρόκριση.

9'Φάουλ του Σάχοβ στον Βιγιαφάνιες

5'Συνεχίζει να πιέζει ο Παναθηναϊκός, με τον Βιγιαφάνιες να σουτάρει από διαγώνια θέση, ο Γλύκος αποκρούει, νέο σουτ εκτός περιοχής από τον Κουρμπέλη, μπλοκάρει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Εκρηκτική ατμόσφαιρα στην Τούμπα πριν από την έναρξη του ημιτελικού:

4'Ο Βιγιαφάνιες κλέβει την μπάλα από τον Κρέσπο, πασάρει στον Μπεργκ, που αμέσως δίνει στον Κλωναρίδη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή, αλλά πέφτει εύκολα στο μαρκάρισμα του Βαρέλα και χάνει την μπάλα.