Superleague LIVE: Πλατανιάς - ΑΕΚ 0-2 Τελικό

Η ΑΕΚ κοντράρεται με τον Πλατανιά στα Περιβόλια για την 27η αγωνιστική της Super League

95'Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Πλατανιά και ανεβαίνει εκ νέου στην 5η θέση της βαθμολογίας.

95'Ο Αραούχο έστρωσε στον Αραβίδη, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Χανιώτες.

91'Ο Σίγκνεβιτς κερδίζει κόρνερ σε παρεμβολή του Σιμόες.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

Κατοχή: 55% - 45%

88'Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτός, ο Ροντρίγκες εντός.

Τελικές: 10(6) - 9(7)

Τελευταίες προσπάθειες του Πλατανιά να μειώσει το σκορ.

87'Ο Σιγκνέβιτς έστρωσε με το κεφάλι στον Αποστολόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Μπάρκα.

85'Διαμαρτυρίες του Ντεβέσα για χέρι του Σιμόες μέσα στην περιοχή. Στο ριπλέι φαίνεται πως η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Πορτογάλου, αλλά ο Καλογερόπουλος το θεώρησε ακούσιο.

83'Συρτό σουτ του Γουνδουλάκη, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.

81'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Αποστολόπουλος στη θέση Πριντέτα.

81'Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Ντεβέσα σήκωσε στον Μανούσο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ διαχειρίζεται το υπέρ της προβάδισμα και δεν απειλείται ιδιαίτερα απ' τους γηπεδούχους.

75'Μακρινό σουτ του Σιμόες, μπλόκαρε σταθερά ο Σωτηρίου.

74'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Μενδρινού.

Ο Χρήστος Αραβίδης αφιέρωσε το γκολ στον Βασίλη Λαμπρόπουλου. Οι πρώτες πληροφορίες για τον τραυματισμό του στόπερ της ΑΕΚ αναφέρουν πως έχουν πειραχτεί οι χιαστοί του δεξιού ποδιού του.

20:54

Ο Πέτρος Μάνταλος συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες και θα χάσει τα δύο απ' τα τρία επόμενα παιχνίδια της Ένωσης.

20:53

Δεύτερο τέρμα του Αραβίδη απέναντι στον Πλατανιά τη φετινή σεζόν, αφού είχε σημειώσει γκολ και στο ματς του πρώτου γύρου.

20:52

Τρίτο γκολ του Χρήστου Αραβίδη τη φετινή σεζόν.

20:52

68'

Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

20:51

67'

ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Αραβίδης)! Υπέροχη βαθιά μπαλιά του Μάνταλου στον Αραβίδη, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Σωτηρίου για το 2-0!

Τελικές: 7(5) - 7(5)

65'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ στην κίνηση απ' τον Αραούχο, η μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Σωτήριου.

Αποθέωση για τον Χρήστο Αραβίδη απ' τους φίλους της ΑΕΚ.

64'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Σιγκνέβιτς στη θέση του Γιακουμάκη.

64'Ο Αραούχο κερδίζει το κόρνερ απ' τον Βάντερσον.

63'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

Οι αρκετές διακοπές έχουν ρίξει τον ρυθμό του γώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Κατοχή: 56% - 44%

Σηκώνονται οι δύο ποδοσφαιριστές.

54'Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού των Μάνταλου και Μενδρινού.

53'Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη για φάουλ πάνω στον Μάνταλο.

Δεν αλλάζει σύστημα ο Μανόλο Χιμένεθ. Παραμένει το 3-5-2, με τον Γιόχανσον να αγωνίζεται ως στόπερ.

51'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον στη θέση του τραυματία Λαμπρόπουλου.

Ο Λαμπρόπουλος περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου με το φορείο.

Ο στόπερ της ΑΕΚ συγκρούστηκε με τον Βράνιες στον αέρα και στραβοπάτησε.

Ο Λαμπρόπουλος έχει ξεσπάσει σε κλάματα.

Ο στόπερ της ΑΕΚ ζήτησε αλλαγή, καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

49'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Λαμπρόπουλου.

48'Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Σουτ του Γιακουμάκη από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Μπάρκας.

47'Επικίνδυνη σέντρα του Ντεβέσα, μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46'Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του Πλατανιά.

Ο Πλατανιάς επιτίθεται κυρίως απ' τα δεξιά με τους δραστήριους Στάθη και Μανούσο που βάζουν δύσκολα σε Βινίσιους και Κολοβέτσιο.

Τελικές: 5(3) - 6(5)

42'Μακρινό ευθύβολο σουτ του Αϊντάρεβιτς, η μπάλα στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

Πολλά προβλήματα για την άμυνα της ΑΕΚ.

41'Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Μενδρινός έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Μπανανά πήρε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μπάρκας με εντυπωσιακή επέμβαση αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του!

Κόρνερ: 3-0

40'O Mανούσος κερδίζει κόρνερ απ' τον Κολοβέτσιο.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες της ΑΕΚ για να δυσκολέψουν την κυκλοφορία του Πλατανιά.

35'Ο Στάθης μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Μουνάφο, αλλά το σουτ του Αργεντινού πέρασε πάνω απ' την εστία του Μπάρκα.

Οι γηπεδούχοι ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

31'Τρομερή ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Στάθης έβγαλε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Μανούσος κατέβασε την μπάλα, αλλά προτού εκτέλεσει, ο Βράνιες έβαλε την κόντρα κι έσωσε την ομάδα του!

Συνεχίζει να πιέζει ο Πλατανιάς για την ισοφάριση.

Πολύ καλή εμφάνιση κι απ' τον Ντεβέσα.

26'Όμορφη κάθετη του Ντεβέσα στον Μανούσο, αλλά ο Μπάρκας πρόλαβε κι έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Αστρίτ Αϊντάρεβιτς συμπλήρωσε 4 κάρτες και θα χάσει ένα απ' τα επόμενα τρία παιχνίδια της ΑΕΚ.

Φάουλ: 4-7

25'Κίτρινη κάρτα στον Αϊντάρεβιτς.

Τελικές: 2(1) - 5(4)

25'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

Οι Μάνταλος και Χριστοδουλόπουλος πάνω στην μπάλα.

24'Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ. Λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή κι αριστερά.

Μετά το γκολ, ο Πλατανιάς έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα και πιέζει για την ισοφάριση.

Ο Βινίσιους αφιέρωσε το γκολ στον Ρόναλντ Βάργκας που βρίσκεται στον πάγκο της ΑΕΚ.

21'Κεφαλιά του Πριντέτα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα άουτ.

20'Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Ντεβέσα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπάρκας αιφνιδιάστηκε, η μπάλα κατέληξε στον Μπανανά, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ διόρθωσε το λάθος του, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα με γκολ για τον Βραζιλιάνο μπακ.

18'ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ (Βινίσιους)! Ο Αραούχο έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Βινίσιους, ο οποίος κινήθηκε ως κρυφός επιθετικός και με σουτ με το δεξί νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-0!

Κατοχή: 50% - 50%

Τελικές: 0(0) - 3(2)

16'Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Αϊντάρεβιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση απ' το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Ιδιαίτερα δραστήριος ο Λάζαρος Χριστόπουλος στα πρώτα 15 λεπτά του ματς.

Γλύτωσε την κίτρινη κάρτα ο Βόσνιος στόπερ.

11'Συστάσεις του Καλογερόπουλου στον Βράνιες για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ντεβέσα.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής, στον αγώνα.

Οι Χριστοδουλόπουλος και Αραούχο εναλλάσσονται διαρκώς στην κορυφή της επίθεσης.

Αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή απ' τους παίκτες των δύο ομάδων.

Καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά.

Νωρίτερα, ο Χριστοδουλόπουλος διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Βάντερσον μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

3'Συρτό σουτ του Αϊντάρεβιτς, ο Σωτηρίου μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ κάνει ο Βινίσιους ντε Φρέιτας.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στα Περιβόλια και για τον θεσμό του Κυπέλλου, όπου έμειναν στο 0-0.

Η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 3-0 στον αγώνα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών.

Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρέβενης (Χαλκιδικής), Βασίλειος Καμπούρης (Εύβοιας)

4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Στον πάγκο για τους Χανιώτες: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Κάργας, Γιορέντε, Γουνδουλάκης, Στανισάβλιεβιτς, Σιγκνέβιτς.

Στον πάγκο για τους "κιτρινόμαυρους": Ανέστης, Μπακάκης, Γιόχανσον, Μπακασέτας, Ροντρίγκες, Βάργκας, Αραβίδης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός, Ντεβέσα, Μανούσος, Γιακουμάκης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Βινίσιους, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 6η θέση με 43 βαθμούς, ύστερα από 26 αγωνιστικές, ενώ ο Πλατανιάς είναι έβδομος με 41.

Κρίσιμη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες στην μάχη που δίνουν για είσοδο στα πλέι οφ.