Super League: Κέρκυρα - Ολυμπιακός 0 - 2

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται έως το τέλος του πρωταθλήματος για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, έψαχνε ο Ολυμπιακός στο ΕΑΚ Κέρκυρας για την 27η αγωνιστική της Super League.

Για τους βαθμολογικά αδιάφορους γηπεδούχους, ο Μιχάλης Γρηγορίου ήταν στην ευχάριστη θέση να έχει στην διάθεση του πρακτικά πλήρη αποστολή. Η επιστροφή του Κουτζαβασίλη σήμανε πως ο μοναδικός παίκτης που δεν μπορούσε να υπολογίζει ο Έλληνας τεχνικός για το ματς με τους Πειραιώτες ήταν ο Ντιμιτρόφσκι.

Ο Τάκης Λεμονής δεν άλλαξε το 4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό, αλλά έδωσε φανέλα βασικού ξανά στον Σεμπά (εξέτισε στο ματς με τον Πλατανιά), διατήρησε τον Μαρίν στην ενδεκάδα και εμπιστεύτηκε τον Καρντόσο για την κορυφή της επίθεσης. Με 20 παίκτες στην αποστολή ταξίδεψαν οι "ερυθρόλευκοι" στο νησί των Φαιάκων και με μοναδικό πρόβλημα τον ανέτοιμο Βιάνα, καθώς οι Σισοκό, Νικολάου, Παρέδες και Χουτεσιώτης έμειναν εκτός για λόγους τακτικής. Οι δύο που κόπηκαν από την 18άδα ήταν οι Μπουχαλάκης και Μανθάτης.

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με σκόρερ τους Φορτούνη και Μαρίν, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-0 της Κέρκυρας και χρειάζεται ένα ακόμη τρίποντο στις τελευταίες τρεις στροφές της Super League για να φτάσει και στην μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος, 44ου στην ιστορία του.

"Σίγουρα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια ήμασταν σαφώς βελτιωμένοι. Το ζητούμενο είναι να δείξουμε αντίδραση, καθώς μας πλήγωσαν τα δύο προηγούμενα ματς. Είχαμε κάποιες καλές ευκαιρίες και κάναμε ένα βήμα μπροστά. Μετά το 2-0, το παιχνίδι τελείωσε για εμάς. Αν μας έλεγαν πως εφτά αγωνιστικές πριν το τέλος θα είχαμε εξασφαλίσει την παραμονή μας, δεν θα το πιστεύαμε. Όμως, δεν θέλουμε να χαλάσουμε την εικόνα μας. Θέλουμε να κλείσουμε καλά τη χρονιά. Ο στόχος έχει επιτευχθή", δήλωσε ο Μιχάλης Γρηγορίου στην κάμερα της NOVA.

"Νομίζω είχαμε αρκετές καθαρές φάσεις για γκολ. Κινδυνέψαμε μόνο σε μία φάση. Είχαμε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης. Είμαι ικανοποιημένος απ' την απόδοση των παικτών μου", δήλωσε στην κάμερα της NOVA ο Τάκης Λεμονής.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους "ερυθρολεύκους" οι Κώστας Φορτούνης και Μάρκο Μάριν.

93' Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 2-0 της Κέρκυρας και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος στην ιστορία του.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι "ερυθρόλευκοι" βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Φορτούνης προσπάθησε να πλασάρει τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας απομάκρυνε με το ένα χέρι την μπάλα!

Ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα και δεν απειλείται απ' τους γηπεδούχους.

85' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ανδρεόπουλος στη θέση του Νίκιτς.

83' Ο Μαρτίνς έκανε το σουτ, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες αντί του Μάριν.

81' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γεωργακόπουλος στη θέση του Ντιογκό.

80' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Τουράμ πήρε την πρώτη κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Νίκιτς. Ο Σέρβος έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Ρομαό έδιωξε πάνω στη γραμμή, με τον Καπίνο να μπλοκάρει στη συνέχεια την μπάλα.

Στο ριπλέι φαίνεται πως ο Γερμανός είναι ελάχιστα εκτεθειμένος όταν δέχεται την πάσα απ' τον Ανσαριφάρντ. Οριακή φάση.

77' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό (Μάριν)!

76' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν στη θέση του Κόντου.

Όσο ο Ολυμπιακός δεν πετυχαίνει δεύτερο γκολ, τόσο η Κέρκυρα παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση της ισοπαλίας.

75' Σουτ στην κίνηση του Κόντου απ' το ύψος του ημικυκλίου, η μπάλα άουτ.

Κόρνερ: 1-7

73'Ο Ζαραδούκας παραχωρεί κόρνερ σε σέντρα του Μάριν.

71'Ωραίο μακρινό σουτ του Κόντου, η μπάλα άουτ.

Τελικές: 3(1) - 13(8)

69' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Φορτούνη,ο οποίος απέφυγε τον Ιωάννου, έκανε το σουτ, αλλά ο Κουτζαβασίλης απομάκρυνε την μπάλα!

Πρώτη καλή ευκαιρία για τους Φαίακες στον αγώνα.

67' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Τουράμ εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Ντα Κόστα, απέφυγε τον Μποτία, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Καπίνο!

Θερμό χειροκρότημα για τον Εστέμπαν Καμπιάσο.

67' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Ανσαριφάρντ, Μαρτίνς στη θέση των Καρντόσο, Καμπιάσο.

64'Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά για φάουλ στον Γκομέζ.

63' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φιγκέιρας μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Βενέτης απομάκρυνε την μπάλα, προτού φανεί απειλητικός ο Καρντόσο.

Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία πέντε λεπτά.

Οι Καρίμ Ανσαριφάρντ και Αντρέ Μαρτίνς ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

Κατοχή: 38% - 62%

Ασφυκτική πίεση των "ερυθρολεύκων" που ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ για να "κλειδώνουν" τη νίκη.

Κόρνερ: 1-6

57' Μακρινό σουτ του Καρντόσο, ο Κουτζαβασίλης έπεσε στη δεξιά γωνία του κι απομάκρυνε σε κόρνερ.

56' Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντα Κόστα βρήκε την μπάλα με το τακουνάκι, αλλά αυτή κατέληξε άουτ.

56' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Δυνατό σουτ του Σεμπά λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, ο Κουτζαβασίλςη έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Φαίακες.

53' Ο Καπίνο έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ την επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ντιογκό.

Πάνω-κάτω η μπάλα στο δεύτερο μέρος. Καλός ο ρυθμός του ματς.

Τελικές: 2(0) - 8(5)

51' Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Γκομέζ, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Καπίνο.

51' Μακρινό σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.

Όρθιος ο Τάκης Λεμονής που δίνει διαρκώς οδηγίες στους παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός διατηρεί τα ηνία του αγώνα και ψάχνει ένα δεύτερο γρήγορο γκολ.

Αρκετά ανεβάσματα απ' τον Ντε λα Μπέγια τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ισπανός μπακ βοηθάει σημαντικά στον επιθετικό τομέα.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου μέρους.

Μικρή καθυστέρηση, καθώς δεν έχουν επιστρέψει οι διαιτητές.

Επέστρεψαν κι οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες της Κέρκυρας επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα γκολ, αν ο Φώτης Κουτζαβασίλης δεν βρισκόταν σε τόσο καλή ημέρα.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 της Κέρκυρας.

43' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμπιάσο έκανε την καρφωτή κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από σέντρα του Ντε λα Μπέγια, αλλά ο Κουτζαβασίλης απομάκρυνε με διπλή προσπάθεια!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους "ερυθρολεύκους".

41'Επικίνδυνο γύρισμα του Φιγκέιρας, ύστερα από συνεργασία με τον Σεμπά, ο Βενέτης παραχώρησε κόρνερ!

Οι Φορτούνης, Μάριν και Σεμπά αλλάζουν διαρκώς θέσεις δυσκολεύοντας τους αμυντικούς της Κέρκυρας.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καρντόσο βρήκε στα πλάγια τον Ντε λα Μπέγια, ο οποίος γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής στον Μάριν, αλλά ο Γερμανός καθυστέρησε, με συνέπεια ο Κουτζαβασίλης να διώξει την μπάλα!

36' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μάριν.

Η Κέρκυρα προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" έχουν κλείσει τους χώρους και δεν αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

Κόρνερ: 0-3

31'Ο Ιωάννου απομάκρυνε σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα του Μάριν.

Ο Ολυμπιακός είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Κώστα Φορτούνη.

29' Κίτρινη κάρτα στον Τουράμ για φάουλ πάνω στον Μποτία.

28'ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)!

Στο ριπλέι φαίνεται πως ο Φορτούνης καλύπτεται στη φάση του γκολ, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της Κέρκυρας.

27'Ο Ντε λα Μπέγια έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Κουτζαβασίλη.

Τελικές: 1(0) - 3(2)

Κατοχή: 36% - 64%

Ο Ολυμπιακός διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και πιέζει για δεύτερο γκολ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ.

Έκτο γκολ για τον Κώστα Φορτούνη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι "ερυθρόλευκοι" μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ.

20'ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό (Φορτούνης)! Ο Φορτούνης κερδίζει τις κόντρες, ύστερα από προσπάθεια του Σεμπά, περνάει και τον Κουτζαβασίλη και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Πολύ καλή παρουσία από Ρομαό και Καμπιάσο που ανεβαίνουν συνεχώς προς την αντίπαλη εστία.

Ιδιαίτερα δραστήριος ο Κώστας Φορτούνης σ' αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού ζητάει μπάλα και προσπαθεί να δημιοργήσει για τους συμπαίκτες του.

Οφσάιντ: 2-0

Ο Καμπιάσο "πατάει" διαρκώς την αντίπαλη περιοχή, αγωνιζόμενος ως... κρυφός επιθετικός.

Ο Νίκιτς απομάκρυνε με το κεφάλι την εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη.

14'Ο Βενέτης παραχωρεί κόρνερ, ύστερα από επικίνδυνη σέντρα του Σεμπά.

13'Μακρινό σουτ του Σιόντη, η μπάλα ψηλά άουτ.

12'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρομαό πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

11' Παρατηρήσεις του Ευαγγέλου στον Βενέτη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Φορτούνη.

Πίεση ψηλά απ' τους γηπεδούχους που δημιουργούν προβλήματα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού.

Ξεχωριστή αναμέτρηση για τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος έφτασε τις 100 συμμετοχές στη Super League.

8'Ωραία συνεργασία των Σεμπά-Φορτούνη, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν αναλάβει τα ηνία του αγώνα και πιέζουν για ένα γρήγορο γκολ.

5' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καρντόσο έστρωσε στον Καμπιάσο, αλλά το σουτ του Αργεντινού πέρασε ψηλά άουτ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Η διάταξη του Ολυμπιακού:

Η διάταξη της Κέρκυρας:

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στη φυσούνα.

Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του ΕΑΚ.

Σε έξι αγώνες με γηπεδούχο την Κέρκυρα, ο Ολυμπιακός μετράει ισάριθμες νίκες με συντελεστή τερμάτων 16-1.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από νίκη με 2-1 επί του Πλατανιά στο "Γ. Καραϊσκάκης", ενώ η Κέρκυρα γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-0 απ' τον Ηρακλή.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 57 βαθμούς, ύστερα από 26 αγωνιστικές, ενώ η Κέρκυρα είναι 10η με 29.

Στον πάγκο για τους "ερυθρολεύκους": Λεάλι, Ρέτσος, Μαρτίνς, Ανδρούτσος, Ντομίνγκες, Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.

Αναπληρωματικοί για τους Φαίακες: Αραμπατζής, Σπίνουλας, Αντιλέχου, Ανδρεόπουλος, Ζορμπάς, Επστάιν, Γεωργακόπουλος.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι Άγγελος Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών.

Βοηθοί: Δημήτριος Γκάγκας (Λάρισας), Κοσμάς Χαρίσης (Γρεβενών)

4ος: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς, Γεωργίου, Κόντος, Κέβιν Ντιόγκο, Τουράμ.

Ολυμπιακός (Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο, Φορτούνης, Μαρίν, Σεμπά, Καρντόσο.

Η σέντρα της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.

Ουσιαστικά αδιάφοροι βαθμολογικά οι γηπεδούχοι, αντίθετα με τους Πειραιώτες, που ψάχνουν την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται έως το τέλος του πρωταθλήματος για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Κέρκυρα υποδέχεται στο ΕΑΚ τον Ολυμπιακό για την 27η αγωνιστική της Super League.