Τελικό σκορ: Κέρκυρα - Ξάνθη 1 - 0

Η Κέρκυρα επικρατεί 1-0 της Ξάνθης και παράλληλα διατηρεί την παράδοση που την θέλει αήττητη κόντρα στους Ακρίτες εντός έδρας σε όλα τα χρόνια της Super League

Λήξη της αναμέτρησης!

Κάρτες σε Ντιόγκο και Πιτσέλι

Τρία λεπτά καθυστερήσεων

85' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Εκτός ο Κέβιν Ντιόγκο, μέσα ο Σπίνουλας

82' Κεφαλιά του Τουράμ στην αγκαλιά του Ζίφκοβιτς

80' Έχει πέσει ο ρυθμός, με την Ξάνθη να προσπαθεί να διεκδικήσει ό,τι μπορεί.

74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Πιτσέλι, εκτός ο Λουσέρο

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Ο Κέβιν Ντιόγκο με πανέμορφο γυριστό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από μπαλιά του Κόντου

62' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Εκτός ο Νίκιτς, μέσα ο Ντουαλά

61' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Τριάδης, μέσα ο Λάζιτς

60' Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ο Κόντος μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς

57' Νέα ευκαιρία της Κέρκυρας!  Ο Ντιόγκο κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε ο Ζίφκοβιτς

54' Πέναλτι που δεν δίνεται στην Κέρκυρα! Σουτ του Νίκιτς, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ντε Λούκας που δεν ήταν σε φυσική θέση, αλλά ο Καραντώνης δεν δίνει τίποτα

49' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Επστάιν έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Νίκιτς, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου περνά άουτ.

48' Κίτρινη κάρτα στον Τουράμ

Για την Ξάνθη, εκτός ο Καμαρά, μέσα ο Σιλά

Ο Γεωργίου που δέχθηκε το χτύπημα από τον Γουάλας, θα αντικατασταθεί από τον Κόντο.

46' Έχουμε δύο αλλαγές, μία για κάθε ομάδα.

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Λήξη του α' ημιχρόνου με Κέρκυρα και Ξάνθη να μένουν στο 0-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχουν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γουάλας που αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα

Ο παίκτης της Ξάνθης είχε στην πλάτη του τον παίκτη της Κέρκυρας και δεν τον είχε δει. Σε κάθε περίπτωση ο μπακ της Ξάνθης είχε ήδη κίτρινη κάρτα και το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο

45'+1' Με 10 η Ξάνθη! Χτύπημα ακούσιο του Γουάλας στο κεφάλι του Γεωργίου στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα και αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα!

29' Σουτ του Τριάδη, αδύναμο και άστοχο, η μπάλα καταλήγει άουτ

28' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα

25' Σέντρα του Ντιόγκο προς τον Γεωργίου, δεν προλαβαίνει να τη βρει ο τελευταίος και η μπάλα περνά από την άμυνα της Κέρκυρας. Πάντως ο παίκτης της Κέρκυρας ήταν οφσάιντ που δεν υποδείχθηκε

22' Κίτρινη κάρτα στον Γουάλας

20' Χέρι που κάνει ο Καρασαλίδης τη στιγμή μάλιστα που ήταν τελευταίος παίκτης στην άμυνα της Ξάνθης, δεν το βλέπει ο ρέφερι και στη συνέχεια χρεώνεται με φάουλ ο Γεωργίου

17' Κίτρινη κάρτα στον Νίκιτς

16' Πολλά λάθη από τους γηπεδούχους στην ανάπτυξή τους, τα οποία δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ακόμα η Ξάνθη

10' Σουτ του Λουσέρο, η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Κουτζαβασίλη

7' Έγκαιρη έξοδος του Κουτζαβασίλη που εκμεταλλεύεται το κακό κοντρόλ του Γιουνές και μπλοκάρει την μπάλα

Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο χωρίς ιδιαίτερες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες

Ηλιόλουστο το τοπίο στην Κέρκυρα και ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Διαιτητής του αγώνα ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας). Βοηθοί του, οι Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας), τέταρτος ο Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

Πάγκος: Ζαρόπουλος, Λάζιτς, Μεχία, Ράνος, Πιτσέλι, Σιλά, Παπαγεωργίου

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς – Φλίσκας, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Γουάλας – Καμαρά, Ντε Λούκας – Τριάδης, Βασιλακάκης, Λουσέρο – Γιουνές

Πάγκος: Αραμπατζής, Αντιλέχου, Ονίλο, Ντουαλά, Κόντος, Ζαραδούκας, Σπίνουλας

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης – Γκόμες, Βενέτης, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο – Σιόντης, Νίκιτς – Γεωργίου, Ντιόγκο, Επστάιν - Τουράμ

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Η Κέρκυρα είναι στην 11η θέση με 26 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη στην 5η με 39 και παλεύει για μια θέση στα play-offr

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κέρκυρα και την Ξάνθη για την 24η αγωνιστική της Super League.