Super League: Με 1 - 0 κέρδισε ο Ατρόμητος τον αγώνα με τη Βέροια

Ρικάρντο Σα Πίντο: "Ήταν δύσκολος αγώνας, ίσως ήταν η τελευταία ευκαιρία για να σώσει την κατηγορία. Ξέραμε ότι θα είχαμε δύσκολο παιχνίδι, επειδή είναι καλοί στην πρώτη και στη δεύτερη μπαλιά, στο ευθύ ποδόσφαιρο, με Καπετάνο που μπορεί να κρατά μπάλα και να σπάει τους πλάγιους. Είπα στους παίκτες ότι πρέπει να έχουμε καλή ισορροπία, να είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον για να αποτρέψουμε το πλεονέκτημα της Βέροιας. Αυτό που θέλω είναι να παίζουμε περισσότερο με μπάλα, να έχουμε την μπάλα, να παίξουμε με περισσότερο πάθος με την μπάλα. Είναι ο μοναδικός τομέας που θέλουμε βελτίωση, αλλά στην επιθετικότητα, δουλειά, θέληση τα έχουμε"

Ράτκο Ντόστανιτς: "Ήμασταν πολύ καλύτεροι σήμερα από τον αντίπαλο. Πιστεύουμε στην ομάδα. Οι παίκτες έδωσαν τα πάντα, συνεχίζουμε τον δύσκολο αγώνα"

Ο Ατρόμητος φτάνει τις τρεις σερί νίκες και τις πέντε εκτός έδρας, η Βέροια παραμένει με μία νίκη σε δώδεκα εντός έδρας αγώνες

Τέλος αγώνα

90+4' Σαρπόνγκ και Στόιτσεφ σπατάλησαν δύο επιθέσεις της Βέροιας

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

89' ΓΚΟΛ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ!

89' Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Λημνιός δίνει τη θέση του στον Βασιλείου

86' Ο Κάλβο αποφεύγει τον Φυτανίδη, πιάνει ένα δεξί φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ

83' Βαθιά μπαλιά στον Καπετάνο έξω από την περιοχή, αυτός βγάζει στον Κάλβο που ανατρέπεται σε μονομαχία με τον Κιβρακίδη εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής καταλογίζει χέρι, που δεν υπάρχει

81' Αλλαγή για τη Βέροια: Ο Βασιλαντωνόπουλος αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Σισοκό που πάει στα στόπερ

80' Ο Βασιλαντωνόπουλος στο έδαφος μετά από προσπάθεια λεπτών να μην γίνει αλλαγή λόγω προβλήματος στον ιγνυακό τένοντα. Δύσκολα θα συνεχίσει

77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Πλατέλλας στη θέση του Ντιγκινί που επανέρχεται μετά από μήνες στη δράση

8-4 οι τελικές προσπάθειες, 4-0 οι εύστοχες

75' Σέντρα του Κατράνη με τάκλιν από αριστερά, κεφαλιά του Λε Ταλέκ, η μπάλα λίγο άουτ

Οι παίκτες της Βέροιας πιέζουν σε όλο το μήκος του γηπέδου τους παίκτες του Ατρομήτου, που προσπαθούν να αναπτυχθούν με passing game

73' Αλλαγή για τη Βέροια: Ο Μπαλάφας δίνει τη θέση του στον Μπελαΐντ

68' Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Ντάουντα δίνει τη θέση του στον Λε Ταλέκ

56%-44% η κατοχή στο 1ο ημίχρονο, 70%-30% στο 2ο μέχρι στιγμής

62' Ο Μανιάτης δίνει άθελά του αγκωνιά στον Καλί σε μία διεκδίκηση και ο παίκτης της Βέροιας πέφτει στο έδαφος με πρόβλημα στο μάτι

56' Κόρνερ του Σαρπόνγκ από αριστερά, κεφαλιά του Καπετάνου, στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ

55' Ο Κάλβο με τον Στόιτσεφ συνδυάζονται από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Αντονιάν μέσα στην περιοχή, σουτάρει, κόντρα στον Φυτανίδη

51'Αντεπίθεση για τονΑτρόμητο, ο Ντάουντα βγάζει δεξιά στον Ούμπιδες, αλλά αυτός δεν προλαβαίνει να κοντρολάρει και η μπάλα φεύγει δεξιά κι εκτός περιοχής, όταν την πιάνει, είναι κλεισμένος από τον Κάλβο και χαλάει η αντεπίθεση

Ο Τομάς έφτασε τις τέσσερις κάρτες και δεν θα αγωνιστεί στο επόμενο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό. Γι' αυτό έμεινε στον αγώνα μετά από την ανάπαυλα, με τους ανθρώπους της Βέροιας να κρίνουν ότι ο παίκτης της Βέροιας μπορεί να "καθαρίσει" από κάρτες στο παιχνίδι που ούτως ή άλλως δεν θα έπαιζε λόγω προβλήματος τραυματισμού

48'Κίτρινη κάρτα στον Τομάς. Ο Ισπανός επιδιώκει την κίτρινη και καθυστερεί να βγει, τη δέχεται και δίνει το χέρι του στον διαιτητή

48'Αλλαγή για τη Βέροια: Ο Τομάς δεν μπορέι να συνεχίσει και αποχωρεί. Στη θέση του ο Άρσε

47' Ευκαιρία για τη Βέροια! Ο Μπαλάφας βγάζει τη βαθιά μπαλιά για τον Καπετάνο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή στην πλάτη της άμυνας και από πλάγια διαγώνια θέση από αριστερά, σουτάρει, διώχνει ο Γκορμπούνοβ

46' Ο Τομάς αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στον δικέφαλο, αλλά ο Ντόστανιτς περιμένει να τον δει εάν μπορεί να ανταποκριθεί. Ο Άρσε έχει κάνει προθέρμανση σε περίπτωση που ο συμπαίκτης του δεν μπορεί να συνεχίσει

Σέντρα στην αναμέτρηση

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+1' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ! Εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες, η μπάλα φτάνει στον Φυτανίδη μετά από κεφαλιά παίκτη της Βέροιας, αυτός στοπάρει και σουτάρει με το δεξί με ένα βολέ και από πλάγια δεξιά θέση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45' Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα για προβολή στον Ντάουντα

44'Ευκαιρία για τη Βέροια! Καλή σέντρα του Τόμας από δεξιά, ο Καπετάνος προλαβαίνει τον Φυτανίδη, παίρνει την κεφαλιά έξω από τη μικρή περιοχή, η μπάλα άουτ

43'Ο Κάλβο από αριστερά κι εντός περιοχής, προσπαθεί να βρει τρόπο να γυρίσει κεντρικά την μπάλα, τα καταφέρνει, ο Καπετάνος πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει

Ο Ντόστανιτς λέει στον Στόιτσεφ και στον Σαρπόνγκ να αλλάξουν θέσεις για να ανακατέψουν την άμυνα του Ατρομήτου

38' Προωθημένη μπαλιά για τον Ντάουντα που πιάνει μια κεφαλιά πάσα, ο Ασίγκμπα χάνει την ισορροπία του, αλλά πριν εκτελέσει ο Πλατέλλας, ο Λόπεθ βγαίνει μέχρι τη γραμμή της περιοχής και διώχνει

32' Μακρινό σουτ του Κατράνη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λόπεθ, ο οποίος δεν ανησυχεί

59%-41% η κατοχή της μπάλας

27' Διεκδίκηση μπάλας του Αντονιάν με τον Κιβρακίδη στο κέντρο του γηπέδου, ο Αρμένιος αμυντικός στρίβει στον αέρα και πέφτει με το κεφάλι στο έδαφος και μένει κάτω, αλλά έχει τις αισθήσεις του

20' Βαθιά μπαλιά στην περιοχή της Βέροιας, ο Λημνιός με το κεφάλι τροφοδοτεί τον Ουμπίδες, αυτός προσπαθεί να σουτάρει με τη μία, αλλά η προσπάθεια κοντράρει σε αντίπαλο

Οι φιλοξενουμενοι έχουν επιλέξει ένα παιχνίδι μεταβιβάσεων, με την μπάλα στα πόδια, αλλά προς το παρόν δεν έχουν βρει διαδρόμους

10' Ο Βασιλαντωνόπουλος από δεξιά κι εντός περιοχής γυρίζει για τον Στόιτσεφ, αυτός κάνει σουτ με τη μία, η μπάλα λίγο άουτ

Στατιστικό: Η Βέροια δέχθηκε πρώτη γκολ σε 15 αγώνες πρωταθλήματος. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση (11) και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας (39)

4' Λάθος του Ουμπίδες, η μπάλα στα πόδια των γηπεδούχων έξω από την περιοχή, ο Σαρπόνγκ σουτάρει, δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοβ

Αναγνωριστικές πάσες στα πρώτα λεπτά, χωρίς απειλή για τους δύο τερματοφύλακες

Ο Γιάννης Μανιάτης κάνει ντεμπούτο ως βασικός με την ομάδα του Περιστερίου

Η διάταξη του Ατρομήτου

Η διάταξη της Βέροιας

Οι γηπεδούχοι έχουν μόλις μία νίκη σε έντεκα εντός έδρας ματς φέτος (κόντρα στον Λεβαδειακό). Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από δύο σερί νίκες επί του Αστέρα και της Ξάνθης και τις δύο ομάδες χωρίζουν 16 βαθμοί και επτά θέσεις

Στον αντίποδα, ο Σα Πίντο έχει τον Νικολά Ντιγκινί στην αποστολή για πρώτη φορά μετά από καιρό, ενώ άφησε εκτός αποστολής τον Μπρίτο και δεν έχει στην διάθεση του και τους τιμωρημένους Κυριακίδη και Τόνσο. Εκτός την τελευταία στιγμή έμεινε και ο Παπαδόπουλος λόγω ίωσης

Στην τρίτη θητεία του στη "βασίλισσα του βορρά", ο Ράτκο Ντόστανιτς άφησε εκτός σε σχέση με τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ τους Μελίσση, Παπαδόπουλο και Μαυριά, ενώ αντίθετα στα πλάνα του τέθηκε ξανά ο Τόνι Κάλβο, που προ ημερών είχε ενοχλήσεις. Επιστρέφει από τιμωρία ο Σιρίλ Καλί, ενώ στην αποστολή μπήκε και ο Τζιώρας. Το δελτίο του Ηλιάδη δεν έχει εκδοθεί και έμεινε εκτός, όπως και οι Σουλέ και Χατζί

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί, Ασίγκμπα, Αντονιάν, Μπαλάφας, Τομάς, Στόιτσεφ, Σαρπόνγκ, Κάλβο, Καπετάνος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Φυτανίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Μπάγκα, Πλατέλλας, Ούμπιδες, Λημνιός, Ντάουντα

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Βέροιας με τον Ατρόμητο με την οποία πέφτει η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη Super League