Με 3-0 επικράτησε η ΑΕΚ της Λάρισας

Στην 5η θέση μαζί με την Ξάνθη ανέβηκε η ΑΕΚ. Μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, η Ένωση επικράτησε στο ΟΑΚΑ και απέναντι στη Λάρισα με σκορ 3-0.

Μέτριο παιχνίδι σε γενικές γραμμές με τους κιτρινόμαυρους να μην βάζουν το πόδι στο γκάζι, αφού τους περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Ο Τόμας Πέκχαρτ, εκμεταλλευόμενος ακόμη μία ασίστ του Βάργκας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 24ο λεπτό.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει απ’ το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως το σουτ του Λάζαρου (47’) βρήκε στο δοκάρι. Τελικά κι ενώ οι βυσσινί άρχισαν να ξεθαρρεύουν, οι παίκτες του Χιμένεθ «σφράγισαν» το τρίποντο με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, που επέστρεψε σχεδόν μετά από τρεις μήνες με γκολ (81’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλμέιδα (90+2') που επίσης πήρε χρόνο μετά από αρκετό διάστημα.