Superleague: Ξάνθη - Παναθηναϊκός 1 - 0, τελικό σκορ

H Ξάνθη που έχει να κερδίσει εδώ και ένα μήνα αλλά πάντα βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό υποδέχεται στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής τους πράσινους που είναι σε ανοδική πορεία και θέλουν να συνεχίσουν νικηφόρα.

93'
Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη, χάρη σ' ένα εξαιρετικό γκολ του Βασιλακάκη, επικρατεί με 1-0 του Παναθηναϊκού και "σκαρφαλώνει" στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Τελευταίες προσπάθειες του Παναθηναϊκού να φτάσει στην ισοφάριση.

91'
Κεφαλιά του Μολέντο, ύστερα απ' την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Σουτ στην κίνηση του Μολέντο, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ!

88'
Σουτ στην κίνηση του Λουντ, η μπάλα άουτ.

Το ριπλέι δεν δικαιώνει τον Θάνο για την απόφασή του, αφού ο Αργεντινός σίγουρα δεν κάνει "θέατρο", ενώ υπάρχει επαφή με τον Σιλά τόσο ψηλά με το χέρι, όσο και χαμηλά με το πόδι.

86'
Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για "θέατρο" μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες της Ξάνθης για να δυσκολέψουν την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού.

83'
Κίτρινη κάρτα στον Γιουνές.

"Κοκορομαχία" μεταξύ του Μολέντο και του Γιουνές.

82'
Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μεχία στη θέση του σκόρερ Βασιλακάκη.

80'
Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τριάδης εντός, ο Σολτάνι εκτός.

79'
Μακρινό σουτ του Εμποκού, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Ζίβκοβιτς.

Τελικές: 5(1) - 10(2)

Ασφυκτική πίεση απ' τους "πρασίνους" που ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Βιγιαφάνιες μετακινείται στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Λουντ να αγωνίζεται πλέον πίσω απ' τους Π. Βλαχοδήμο και Μπεργκ.

75'
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ στη θέση του Κλωναρίδη.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

74'
Ο Καμαρά έδιωξε σε κόρνερ το επικίνδυνο γύρισμα του Π. Βλαχοδήμου.

Τέταρτο σερί γκολ του Βασιλακάκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Έχει μετατραπεί σε... δήμιο του "τριφυλλιού".

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του.

Κόρνερ: 3-9

71'
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Π. Βλαχοδήμος στη θέση του Κουρμπέλη.

Θυμίζουμε πως ο Βασιλακάκης είχε σημειώσει ένα εκπληκτικό γκολ και στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Ακρίτες παίρνουν το προβάδισμα.

Τρομερή εκτέλεση απ' τον μεσοεπιθετικό της Ξάνθης.

67'
ΓΚΟΟΟΛ για την Ξάνθη (Βασιλακάκης)!

Δεν βοήθησε ο Καμερουνέζος, όσο θα περίμενε ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

63'
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού στη θέση του Μπουμάλ.

63'
Κεφαλιά του Μπουμάλ απ' το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Ζίβκοβιτς.

Τελικές: 4(0) - 8(2)

61'
Ωραία κίνηση του Κλωναρίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

58'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουλιμπαλί συνεργάστηκε όμορφα με τον Μπεργκ, γύρισε ξανά στον Σουηδό, αλλά το πλασέ του τελευταίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Ο Παναθηναϊκός διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.

56'
Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λάζιτς στη θέση του Λουσέρο.

54'
Σουτ στην κίνηση του Χουλτ, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Λουτσέσκου σήκωσε και τον Τριάδη, πέρα των Πιζέλι και Λάζιτς, για προθέρμανση.

52'
Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Κουρμπέλης απομάκρυνε, ύστερα απ' την εκτέλεση του κόρνερ, με την μπάλα να στρώνεται στον Σολτάνι, αλλά το σουτ του Αλγερινού πέρασε ελάχιστα έξω απ' την εστία του Βλαχοδήμου!

51'
Ο Μπεργκ έδιωξε σε κόρνερ, ύστερα από επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ντε Λούκας.

Δεύτερο μεγάλο λάθος κατά του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά απ' τον πρώτο βοηθό, Καραγκιοζόπουλο.

47'
Ο Βιγιαφάνιες βγήκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς, ύστερα από βαθιά μπαλιά, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο Αργεντινός υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

46'
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Στη σέντρα ο Παναθηναϊκός.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, αλλά βρήκε απέναντί του έναν εξαιρετικό Ζίβκοβιτς, ο οποίος όποτε χρειάστηκε κράτησε όρθια την ομάδα του.

45'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

45'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κλωναρίδης επιχείρησε το σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Λισγάρα, αλλά ο Ζίβκοβιτς με εξαιρετική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Χωρίς καθυστερήσεις το πρώτο μέρος.

Αρκετές δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά.

42'
Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Χουλτ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου σήκωσε για προθέρμανση τους Λάζιτς και Πιζέλι ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

39'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σολτάνι, ύστερα από σύγκρουση με τον Μπουμάλ.

Κόρνερ: 1-7

38'
Ο Φλίσκας έδιωξε σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα του Κουλιμπαλί.

Ο βρεγμένος αγωνιστικός χώρος δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Κατοχή: 29% - 71%

31'
Ωραία προσποίηση και σουτ του Μπαξεβανίδη, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.

Συστάσεις του Θάνου στον Λουτσέσκου που διαμαρτυρήθηκε για μία προηγούμενη φάση.

29'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ωραιό σουτ στην κίνηση του Κλωναρίδη, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ!

29'
Σουτ στην κίνηση του Κουλιμπαλί, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

26'
Ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, αλλά ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα προτού φανεί απειλητικός ο Μπεργκ.

25'
Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για φάουλ στον Μπεργκ.

24'
Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Κλωναρίδης έβαλε την κόντρα στον Λισγάρα, η μπάλα κατέληξε στον Μπουμάλ, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ.

23'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπαξεβανίδη.

21'
Ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σημαντικό λάθος απ' τον βοηθό Χαρίση.

18'
Ο Κλωναρίδης έβγαλε με εξαιρετική κάθετη τον Μπεργκ απέναντι στον Ζίβκοβιτς, αλλά ο Σουηδός υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

Χωρίς τη μεγάλη φάση, μέχρι στιγμής, ο αγώνας.

Πίεση ψηλά απ' τους γηπεδούχους.

13'
Ο Λουσέρο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Βασιλακάκη, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στα σώματα.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι.

Στα 27 προηγούμενα παιχνίδια με γηπεδούχο την Ξάνθη, οι Ακρίτες μετρούν 9 νίκες, 5 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ οι "πράσινοι" έχουν φύγει με το διπλό 13 φορές.
Οι Ακρίτες επιχειρούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση με τους ταχύτατους Σολτάνι, Λουσέρο και Γιουνές.

Κόρνερ: 0-4

7'
Ο Κλωναρίδης κερδίζει κόρνερ απ' τον Ντε Λούκας.
19:36
Οι "πράσινοι" κυκλοφορούν την μπάλα και ψάχνουν κενούς χώρους προς την εστία του Ζίβκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός έχει μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για ένα γρήγορο γκολ.

Πέρασε κι αυτό ανεκμετάλλευτο.

3'
O Kλωναρίδης κερδίζει τρίτο κόρνερ του Παναθηναϊκού στα πρώτα ισάριθμα λεπτά.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1'
Έναρξη του αγώνα.

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του ματς.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες είναι στη φυσούνα και περιμένουν την έξοδο τους.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επαναφέρει τον Βιγιαφάνιες, που εξέτισε την ποινή του αντί του Εμποκού, ο οποίος έχασε τρεις προπονήσεις λόγω τραυματισμού.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προτιμά τον Σολτάνι στην ενδεκάδα, αντί των Λάζιτς ή Πιτσέλι, που διεκδικούσαν τη θέση.

Διαιτητής είναι ο Θάνος από τα Γρεβενά, με βοηθούς τον Καραγκιοζόπουλο (Ημαθίας) και τον Χαρίση (Γρεβενών).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατά την άφιξη τους στα Πηγάδια.

Τα τελευταία χρόνια επί του Ραζβάν Λουτσέσκου, η Ξάνθη έχει βρει τον τρόπο να νικά στην Αθήνα. Μετράει δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ τη σεζόν 2014-2015 είχε νικήσει 1-0 στα προημιτελικά του Κυπέλλου και προκρίθηκε μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Οι "πράσινοι" υπερέχουν και στα γκολ έναντι των "ακριτών", έστω και οριακά, με 40-34.

Τον έχει νικήσει 9 φορές, έχει αποσπάσει 5 ισοπαλίες, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει 13 διπλά.

Παραδοσιακά, η Ξάνθη δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό όταν τον υποδέχεται στην έδρα της.

Στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού έχουν συμπεριληφθεί οι Βλαχοδήμος Ο., Κουτρουμπής, Μπουμάλ, Ζέκα, Μπέργκ, Κλωναρίδης, Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Χουλτ, Μολεντο, Κουλιμπαλί.

Βασικοί για την Ξάνθη αρχίζουν οι Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Φλίσκας, Λισγάρας, Καμαρά, Ντε Λούκας, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Σολτάνι, Γιουνές

Η Ξάνθη βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την ΑΕΚ με 33 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός στην 4η θέση με 38 βαθμούς.

Πρόκειται για ένα παιχνίδι με βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού η Ξάνθη διεκδικεί τη συμμετοχή της στα play offs, ενώ ο Παναθηναϊκός θέλει να διασφαλίσει τη δική του.

Η Ξάνθη υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο τρίτο χρονικά παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής της Superleague.