Super League: Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού

Ντέρμπι στα χαμηλά της βαθμολογίας αυτό ανάμεσα σε ΑΕΛ και Λεβαδειακό στο AEL FC Arena, εννέα στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Με 17 βαθμούς μπήκαν οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση, με 14 οι φιλοξενούμενοι, που μαζί με τους Ηρακλή (14) και Βέροια (13) συμπληρώνουν την τελευταία τετράδα στον πίνακα κατάταξης.

Ντοντό, Τικίτο, Μονιάκης και Αναστασόπουλος ήταν οι παίκτες στους οποίους δεν μπορούσε να υπολογίζει ο Σάκης Τσιώλης, που είχε τελικά στην διάθεση του τον Ικαούνιεκς (αντιμετώπισε ενοχλήσεις τις προηγούμενες μέρες) και προτίμησε ένα σχήμα σε διάταξη 4-2-3-1.

Μάντζιος, Μουλόπουλος και ο τιμωρημένος Μαχαίρας ήταν εκτός πλάνων για τον Γιάννη Χριστόπουλο, που τελικά συμπεριέλαβε στην αποστολή και έδωσε φανέλα βασικού στον Ουόν. Ο τεχνικός του Λεβαδειακού παρέταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-4-2.

Φορτσάτη μπήκε η ΑΕΛ στην αναμέτρηση, ήθελε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε την ανάπτυξη της κυρίως από τα πλάγια.

Το κέρδος συνήθως ήταν τα κόρνερ (4 με την συμπλήρωση 20 λεπτών) ή φάουλ στα πέριξ της περιοχής του Λεβαδειακού, που πάντως δεν απέφεραν καρπούς.

Ο Λεβαδειακός είχε καταφέρει να φράξει τους διαδρόμους στον άξονα και έψαχνε τις αντεπιθέσεις, μέσα από ενέργειες του Σίλβα και ποντάροντας στην ταχύτητα των Γιουσούφ και Γιακουμάκη.

"Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, κάναμε πολλές φάσεις για εκτός έδρας ματς", δήλωσε ο Γιάννης Χριστόπουλος στην κάμερα της NOVA.

96' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού και ξεφεύγει απ' την επικίνδυνη ζώνη!

Κι ο Ναμάσκο έχει ανέβει στην εστία της ΑΕΛ.

Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Λεβαδειακό.

95'Κίτρινη κάρτα και στον Αβραάμ.

95'Κίτρινη κάρτα στον Ξενοδόχοβ.

Ο Καραμπουέ τα "έχει" με τον Ικαούνιεκς.

"Κοκορομαχίες" μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

93'Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Μασαλέσα.

Ασφυκτική πίεση απ' τους φιλοξενούμενους που ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

92' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Μιλιάζες εκτέλεσε επικίνδυνα το φάουλ, κι ο Ναζλίδης στην προσπάθεια να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απ' την εστία του Ξενοδόχοβ.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναζλίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Ναμάσκο.

89'Κίτρινη κάρτα στον Γκουλουζάντε για καθυστέρηση.

89'Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη.

88'Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Γιοβάνοβιτς στη θέση του τραυματία Ρέντζα.

88'Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Βαρέλα έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω απ' το δεξί δοκάρι του Ναμάσκο!

87'Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Βασιλείου στη θέση του Τόνι Σίλβα.

Ξανά στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΛ.

Ο Ρέντζας δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει στον αγώνα.

86'Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες.

Οφσάιντ: 1-4

Οι αρκετές διακοπές έχουν ρίξει το ρυθμό του αγώνα, κάτι που βολεύει την ΑΕΛ.

80' Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρέντζα.

Κατοχή: 52% - 48%

77' Αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Ο Μιλιάζες αντί του Βούρου.

77' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Βαρέλα στη θέση του Αγκάνοβιτς.

Θερμό χειροκρότημα απ' τους φίλους της ΑΕΛ για τον Αγκάνοβιτς.

Ο Κροάτης μεσοεπιθετικός θα γίνει αλλαγή.

76' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Αγκάνοβιτς.

75' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά.

73' Σουτ στην κίνηση του Καραμπουέ, η μπάλα ψηλά άουτ.

Δεύτερο γκολ για τον Ρέντζα την εφετινή σεζόν. Είχε προηγηθεί αυτό κόντρα στον Ηρακλή.

Οι "βυσσινί" παίρνουν ξανά το προβάδισμα.

71' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ (Ρέντζας)!  Ο Ναζλίδης έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Ρέντζας κινήθηκε ως σέντερ φορ και με υπέροχη κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1!

Τελικές: 5(2) - 7(4)

Επανέρχεται η αριθμητική ισορροπία στον αγώνα.

Τραβηγμένη κι η αποβολή του Γιουσούφ.

65' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Λεβαδειακό (Γιουσούφ)! Ο Γιουσούφ παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Στυλιαράς θεωρεί πως ο μεσοεπιθετικός του Λεβαδειακού χτυπάει τον Ρέντζα πάνω στη φάση.

Αλλάζουν τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα.

Αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον μεσοεπιθετικό της ΑΕΛ.

62' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για την ΑΕΛ (Ντέλετιτς)!

61'ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό (Καλτσάς)! Ο Μεντί έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Καλτσάς. Ο μέσος του Λεβαδειακού έπιασε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να κοντράρει στον Αβραάμ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1!

Οι Βοιωτοί έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους και πιέζουν για την ισοφάριση.

55'Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό! Ο Μέντι έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Καραμπουέ πήδηξε ανενόχλητος, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

54' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ρέγες εκτός, ο Γκουλουζάντε εντός.

53' Ο Μεντί έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Γιουσούφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

51' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Καραμπουέ, αλλά ο Ξενοδόχοβ έπεσε στην αριστερή γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

50' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς.

Η ΑΕΛ διατηρεί τα ηνία του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν έχει βρει χώρους προς την αντίπαλη εστία.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Στη σέντρα ο Λεβαδειακός.

Επιστρέφουν κι αυτοί του Λεβαδειακού.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45 +3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΛ πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του Λεβαδειακού χάρη στο γκολ του Αγκάνοβιτς στο 22ο λεπτό.

45 +2' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, ο Ναμάσκο απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Τόνι Σίλβα απέφυγε τον Φάρκας, έκανε το σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοβ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Ο αμυντικός του Λεβαδειακού θα μεταβεί στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους.

Σύμφωνα με τον ρεπορτέρ της NOVA, ο Ουόν θα αποχωρήσει με ασθενοφόρο απ' το γήπεδο.

39' Μακρινό σουτ του Ικαούνιεκς, η μπάλα ψηλά άουτ.

Κατοχή: 55% - 45%

35'Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Τριποτσέρης στη θέση του Ουόν.

Σύμφωνα με τον ρεπόρτερ της NOVA, ο αμυντικός του Λεβαδειακού αντιμετωπίζει πρόβλημα στην αναπνοή. Γι' αυτό το λόγο ζητήθηκε κι η συμβολή του γιατρού του αγώνα.

Ο Θοδωρής Τριποτσέρης ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Πάλι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Ουόν. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο αμυντικός του Λεβαδειακού.

30' Επικίνδυνο γύρισμα του Ναζλίδη στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Ουόν απομάκρυνε την μπάλα.

29' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ουόν.

29' Ο Φάρκας πήρε την κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Αγκάνοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

28' Nέο κόρνερ για την ΑΕΛ που πιέζει για δεύτερο γκολ.

Κατοχή: 54% - 46%

25'Ο Γιουσούφ στριφογυρίζει μέσα στην μεγάλη περιοχή, κάνει το σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοβ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Ο Κροάτης μέσος της ΑΕΛ έψαχνε το γκολ απ' τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να το πετύχει με υπέροχο πλασέ στην κίνηση.

24'Κίτρινη κάρτα στον Νιάς.

22' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ (Αγκάνοβιτς)! Ο Ρέντζας κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, κατέληξε στον Αγκάνοβιτς, ο οποίος με υπέροχο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Ναμάσκο για το 1-0!

20' Σουτ του Αγκάνοβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Ουόν και κατέληξε κόρνερ.

Η ΑΕΛ προσπαθεί να "χτυπήσει" απ' τα αριστερά με τον Αγκάνοβιτς, αλλά ο Βούρος πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση, μέχρι στιγμής και δεν αφήνει τον Κροάτη να απειλήσει την εστία του Ναμάσκο.

16' Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Μεντί πρόλαβε κι απομάκρυνε σε κόρνερ.

15' Κίτρινη κάρτα στον Γιουσούφ για φάουλ πάνω στον Ρέντζα.

Ισορροπημένο το παιχνίδι σ' αυτά τα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς να υπάρχει η μεγάλη φάση.

12'Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν.

10'Ο Καραμπουέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή, ύστερα από γύρισμα του Τόνι Σίλβα, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο παίκτης του Λεβαδειακού υποδέχθηκε -σωστά- σε θέση οφσάιντ.

Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Λεβαδειακού.

7'Ο Βούρος παραχωρεί κόρνερ, ύστερα από προσπάθεια του Ντέλετιτς.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής.

Παράδοση με γηπεδούχο την ΑΕΛ: 7 νίκες για τους "βυσσινί", 1 νίκη για τον Λεβαδειακό, ενώ 2 παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΛ.

2'Ο Βούρος παραχωρεί κόρνερ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1'Έναρξη του αγώνα.

Στη σέντρα η ΑΕΛ.

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Η διάταξη του Λεβαδειακού:

Η διάταξη της ΑΕΛ:

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Oι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στη φυσούνα.

Το εργάσιμο της ημέρας έχει παίξει το ρόλο του.

Λιγοστός κόσμος στις εξέδρες του "AEL FC Arena", παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης για τους "βυσσινί".

Θυμίζουμε πως για την ΑΕΛ παραμένουν τραυματίες οι Ντοντό, Τικίτο, Μονιάκης και Αναστασόπουλος.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 1-1.

Η ΑΕΛ βρίσκεται στην 13η θέση με 17 βαθμούς, ύστερα από 20 αγωνιστικές, ενώ ο Λεβαδειακός είναι 14ος με 14.

Αντίθετα, ο Σάκης Τσιώλης δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του τραυματία Νίκου Γκόλια.

Εκτός αποστολής για τον Λεβαδειακό βρίσκονται οι τραυματίες Βαγγέλης Μάντζιος, Θανάσης Μουλόπουλος, καθώς κι ο τιμωρημένος Δημήτρης Μαχαίρας.

Αναπληρωματικοί για τους Βοιωτούς: Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Καραχάλιος, Σουμπίνιο, Βασιλείου.

Στον πάγκο για τους "βυσσινί": Θεοδωρόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Βαρέλα, Κόντορ, Λαμπρόπουλος, Γκουλουζάντε, Τσακοπίνο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Bοηθοί: Αλέξανδρος Γρέβενης (Χαλκιδικής), Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας)

4ος: Απόστολος Σημαϊάκης (Χαλκιδικής)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Ρέγες, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Ικαούνιεκς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Μεντί, Ουόν, Νιάς, Καλτσάς, Ζεζίνιο, Τόνι Σίλβα, Καραμπουέ, Γιουσούφ, Γιακουμάκης.

Στις 19.30 η αναμέτρηση Λεβαδειακός - ΑΕΛ  στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Σημαντική αναμέτρηση για τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.