Super League: Με 1 - 0 κέρδισε η Κέρκυρα τον Λεβαδειακό

Στην Κέρκυρα, για την 20ή αγωνιστική της Super League, η τοπική ομάδα κατάφερε και νίκησε τον Λεβαδειακό με 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο Ματιέ Γκομές.

Σημαντική νίκη για τη νησιωτική ομάδα, καθώς αύξησε τη διαφορά ασφαλείας της από τη ζώνη υποβιβασμού και συνεχίζει να ορίζει τη μοίρα της και με καλύτερες πιθανότητες.

Οι Βοιωτοί παραμένουν σε μπελάδες. Προς το παρόν είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού, ενώ εκκρεμεί και η αναμέτρηση της Δευτέρας, στο "Καυτανζόγλειο", εκεί όπου ο Ηρακλής υποδέχεται την ΑΕΚ.

Γκομές παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω

Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Μάντζιος έβγαλε ωραία πάσα στον Γιουσούφ, ο Αφρικανός εμποδίστηκε από τον Σπίνουλα και ο Κουτζαβασίλης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό, ο Ουόν νίκησε στον αέρα τον Νίκιτς, ο Σέρβος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Στο 19', ο Λεβαδειακός έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κουτζαβασίλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Μάντζιο, στον οποίον η μπάλα έφθασε ύστερα από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Καραμπουέ και Γιουσούφ.

Ξανά κοντά στο γκολ οι Βοιωτοί, τρία λεπτά αργότερα. Στο 22ο λεπτό ο Τόνι Σίλβα βγήκε από τα δεξιά, σε τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας αρνήθηκε εκ νέου την παραβίαση της εστίας του.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς, ο Ντιμιτρόβσκι έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν, αλλά μπλόκαρε ο Ναμάσκο.

Στο 34ο λεπτό ήρθε το γκολ για τη νησιωτική ομάδα. Ο Ζορμπάς έβγαλε στον Επστάιν στην αριστερή πλευρά, αυτός γύρισε στον Γκομές - Κουλιμπαλί και Ουόν μάρκαραν, αλλά εξ' αποστάσεως - ο Γάλλος έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ναμάσκο, ο οποίος κι αυτός δεν αντέδρασε κατά το βέλτιστο τρόπο.

Στο 54ο λεπτό, ο Μουλόπουλος έπεσε άτσαλα στο έδαφος με το αριστερό του χέρι και τραυματίστηκε, ενώ έγινε αλλαγή δίνοντας τη θέση του στον Μαχαίρα. Στο 61ο λεπτό, ο Γκομές γύρισε από τα δεξιά, ο Τουράμ τραβήχτηκε προς τα έξω, απέφυγε το μαρκάρισμα του Ουόν, έκανε και το σουτ στην κίνηση, η μπάλα ψηλά έξω.

Στο 84', ο Λεβαδειακός έφθασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Μεντί έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε σταθερά.

97' Τέλος του αγώνα. Η Κέρκυρα παίρνει μία σπουδαία νίκη με 1-0 επί του Λεβαδειακού και απομακρύνεται απ' την επικίνδυνη ζώνη.

97' Σουτ του Καραμπουέ, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.

96' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Τουράμ βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Κεϊτά, ο οποίος γύρισε στον Αντιλέχου, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ναμάσκο.

Τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα.

Οι παίκτες της Κέρκυρας προσπαθούν να "ροκανίσουν" τον χρόνο.

93'Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο για καθυστέρηση.

92' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Σουτ στην κίνηση του Καλτσά, μπλόκαρε σταθερά ο Κουτζαβασίλης.

Οι Φαίακες προσπαθούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση.

Εξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τελευταίες προσπάθειες του Λεβαδειακού να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ.

87' Ο Κόντος εκτέλεσε το φάουλ, ο Αντιλέχου πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

86' Διαγώνιο σουτ του Μαχαίρα, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουτζαβασίλη.

86' Ο Γιακουμάκης κερδίζει κόρνερ, ύστερα από παρέμβαση του Σιόντη.

84' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό! Ο Μεντί έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε σταθερά.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αντιλέχου για να ενισχύσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

83' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Νίκιτς εκτός, ο Αντιλέχου εντός.

Τελικές: 6(2) - 11(7)

81' Σέντρα του Καραμπουέ, κεφαλιά του Γιακουμάκη, στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

80' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης στη θέση του Τόνι Σίλβα.

79' Μακρινό σουτ του Σουμπίνιο, μπλόκαρε εύκολα ο Κουτζαβασίλης.

76' Πιέζει ο Λεβαδειακός.

74' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Κεϊτά στη θέση του Ζορμπά.

73' Φάουλ του Ζορμπά στον Σουμπίνιο.

72' Φάουλ του Σουμπίνιο.

71' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν δίνει τη θέση του στον Κόντο.

70'Σέντρα του Γιουσούφ από τα αριστερά, ο Ιωάννου βγάζει σε κόρνερ.

Αλλαγή ετοιμάζει και η Κέρκυρα.

68'Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Κουλιμπαλί δίνει τη θέση του στον Σουμπίνιο.

67'Δεύτερη  αλλαγή ετοιμάζει ο Γιάννης Χριστόπουλος. Ο Σουμπίνιο θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

67' Κίτρινη κάρτα στον Μεντί.

66'Φάουλ κερδίζει ο Γκομές από τον Μεντί.

65'Σε θέση οφσάιντ ο Νιάς.

64'Φάουλ που κερδίζει ο Καλτσάς από τον Ζορμπά.

64'Γύρισμα του Γκομές από τα δεξιά, ο Ναμάσκο βγαίνει και μπλοκάρει.

63' Φάουλ στο οποίο υποπίπτει ο Νιάς πάνω στον Τουράμ.

62' Φάουλ του Σπίνουλα στον Μαχαίρα.

62' Φάουλ στο οποίο υποπίπτει ο Μεντί.

61' Γύρισμα του Γκομές από τα δεξιά, ο Τουράμ τραβήχτηκε προς τα έξω, απέφυγε το μαρκάρισμα του Ουόν, έκανε και το σουτ στην κίνηση, η μπάλα ψηλά έξω. Καλή έμπνευση, κακή εκτέλεση.

Μισή ώρα. Αυτός είναι ο χρόνος που έχει ο Λεβαδειακός για να μη φύγει με άδεια χέρια από την Κέρκυρα.

59'Φάουλ του Μαχαίρα στον Ντιόγκο.

59' Σέντρα του Ντιόγκο από τα αριστερά, η μπάλα έξω.

58'Φάουλ του Καλτσά στον Γκομές.

57΄Μπορεί και να μην αποδειχθεί τόσο σοβαρός ο τραυματισμός του Μουλόπουλου. Σε κάθε περίπτωση μετέβη στο νοσοκομείο του νησιού για εξετάσεις.

57'Σηκώνεται ο Σπίνουλας. Συνεχίζει κανονικά το ματς.

Στο έδαφος τώρα ο Σπίνουλας.

56'Φάουλ του Καραμπουέ στον Σπίνουλα.

55'Κόρνερ παραχωρεί ο Νίκιτς. Υπέρ του Λεβαδειακού από τα δεξιά.

54' Κίτρινη κάρτα στον Λοσεμί Καραμπουέ.

53'Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Μαχαίρας παίρνει τη θέση του Μουλόπουλου.

52'Τώρα αποχωρεί ο Μουλόπουλος από τον αγωνιστικό χώρο, εν μέσω χειροκροτημάτων από όλο το γήπεδο.

Έχει σπάσει το χέρι του - η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου - όπως και να 'χει δεν μπορεί να συνεχίσει.

Έπεσε άτσαλα με το αριστερό του χέρι στο έδαφος. Έχει σηκωθεί ο Μαχαίρας.

49'Στο έδαφος ο Μουλόπουλος μετά από μια σύγκρουση.

48'Σουτ του Τουράμ κοντράρει στον Νιάς.

47'Ο Ζορμπάς αποφεύγει τον Καλτσά από τα αριστερά, όχι όμως και τον Μουλόπουλο.

47'Ο Ουόν παρεμποδίζει τον Γκομές, ίσως και με τη χρήση του χεριού του.

46'Φάουλ του Καλτσά στον Ζορμπά,

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στην Κέρκυρα.

Χωρίς αλλαγές από Γρηγορίου και Χριστόπουλο.

Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στην Κέρκυρα.

Ημίχρονο στην Κέρκυρα. Κέρκυρα - Λεβαδειακός 1-0. Με το γκολ του Ματιέ Γκομές.

45'+1'Γυριστή κεφαλιά του Καραμπουέ, δεν ανησυχεί τον Κουτζαβασίλη.

45'+1'Φάουλ κερδίζει ο Καραμπουέ.

Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, το διανύουμε.

45'Καλή πάσα του Τόνι Σίλβα, ο Ντιόγκο την κόβει με απομάκρυνση "στα τυφλά".

44'Κόρνερ παραχωρεί ο Νιάς, κόβοντας μία επέλαση εξ' αριστερών του Σπίνουλα.

44'Φάουλ του Μάντζιου στον Ιωάννου.

43'Ο Σπίνουλας με εξαιρετική κούρσα, έβγαλε δεξιά στον Τουράμ, αυτός "με τη μία" στον πρώτο, ο οποίος αιφνιδιάστηκα καθώς δεν περίμενε την πάσα του συμπαίκτη του. Θα έβγαινε μόνος του (!) με τον Ναμάσκο.

42Ωραία αλλαγή του Νίκιτς για την αριστερή πλευρά, ο Επστάιν δεν πρόλαβε να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

41'Ο Τόνι Σίλβα έχει "βρει τον μπελά του" από τον Ντιόγκο.

40'Ο Μεντί δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

39'Δεν έχει άλλη επιλογή από το να βγει και να πιέσει ο Λεβαδειακός.

38'Ο Ιωάννου παίρνει το φάουλ από τον Γιουσούφ.

37'Ο Τόνι Σίλβα κόβεται από τον Επστάιν, ο οποίος έχει γυρίσει πίσω να μαρκάρει.

35'Ο Λεβαδειακός είχε τις ευκαιρίες, η Κέρκυρα το γκολ.

34'ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα (Γκομές) και Κέρκυρα - Λεβαδειακός 1-0: Ο Ζορμπάς βγάζει στον Επστάιν στην αριστερή πλευρά, αυτός γυρίζει στον Γκομές - Κουλιμπαλί και Ουόν μαρκάρουν αλλά εξ' αποστάσεως - ο Γάλλος κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ναμάσκο.

34'Ο Σπίνουλας βγάζει στον Γκομές, στην αριστερή πτέρυγα, αυτός δεν μπορεί να γυρίσει όπως θέλει.

32'Ο Ντιόγκο απομάκρυνε το κόρνερ του Τόνι Σίλβα.

31'Σέντρα του Μάντζιου από τα αριστερά, ο Ντιόγκο απομακρύνει σε κόρνερ.

31'Ο Τουράμ γυρνά πίσω και κόβει ως... αμυντικός τον Μουλόπουλο.

30' Φάουλ του Ζορμπά στον Καλτσά.

30' Κεφαλιά του Ντιμιτρόβσκι μετά την εκτέλεση κόρνερ του Επστάιν, μπλοκάρει ο Ναμάσκο.

29' Δεν περνά η σέντρα του Ζορμπά, δεν περνά ούτε του Ντιόγκο. Αμφότερες από τα αριστερά. Τελικά κόρνερ.

27' Στο έδαφος ο Καλτσάς μετά από σύγκρουσή του με τον Νίκιτς.

27' Ο Νίκιτς κάνει μια άστοχη σέντρα. Στην αρχή της φάσης - ενδεχομένως - να πήρε την μπάλα με το χέρι.

26' Σύγκρουση ανάμεσα σε Ιωάννου και Καραμπουέ. Φάουλ του δευτέρου στον πρώτο.

25'Ο Ντιμιτρόβσκι γυρνά πίσω την μπάλα με το κεφάλι - υποδειγματικά - προς τον Κουτζαβασίλη.

25'Φάουλ του Ζορμπά.

24'Λάθος κοντρόλ του Τουράμ μέσα στην περιοχή.

Άξια αναφοράς η εξαιρετικά πάσα του Μάντζιου στον Τόνι Σίλβα, στη φάση του 22ου λεπτού.

23'Φάουλ του Μεντί στον Νίκιτς.

22'Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Λεβαδειακό. Ο Τόνι Σίλβα βγαίνει από τα δεξιά, τετ-α-τετ με τον Κουτζαβασίλη, αλλά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας αρνείται εκ νέου την παραβίαση της εστίας του.

22' Σουτ του Καραμπουέ, η μπάλα άουτ

21'Κι όμως, ο Λεβαδειακός είναι αυτός ο οποίος σε δύο περιπτώσεις έφθασε κοντά στο γκολ. Ο Λεβαδειακός "καίγεται" για τη νίκη και μόνο.

19'Μεγάλη ευκαιρία για το Λεβαδειακό. Ο Κουτζαβασίλης νικά σε τετ-α-τετ τον Μάντζιο. Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Καραμπουέ και Γιουσούφ, πριν η μπάλα φθάσει στον Μάντζιο.

19' Εκτελεί ο Επστάιν, ο Ναμάσκο δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

18' Φάουλ του Καλτσά στον Σιόντη.

18' Κόρνερ για την Κέρκυρα μετά την παρέμβαση του Καλτσά.

Ο Σενεγαλέζος πήγε επικίνδυνα πάνω στον Βραζιλιάνο, ο διαιτητής του χαρίστηκε και δεν του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη μέσα σε λίγα λεπτά σε σχέση με την πρώτη.

17'Φάουλ του Νιάς στον Τουράμ.

16'Ο Ουόν κάνει προσποίηση στον Τουράμ, ο Βραζιλιάνος κερδίζει την κόντρα, αλλά η μπάλα παίρνει ταχύτητα και καταλήγει στα χέρια του Ναμάσκο.

Μετά από ένα τέταρτο στο ματς, η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκει στο Λεβαδειακό με τη γυριστή, εντός περιοχής, κεφαλιά του Ουόν.

15'Κίτρινη κάρτα στον Νιάς.

14'Φάουλ του Νιάς στον Τουράμ.

13'Εκτελεί ο Τόνι Σίλβα, ο Ουόν νικά στον αέρα τον Νίκιτς και πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

12'Φάουλ του Ντιόγκο στον Καλτσά.

11' Ο Επστάιν εκτελεί το φάουλ, ο Τουράμ ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα, αλλά έχει κάνει λανθασμένη κίνηση. Προφανώς, απόρροια λανθασμένης εκτίμησης της φάσης.

10'Φάουλ του Καλτσά στον Νίκιτς. Ο Σέρβος "τσίμπησε" την μπάλα, καθώς ενήργησε πιο γρήγορα.

8' Ωραία πάσα του Μάντζιου στον Γιουσούφ, ο Αφρικανός εμποδίζεται από τον Σπίνουλα, ο Κουτζαβασίλης παραχωρεί κόρνερ. Ο Ντιόγκο κάλυπτε τον Γιουσούφ, δεν υπήρχε οφσάιντ.

7'Ο Ουόν κόβει καθαρά τον Ζορμπά στην αριστερή πτέρυγα.

6'Σε πόδια γηπεδούχων η μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

5'Ο Σπίνουλας κερδίζει την κόντρα από τον Γιουσούφ.

4Αρκετά χαρτιά δυσκολεύουν την εκτέλεση του πλαγίου. Αναφέραμε πιο πριν ότι το ματς είναι κρίσιμο για τις δύο ομάδες, γι' αυτό και η ΠΑΕ Κέρκυρα απηύθυνε μαζικό κάλεσμα στους κατοίκους του νησιού.

3' Ο Ουόν κρατά τον Τουράμ. Δε δίδεται το φάουλ πάνω στον Βραζιλιάνος.

Στατιστικό: Ένα γκολ ανά 10,5 τελικές έχει ο Λεβαδειακός.

1'Κόρνερ για την Κέρκυρα, καθώς ο Νιάς βγαίνει έγκαιρα πάνω στον Γκομές.

1'Ο Καλτσάς ζητά φάουλ, αλλά χάνει καθαρά την μπάλα.

1'Έναρξη της αναμέτρησης στην Κέρκυρα.

Τέταρτος ο Αριστομένης Κουτσιαύτης.

Βοηθοί του οι Καλφόγλου και Μεσσήνης.

Διαιτητής ο Γιώργος Κομίνης.

Η διάταξη του Λεβαδειακού:

H διάταξη της Κέρκυρας:

Ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα. Εκτός είναι οι Βενέτης και Ντουαλά, αλλά μάλλον έχει μάθει να ζει με την απουσία τους, καθώς έλειπαν και από το ματς της Λάρισας, απέναντι στην ΑΕΛ. Εκτός αποστολής είναι ο Ντιογκό και Παμλίδης.

"Η ομάδα μας την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου στις 15:00 δίνει τον πιο κρίσιμο αγώνα πρωταθλήματος με τον Λεβαδειακό. Όλοι οι ΚΕΡΚΥΡΑΙΟΙ στο γήπεδο για να στηρίξουμε την ομάδα του νησιού μας!", αναφέρεται χαρακτηριστικά στο κάλεσμα που απηύθυνε η ΠΑΕ σε όλους τους κατοίκους του νησιού να βρεθούν στο γήπεδο και να στηρίξουν την τοπική ομάδα στο ματς με τους Βοιωτούς.

Κι όχι άδικα, καθώς μετά από 19 αγωνιστικές στη Super League, ο Λεβαδειακός έχει συγκεντρώσει 14 βαθμούς και βρίσκεται στην 14η θέση (πρώτη εκτός ζώνης υποβιβασμού), η Κέρκυρα 19 και βρίσκεται στη 12η.

Η ΠΑΕ Κέρκυρα απηύθυνε κάλεσμα σε όλους τους κατοίκους του νησιού να στηρίξουν την ομάδα στον "πιο κρίσιμο αγώνα πρωταθλήματος".

Στον πάγκο των Βοιωτών οι: Μοσχονάς, Μαχαιράς, Λάτσι, Γιακουμάκης, Ζεζίνιο και Σουμπίνιο.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος επιλέγει για την αρχική ενδεκάδα τους εξής: Ναμάσκο, Μουλόπουλο, Ουόν, Νιάς, Μεντί, Κουλιμπαλί, Καλτσά, Γιουσούφ, Σίλβα, Καραμπουέ και Μάντζιο.

Στον πάγκο της νησιωτικής ομάδας βρίσκονται οι: Αραμπατζής, Γεωργίου, Κόντος, Κεϊτά, Ζαραδούκας, Γεωργακόπουλος.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκινά στο αρχικό σχήμα με τους: Κουτζαβασίλη, Γκομές, Ντιμιτρόβσκι, Ιωάννου, Σπίνουλα, Νίκιτς, Σιόντη, Ζορμπά, Επστάιν, Ντιόγκο και Τουράμ.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την αναμέτρηση της Κέρκυρας με το Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League.