Super League: Ισόπαλοι Κέρκυρα - Παναθηναϊκός με 1 - 1

Αέσως μετά το 1-1 με την Κέρκυρα, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Μαρίνος Ουζουνίδης, τόνισε ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι η ομάδα του έχει αδυναμία να πάρει εκτός έδρας νίκες. Το σχόλιο που έκανε στη Nova ήταν το εξής:

"Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όταν σε τόσα εκτός έδρας παιχνίδια έχεις μόνο δύο νίκες, σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα. Και κυρίως να αλλάξουμε στην αυτοπεποίθηση, στην πίστη, να είμαστε πιο αποφασιστικοί και να πιστεύουμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό...".

Στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού η Κέρκυρα.

Οι "πράσινοι" παραμένουν στην 4η θέση, ένα βαθμό πίσω από Πανιώνιο και Ξάνθη και 12 πίσω από τον Ολυμπιακό.

Κέρκυρα και Παναθηναϊκός αναδεικνύονται ισόπαλοι με 1-1

Τέλος στο ματς

90'+3 Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ολοκληρώνεται με διαγώνιο σουτ του Κόντου, που καταλήγει άουτ.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Ο Γεωργίου στη θέση του Ζορμπά

86' Κεφαλιά του Κουρμπέλη, δεν ανησυχεί ο Κουτζαβασίλης.

83' Απελπιστικά άστοχο σουτ του Χατζηγιοβάνη

81' Ο Κόντος στη θέση του Έπσταϊν

79' Σουτ του Έπσταϊν, η μπάλα κοντράρει στον Ευαγγέλου και ο Βλαχοδήμος μπλοκάρει.

75' Ο Νίκιτς στη θέση του Ανδρεόπουλου

73' Εξαιρετική μπαλιά του Μπεργκ για τον Βιγιαφάνιες, ο Σπίνουλας ανακόπτει τον Αργεντίνο προτού εκτελέσει τον Κουτζαβασίλη.

72' Κάρτα στον Ζορμπά, για μαρκάρισμα στον Χουχούμη.

69' Με υπέροχο τρόπο σηκώνει ο Κουρμπέλης την μπάλα για τον Μπεργκ, που πάλι προσπαθεί να "κρεμάσει" τον Κουτζαβασίλη, αλλά αυτή τη φορά ο Βενέτης απομακρύνει με κεφαλιά, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

68' Κάθετη του Μαρινάκη για τον Μπεργκ, που ίσα-ίσα προλαβαίνει να κάνει ένα σουτ από πολύ πλάγια θέση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

65' Σε θέση οφσάιντ ο Ντουαλά

63' Φάουλ του Ζέκα στον Έπσταϊν

63'Σουτ του Σιόντη έξω από την περιοχή, αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο Βλαχοδήμος.

Έχει πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του ο Παναθηναϊκός, οι δύο εκ των οποίων αναγκαστικές.

61' Κάρτα στον Έπσταϊν για διαμαρτυρία

60' Ο Χατζηγιοβάνης στη θέση του Λέτο

Τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο του αριστερού ποδιού για τον Αργεντίνο.

58' Στο έδαφος ο Λέτο, που φαίνεται να αντιμετωπίζει μυικό πρόβλημα.

Λάθος η υπόδειξη του βοηθού, αφού ο Μπεργκ καλυπτόταν.

56' Σε θέση οφσάιντ ο Μπεργκ

56' Κάρτα στον Βενέτη, για μαρκάρισμα στον Μπεργκ.

Απόλυτα ισορροπημένο το ματς, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλλει το ρυθμό της.

52' Στα χέρια του Βλαχοδήμου η εκτέλεση φάουλ του Ανδρεόπουλου.

51' Φάουλ του Ζέκα στον Σιόντη

48' Κάρτα στον Βιγιαφάνιες, για χτύπημα στον Ζορμπά.

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο

Λέτο αντί Βλαχοδήμου για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου

Στο πρώτο μισό, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, ενώ η αντίδραση της Κέρκυρας ήταν άμεση.

Δύο πολύ ωραία γκολ, ένα από κάθε πλευρά, έχουν γράψει την ιστορία του πρώτου ημιχρόνου στην Κέρκυρα.

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

Τελικά συνεχίζει ο επιθετικός της Κέρκυρας, τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

43' Δυσκολεύεται να περπατήσει ο Ντουαλά, που ίσως χρειαστεί να αποχωρήσει από το ματς.

Στο 51% η κατοχή της μπάλας για την Κέρκυρα.

37' Σέντρα του Έπσταϊν από αριστερά, ο Ζορμπάς παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά σηκώνει πολύ ψηλά την μπάλα και ο Βλαχοδήμος δεν δυσκολεύεται να τη μαζέψει.

33' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Χουλτ ένιωσε ενόχληση στο αριστερό πόδι και δίνει τη θέση του στον Χουχούμη.

29' ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει σε 1-1 η Κέρκυρα Ο Ντουαλά ανοίγει αριστερά την μπάλα για τον Έπσταϊν, που προσπερνάει τον Μαρινάκη και με το πλασέ του προλαβαίνει τον Ευαγγέλου και νικάει τον Βλαχοδήμο.

28' Κακό μακρινό σουτ από τον Βλαχοδήμο, μαζεύει εύκολα την μπάλα ο Κουτζαβασίλης.

25' Κάρτα στον Λουντ, για μαρκάρισμα στον Ανδρεόπουλο.

Έφτασε τα 57 γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ο Σουηδός, που έπιασε στη 10η θέση τους Χαραλαμπίδη και Πανάκη.

22' ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Παναθηναϊκό Εξαιρετική κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες για τον Μπεργκ, που περνάει την μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη και βρίσκει δίχτυα.

19' Γύρισμα του Έπσταϊν από αριστερά, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Βλαχοδήμος.

16' Κλέψιμο του Λουντ, αλλάζει την μπάλα με τον Μπεργκ και πασάρει για τον Βιγιαφάνιες, που δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία για σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Δεν έχει καταφέρει ακόμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Κουτζαβασίλη.

9' Σέντρα από δεξιά, ο Βλαχοδήμος βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

7' Σε κόρνερ απομακρύνει με το κεφάλι ο Γκόμες

6' Κάρτα και στον Γκόμες για τον ίδιο λόγο

6' Κάρτα στον Μπεργκ για τραβήγματα με τον Γκόμες

5' Απομακρύνει σε κόρνερ ο Σιόντης

4'Ο Ντουαλά γίνεται κάτοχος της μπάλας από αριστερά και επιχειρεί άμεσα το σουτ, χωρίς να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου.

4'Σε θέση οφσάιντ ο Γκόμες

3'Έψαξε συμπαίκτη του με την εκτέλεση ο Βιγιαφάνιες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σε καλή θέση αυτό το φάουλ για τον Παναθηναϊκό.

2'Φάουλ του Σπίνουλα στον Βλαχοδήμο

1'Φάουλ του Έπσταϊν στον Βιγιαφάνιες

Ξεκινά ο αγώνας

Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς.

Όρκος νίκης από τους παίκτες της Κέρκυρας.

Η διάταξη του Παναθηναϊκού

Η διάταξη της Κέρκυρας

Στα άλλα ματς που έγιναν σήμερα για τη Super League, η ΑΕΚ, στο (δεύτερο) ντεμπούτο του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της, νίκησε 2-0 τον Αστέρας Τρίπολης, ενώ ισοπαλία είχαμε στο ΑΕΛ - Πλατανιάς (0-0) και στο Λεβαδειακός - Ατρόμητος (1-1).

Στον πάγκο των "πράσινων" οι Στιλ, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Ρέις, Μπουμάλ, Λέτο, Χατζηγιοβάννης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ευαγγέλου, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ, Παναγιώτης Βλαχοδήμος, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ

Στον πάγκο οι Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Κόντος, Νίκιτς, Γεωργακόπουλος και Ζαραδούκας.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Σπίνουλας, Γκόμες, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Ιωάννου, Έπσταϊν, Ντιόγκο, Ντουαλά

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Από την άλλη, οι Φαίακες, χρειάζονται το τρίποντο για να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού και να πιάσουν στη 10η θέση τον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Παναθηναϊκός, με νίκη, έχει την ευκαιρία να ανέβει και πάλι στη δεύτερη θέση, προσπερνώντας την Ξάνθη και τον Πανιώνιο και να βρεθεί στο -10 από τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες, δύο εβδομάδες μετά τη συνάντησή τους στη Λεωφόρο για τη 2η αγωνιστική, που βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 1-0, χάρη σε γκολ του Λέτο στο 83' μέσα στα χιόνια, αναμετρώνται και πάλι.

Προτελευταίο ματς για τη 17η αγωνιστική της Super League, με την Κέρκυρα να φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό.