Νίκη για τον Παναθηναϊκό με 2-1 τον Πλατανιά

Νίκη για τον Παναθηναϊκό με σκορ 2-1. Και τα τρία τέρματα μπήκαν στο πρώτο 45λεπτο.

Τέλος αγώνα στη Λεωφόρο.

Δεν θα έλεγα ότι ήταν αγχωτική η νίκη. Απλά με το σκορ στο 2-1 ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στο τέλος. Πιέσαμε, κλέψαμε μπάλες και μπορούσαμε να έχουμε πετύχει 2-3 γκολ ακόμη και να ήταν άνετο το αποτέλεσμα. Κάνουμε λάθη, χάνουμε τη συγκέντρωση μας σε κάποια διαστήματα, αλλά είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών συνολικά", υποστήριξε από την πλευρά του ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

"Ξεκινήσαμε άσχημα, όπως με τον Ολυμπιακό. Δεν υπάρχει το πέναλτι που καταλογίστηκε εις βάρος μας, είναι για γέλια. Απέναντι στον Παναθηναϊκό δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Παλέψαμε, βρήκαμε ένα γκολ και ξαναμπήκαμε στο ματς, ψάξαμε έως το τέλος για την ισοφάριση. Ήταν μια καλή προσπάθεια για εμάς", τόνισε ο βοηθός του Παράσχου μετά το τέλος του αγώνα.

90+3'Εντυπωσιακό γυριστό του Γιακουμάκη μετά τη σέντρα του Γουνδουλάκη, αλλά εντελώς άστοχη η προσπάθεια του.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής θα αγωνιστεί ο Ρέις.

90+2'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Λουντ, μέσα ο Ρέις.

90+1'Σέντρα του Στάθη, κεφαλιά του Σίγκνεβιτς άουτ!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'Καταπληκτικό κόψιμο του Βάντερσον στον Μπουμάλ.

90'Άουτ η προσπάθεια του Ντίνα εκτός περιοχής.

89'Ψάχνει την ισοφάριση ο Πλατανιάς.

87'Ωραία προσπάθεια του Λουντ από αριστερά, σταμάτησε επάνω στον Μπανανά.

86'Επιθετικό πλάτος ζητά από τους παίκτες του ο Παράσχος.

Εκτέλεσε ο Λουντ, επιθετικό φάουλ του Τελάντερ.

85'Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

84'Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

84' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Γουνδουλάκης αντί Αποστολόπουλου στο ματς.

21:13

83'Ο Μπανανά σταμάτησε την πάσα του Μπουμάλ που θα έβγαζε τετ-α-τετ τον Λέτο.

82'Σέντρα-σουτ του Ντεβέσα, άουτ η μπάλα.

81'Ο Μουνάφο έψαξε τον Αποστολόπουλο, πιο δυνατή από όσο θα έπρεπε η μεταβίβαση του.

77'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο στο ματς αντί του Βλαχοδήμου.

76'Ανοιχτό το ματς στη Λεωφόρο. Ο Πλατανιάς ψάχνει την ισοφάριση, ο Παναθηναϊκός ένα τρίτο γκολ για να "κλειδώσει" το ματς, πάνω - κάτω η μπάλα.

Στο πρώτο δοκάρι ο Ντίνας, απομάκρυνε ο Ζέκα.

75'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

74'Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουμάλ αντικαθιστά τον Βιγιαφάνιες. Εξαιτίας κόπωσης η αλλαγή του Αργεντινού.

70'Διάβασε γρήγορα τη φάση ο Σωτηρίου και βγήκε έγκαιρα στα πόδια του Βιγιαφάνιες (κάθετη του Βλαχοδήμου), αποσοβώντας τον κίνδυνο για την εστία του.

Ετοιμάζει αλλαγή ο Ουζουνίδης.

68'Γύρισμα του Βιγιαφάνιες στην μικρή περιοχή, ο Βλαχοδήμος δεν μπόρεσε να βάλει όπως θα ήθελε το πόδι του, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

Εκτέλεσε ο Ντίνας, απομάκρυνε ο Χουλτ.

66'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

65'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντεβέσα στην θέση του Μενδρινού.

63'Κόντρα επίθεση για τον Παναθηναϊκό, ο Βιγιαφάνιες πέρασε στον Βλαχοδήμο, που καθυστέρησε, συγκρούστηκε με τον Μουνάφο (ζήτησε πέναλτι, ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το ματς - επίσης δύσκολη φάση), η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σωτηρίου στο τετ-α-τετ και στο γύρισμα του Σουηδού σε δεύτερο χρόνο απομάκρυνε ο Μπανανά.

62'Πολλά τα λάθη στην μεσαία γραμμή στα τελευταία λεπτά, ετοιμάζει και δεύτερη αλλαγή ο Παράσχος.

58'Ο Μπεργκ δεν μπόρεσε να φτάσει στη μπάλα στο γύρισμα του Βιγιαφάνιες.

57'Οφσάιντ υποδείχθηκε ο Γιακουμάκης στην κάθετη του Μενδρινού. Λάθος υπόδειξη του επόπτη, ο Μαρινάκης κάλυπτε τον επιθετικό του Πλατανιά.

Απομάκρυνε ο Στάθης στην εκτέλεση του Βλαχοδήμου.

54'Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από λάθος γύρισμα του Μπανανά.

53'Χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Μπέργκ από δεξιά, ο Βιγιαφάνιες πήγε πρώτος στην μπάλα, πλάσαρε στην κίνηση αλλά αστόχησε.

50'Κίτρινη κάρτα στον Μενδρινό για φάουλ από πίσω στον Βιγιαφάνιες. Σωστή, ο παίκτης του Πλατανιά σήκωσε το χέρι του και παραδέχθηκε την παράβαση, πηγαίνοντας πάνω από τον αντίπαλο του ζητώντας συγνώμη.

Σε σύστημα 4-4-2 πλέον ο Πλατανιάς.

46'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας στην ενδεκάδα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αντί του Κάργα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λεωφόρο.

Τρία γκολ στο ματς, δύο για τους γηπεδούχους και ένα για τους φιλοξενούμενους.

Ημίχρονο στη Λεωφόρο.

Πέρασε η φάση δίχως συνέπειες για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

45+1'Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

Συνεχίζει ο Μενδρινός χωλαίνοντας.

Ο Πριντέτα πήγε πρώτος στην μπάλα μετά την εκτέλεση του Βάντερσον, αλλά με το κεφάλι δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

43'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

42'Στο έδαφος ο Μενδρινός από μαρκάρισμα του Βιγιαφάνιες.

39'Εντολή για πίεση ψηλά από τον Παράσχο.

37'ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά! Στην πρώτη τους σωστή επιθετική ανάπτυξη στο ματς, οι φιλοξενούμενοι φτάνουν στο γκολ. Ο Αποστολόπουλος βγήκε ωραία στο χώρο από δεξιά, γύρισε στον αφύλακτο Γιακουμάκη, που με τ

35'Ισχνή επιθετικά η παρουσία του Πλατανιά στην αναμέτρηση.

34'Γύρισμα του Χουλτ στον Μπεργκ, προβολή του Σουηδού από τα δύο μέτρα αλλά ο Σωτηρίου έσωσε την εστία του.

33'Προσπάθεια του Βλαχοδήμου εντός περιοχής, σταμάτησε στον Μπανανά.

29'ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Πρέσινγκ ψηλά και κλέψιμο της μπάλας, ο Βιγιαφάνιες πάσαρε σε σωστό χρόνο στον Μπεργκ και ο Σουηδός με σουτ από θέση μέσα δεξιά διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και αυτά των γηπεδούχων κόντρα στον Πλατανιά.

Πρώτο φετινό γκολ του Μπεργκ από το σημείο του πέναλτι.

26'ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπέργκ με δυνατό χτύπημα από τα 11 βήματα στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σωτηρίου, που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα.

24'ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό. Καταλογίστηκε για κράτημα του Κάργα στον Ευαγγέλου. Δύσκολη φάση.

24'Αψιμαχίες των παικτών στην περιοχή του Πλατανιά, συστάσεις από τον ρέφερι της αναμέτρησης.

22'Αδύναμο το σουτ του Αποστολόπουλου εκτός περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

20'Συμπληρώθηκε το εικοσάλεπτο στη Λεωφόρο, χωρίς τέρματα αλλά και κλασικές φάσεις για γκολ το ματς.

18'Παρατηρήσεις του Ουζουνίδη και στον Ευαγγέλου, στον οποίο ζήτησε να αφήσει τις υπερβολές και να παίζει πιο απλά.

16'Φωνές του Ουζουνίδη στον Βλαχοδήμο που δεν τροφοδότησε τον Μπεργκ, στην κίνηση που έκανε ο Σουηδός φορ.

15'Ο Μπανανά απομάκρυνε όπως όπως ένα επικίνδυνο γύρισμα του Βιγιαφάνιες και ο Σίγκνεβιτς έβαλε την κόντρα στο σουτ του Μαρινάκη που ακολουθούσε τη φάση και πήρε την απόκρουση.

14'Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη για άτσαλο φάουλ στον Βάντερσον σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας.

12'Ο Βάντερσον με το κεφάλι απομάκρυνε ένα γέμισμα του Βιγιαφάνιες με εκτέλεση φάουλ. Μπανανά και Γιακουμάκης ολοκλήρωσαν την αμυντική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

10'Δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα ο Πλατανιάς. Έχει την υπεροχή ο Παναθηναϊκός αλλά χωρίς να βάζει την μπάλα με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

6'Ωραίο κατέβασμα και προσποίηση του Λουντ, κέρδισε χώρο και μέτρα αλλά το σουτ που επιχείρησε από δύσκολη γωνία εντός περιοχής, δεν βρήκε στόχο.

3'Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο για επικίνδυνη προβολή στον Λουντ. Σωστή.

2' Ο Τελάντερ απομάκρυνε τη μπάλα σε μια κάθετη πάσα που επιχείρησε ο Μενδρινός προς τον Γιακουμάκη.

Ξεκίνησε το ματς στη Λεωφόρο.

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες, όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Λιγότεροι από 2.000 θεατές στις εξέδρες... Κάτι το εργάσιμο της ημέρας, κάτι η κακή πορεία του Παναθηναϊκού, προσθέστε και την διεξαγωγή του αγώνα μπάσκετ του Παναθηναϊκού στην Κωνσταντινούπολη την ίδια ώρα και έχετε τους λόγους της μικρής προσέλευσης...

Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανση τους και σε λίγο θα βγουν για τη σέντρα.

Καλές οι καιρικές συνθήκες στο "Απόστολος Νικολαΐδης".

Αναπληρωματικοί είναι οι Κοκκάλας, Γουνδουλάκης, Γιορέντε, Ντίνας, Μαραγκός, Ντεβέσα, Ζίκο.

Ο Πλατανιάς παρατάσσεται με τον Σωτηρίου τερματοφύλακα, τους Στάθη, Κάργα, Μπανανά, Βάντερσον στην άμυνα, τους Πριντέτα και Μουνάφο στη μεσαία γραμμή, τον Μενδρινό μπροστά τους και τους Αποστολόπουλο, Σίγκνεβιτς και Γιακουμάκη στην επίθεση.

Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Καραντώνης από την Ημαθία, με βοηθούς τους Βασίλη Καμπούρη (Ευβοίας), Ανέστη Δουδούμη (Φθιώτιδα), τέταρτος διαιτητής ο Ιωάννης Νεοφυτίδης από την Κορινθία.

Αναπληρωματικοί είναι οι Στιλ, Χουχούμης, Ρέις, Σάμπα, Μπουμάλ, Λέτο και Χατζηγιοβάννης.

Ο Παναθηναϊκός παρατάσσεται με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στην εστία, τους Μαρινάκη, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουλτ στην άμυνα, οι Ζέκα και Κουρμπέλης είναι οι αμυντικοί χαφ με τον Λουντ σε επιτελικό ρόλο, τους Βιγιαφάνιες και Παναγιώτη Βλαχοδήμο ως εξτρέμ και τον Μπεργκ στην επίθεση.

Το ματς είχε φιλοξενηθεί στα Χανιά και ο Πλατανιάς είχε νικήσει 1-0 τον Παναθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πριν μερικές ημέρες, για την... πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η οποία είχε διεξαχθεί ως εξ' αναβολής, στις αρχές Ιανουαρίου.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς και ο Πλατανιάς στην 7η με 21.

Πρόκειται για το τελευταίο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής.