Super League: Με 1 - 0 επικράτησε ο Παναθηναϊκός της Κέρκυρας

Σε ένα ματς ειδικών συνθηκών, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο λόγω του χιονιού που άσπρισε το "Απόστολος Νικολαϊδης", ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 1-0 της Κέρκυρας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και στην δεύτερη θέση.

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που ήταν και το μοναδικό ζητούμενο για τον Μαρίνο Ουζουνίδη και τους παίκτες του στο ματς με την Κέρκυρα. Οι πράσινοι σε ένα ματς ειδικών συνθηκών λόγω και του χιονιού που έπεσε στο δεύτερο μέρος και άσπρισε την Λεωφόρο επικράτησαν 1-0 των "Φαιάκων" χάρη σε γκολ του Λέτο.

Το τριφύλλι ήταν καλύτερο από τον αντίπαλο του αν και πάλι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και πήρα δίκαια τη νίκη και το τρίποντο.

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός ανεβαίνει στην 2η θέση με 25 βαθμούς, ισόβαθμος με Ξάνθη και Πανιώνιο.

99' Τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται κόντρα στην μαχητική Κέρκυρα, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Σεμπάστιαν Λέτο.

98' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Σουτ στην κίνηση του Ζορμπά, η μπάλα άουτ.

95' Σουτ του Σπίνουλα, ψηλά άουτ.

95' Ο Χουλτ απομακρύνει σε κόρνερ το επικίνδυνο γύρισμα του Ζορμπά.

93' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο εκτός, ο Ρέις εντός.

91' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Παμλίδης στη θέση του Γεωργίου.

Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις λόγω και της τρίλεπτης διακοπής στα μέσα στου δευτέρου μέρους.

90' Μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου, έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτζαβασίλης.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα και πιέζει για δεύτερο γκολ.

88' Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα.

86' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης εντός, ο Βιγιαφάνιες εκτός.

86' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γκομέζ στη θέση του Ανδρεόπουλου.

Η Κέρκυρα προσπαθήσει να ξεπεράσει την ψυχρολουσία και πιέζει για την ισοφάριση.

85' Ο Ζορμπάς κερδίζει το κόρνερ απ' τον Βιγιαφάνιες.

Τελικές: 10(6) - 3(1)

Ο Αργεντινός επιθετικός φαίνεται πως λυτρώνει την ομάδα του!

83' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό (Λέτο)! Ο Βλαχοδήμος εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Λέτο με όμορφη γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του!

Συνεχόμενα κόρνερ για τον Παναθηναϊκό που πιέζει για το γκολ.

80' Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Ζορμπάς έκανε τη γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο πλασέ του Γεωργίου κατέληξε άουτ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μολέντο.

78' Ο Χουλτ έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Λέτο προσπάθησε να βάλει το πόδι του, αλλά ο Ιωάννου απομάκρυνε την μπάλα.

Οι ευκαιρίες έρχονται με το... σταγονόμετρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελικές Β' μέρους: 1(0) - 0(0)

Ο Παναθηναϊκός εντείνει την πίεσή του στα καρέ του Κουτζαβασίλη.

Ο Ρόμπιν Λουντ είναι ο μοναδικός αμυντικός χαφ, με τους Παναγιώτη Βλαχοδήμο, Λούκας Βιγιαφάνιες και Ολιβιέ Μπουμάλ και κινούνται πίσω απ' τους Σεμπάστιαν Λέτο και Μάρκους Μπεργκ.

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης γυρνάει στα στόπερ, στο πλευρό του Ροντρίγκο Μολέντο.

69'Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Π. Βλαχοδήμος στη θέση του Κουτρουμπή.

69'Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Έπσταϊν στη θέση του Κόντου.

Ξαναρχίζει το παιχνίδι.

Διακοπή στον αγώνα: Ο Χρήστος Γκράνας ζητάει απ' τους υπεύθυνους του γηπέδου να καθαριστούν οι γραμμές προκειμένου να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

H χιονόπτωση συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς.

H Κέρκυρα, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έχει κλείσει τους χώρους και δεν αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας στους γηπεδούχους.

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά στο δεύτερο μέρος εξαιτίας και του αγωνιστικού χώρου.

Έντονες αποδοκιμασίες απ' τους φίλους του Παναθηναϊκού προς τους παίκτες της ομάδας εξαιτίας του 0-0.

Αλλαγή μπάλας. Ο κ. Γκράνας ζήτησε απ' τον τέταρτο βοηθό να χρησιμοποιηθεί η κίτρινη μπάλα για καλύτερη ορατότητα.

Κανονική... χιονοθύελλα στο "Απ. Νικολαΐδης".

Η εικόνα του γηπέδου αυτή την στιγμή.

50' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού των Κουρμπέλη και Ανδρεόπουλου. Οι δύο παίκτες συγκρούστηκαν σε μία διεκδίκηση της μπάλας.

48' Συρτό σουτ του Λουντ, η μπάλα μακριά απ' την εστία του Κουτζαβασίλη.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πέρα απ' το δοκάρι του Δημήτρη Κουρμπέλη, δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Κουτζαβασίλη.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

45 +1' Σουτ του Μπεργκ μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη για τράβηγμα στον Ντουαλά.

41' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου.

40' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Λέτο γύρισε στον Βιγιαφάνιες, αλλά το σουτ του Αργεντινού πέρασε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί την μπάλα και αναζητά κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν αποκλείεται μέχρι το ημίχρονο να το έχει... στρώσει. Συνεχίζεται η έντονη χιονόπτωση στη Λεωφόρο.

Οι "πράσινοι" επιτίθενται κυρίως απ' τα δεξιά με τον Τζαντομένικο Μέστο που είναι ιδιαίτερα δραστήριος στο αποψινό παιχνίδι.

Αρκετές δυνατές μονονομαχίες στο πρώτο μέρος.

Κόρνερ: 5-1

Η χιονόπτωση γίνεται όλο και εντονότερη.

Ο Παναθηναϊκός απειλεί μόνο μέσω στημένων φάσεων ή μακρινών σουτ, αφού η Κέρκυρα δεν του αφήνει χώρους.

27' Νέα διακοπή, καθώς ο Σπίνουλας είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.

25' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ντουαλά.

24'ΔΟΚΑΡΙ γιατ ον Παναθηναϊκό (Κουρμπέλης)! Τρομερό σουτ του Κουρμπέλη λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη!

23'Δυνατό σουτ του Ντουαλά, η μπάλα ελάχιστα πάνω απ' την εστία του Βλαχοδήμου!

Κατοχή: 62% - 38%

20' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ζορμπά. Ο μεσοεπιθετικός της Κέρκυρας χτύπησε κεφάλι με κεφάλι με τον Μολέντο, ύστερα από μία εναέρια μονομαχία τους.

17' Ωραία αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Σπίνουλας έβαλε την κόντρα στο σουτ του Μπεργκ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Τελικές: 3(2) - 1(1)

15' Διαγώνιο σουτ του Κόντου, μπλόκαρε σταθερά ο Βλαχοδήμος.

Η Κέρκυρα είναι πολύ καλά στημένη, με αποτέλεσμα να μην αφήνει τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Κουτζαβασίλη.

13' Ο Χουλτ κερδίζει κόρνερ απ' τον Ανδρεόπουλο.

10' Άστοχο σουτ του Μπουμάλ.

10' Ο Μπουμάλ έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, αλλά οι αμυντικοί της Κέρκυρας απομάκρυναν εκ νέου σε κόρνερ, προτού ο Μολέντο φανεί απειλητικός.

9' Σουτ του Βιγιαφάνιες έξω απ' την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι στιγμής, στον αγώνα.

6' Ο Ζορμπάς κέρδισε το κόρνερ απ' τον Βιγιαφάνιες.

Η Κέρκυρα επιλέγει στην αρχή του παιχνιδιού να παίξει σύστημα-καθρέφτη, καθώς οι Ζορμπάς και Ντουαλά αποτελούν το επιθετικό δίδυμο σε διάταξη 4-4-2.

Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή σ' αυτά τα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.

Το σύστημα του Παναθηναϊκού είναι περισσότερο 4-4-2, παρά 4-2-3-1, αφού ο Σεμπάστιαν Λέτο αγωνίζεται στο πλευρό του Μάρκους Μπεργκ.

1' Έναρξη του αγώνα.

Η Κέρκυρα στη σέντρα.

Όρκος νίκης απ' τους παίκτες της Κέρκυρας.

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Η διάταξη της Κέρκυρας:

Η διάταξη του Παναθηναϊκού:

Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ του Παναθηναϊκού, αφού μετράει 5 νίκες, ενώ ένα παιχνίδι έχει ολοκληρωθεί ισόπαλο, στις προηγούμενες 6 αναμετρήσεις με την Κέρκυρα.

Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς προέρχεται από ήττα με 1-0 απ' τον Πλατανιά στα Περιβόλια. Απ' την άλλη πλευρά, η Κέρκυρα αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Ατρόμητο στο νησί των Φαιάκων.

Στους -4 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία.

Έχει αρχίσει η χιονόπτωση στην Αθήνα.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 4η θέση με 22 βαθμούς, ύστερα από 13 αγωνιστικές, ενώ η Κέρκυρα είναι 12η με 13.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρήστος Γκράνας του Συνδέσμου Θράκης.

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας)

4ος: Τριαντάφυλλος Τίκας (Καρδίτσας)

Απόντες για τον Παναθηναϊκό είναι οι Ιμπάρμπο, Ιβανόφ που δεν υπολογίζονται, καθώς κι οι Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Εμποκού που βρίσκονται στην αποστολή των χωρών τους για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Στον αντίποδα, ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημέρου Ροζέριο Τουράμ και του τραυματία Μπράνισλαβ Νίκιτς.

Εκτός 18άδας για τον Παναθηναϊκό έμειναν οι τρεις νεαροί ποδοσφαιριστές Στέφανος Ευαγγέλου, Θοδωρής Μίγγος και Τάσος Χατζηγιοβάννης.

Αναπληρωματικοί για τους Φαίακες: Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Γκομέζ, Παμλίδης, Επστάιν, Ντιόγο, Αντιλέχου.

Στον πάγκο για τους "πρασίνους": Στιλ, Ρέις, Χουχούμης, Μαρινάκης, Τελάντερ, Π. Βλαχοδήμος, Ρινάλντι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μπουμάλ, Λέτο, Μπεργκ.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Γεωργίου, Ζορμπάς, Κόντος, Ντουαλά.

Σε λίγα λεπτά η αναμέτρηση μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Κέρκυρας στο πλαίσιο της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής της Super League.