Super League: Με 3 - 0 νίκησε ο ΠΑΟΚ τον Πλατανιά

Τέλος αγώνα στην Τούμπα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση των γηπεδούχων και γύρισμα του Ροντρίγκες από αριστερά, ο Μπανανά στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, σημείωσε αυτογκόλ για το 3-0.

83'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μενδρινός πήρε τη θέση του Γουνδουλάκη.

Διαμαρτυρίες του Πλατανιά για το τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι θεωρούν ότι έχει προηγηθεί φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης επάνω στον Καρυπίδη.

81'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάμπος έκοψε για τον Μάτος και ο Βραζιλιάνος με απόλυτη ψυχραιμία πλάσαρε τον Σωτηρίου για το 2-0.

78' Έχει κερδίσει μέτρα ο Πλατανιάς στο γήπεδο και προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, ψάχνοντας την ισοφάριση.

Συνεχίζει στο ματς ο Αγκολέζος.

76'Στο έδαφος ο Κάμπος, με πρόβλημα τραυματισμού

74'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάκχοβ στο ματς αντί του Τσίμιροτ.

73'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντιλαβέρ πήρε τη θέση του Αποστολόπουλου.

72'Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Από αριστερά μπήκε στην περιοχή ο Μανούσος, όμως σούταρε άουτ υπό την πίεση του Κρέσπο.

71'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

69'Γύρισμα του Μανούσου από αριστερά, μπλόκαρε ο Γλύκος.

68'Πλασάρει ο Μπίσεσβαρ, πρώτα ο Σωτηρίου και εν συνεχεία ο Καρυπίδης, απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Κεφαλιά του Βαρέλα στο ύψος του πρώτου δοκαριού μετά την εκτέλεση του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα για λίγα εκατοστά.

67'Άργησε να πλασάρει Αθανασιάδης και κόπηκε σε κόρνερ. Από θέση οφσάιντ ξεκίνησε την προσπάθεια του.

66'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Εκτός αγώνα ο Κάργας, στη θέση του ο Ντίνας.

65'Καθυστερεί ο Ροντρίγκες και το σουτ που επιχείρησε κόντραρε.

64'Ο Γλύκος βγήκε εκτός περιοχής και έδιωξε σε πλάγιο άουτ, προλαβαίνοντας μια επικίνδυνη κόντρα των φιλοξενούμενων.

61'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες από αριστερά, ο Μάτος μπήκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-0 των γηπεδούχων.

60'Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα χωρίς τέρματα στην Τούμπα.

57'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης στο ματς, αντί του Κουλούρη.

56'Εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες, μπλόκαρε άνετα ο Σωτηρίου.

54'Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε ένα φάουλ πλασαριστά, ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ!

53'Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία, προσπαθεί κυρίως από τα άκρα να αναπτυχθεί, αλλά για την ώρα η ανασταλτική λειτουργία του Πλατανιά είναι εξαιρετικά επιτυχής.

51'Τίποτε το αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Με τις ενδεκάδες που άρχισαν το ματς συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Η στατιστική απεικόνιση του 45λέπτου:

Ημίχρονο στην Τούμπα, χωρίς τέρματα για ΠΑΟΚ και Πλατανιά.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.

45'Σουτ του Μπίσεσβαρ, σε κόρνερ ο Σωτηρίου!

44'Κεφαλιά του Κάργα από την εκτέλεση του Βάντερσον, άουτ η μπάλα.

43'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

42'Ο Πλατανιάς σπατάλησε φτηνά μια καλή αντεπίθεση, με τον Μανούσο να αργεί με τη μπάλα στα πόδια και την άμυνα του ΠΑΟΚ να επιστρέφει.

41'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

40'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

37'Πολύ κακή η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς.

35'Σουτ του Κάμπος, η μπάλα κοντράρει, ο Σωτηρίου σώζει ενστικτωδώς! Σε ένα πέσιμο του Κουλούρη στη συνέχεια δεν υπήρχε παράβαση.

34'Καλή στιγμή για τον Πλατανιά, με το σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή να περνά άουτ.

29'Μπλόκαρε εύκολα ένα φάουλ του Ροντρίγκες ο Σωτηρίου.

28'Λάθος προσποίηση του Γουνδουλάκη σε μια αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Πλατανιά.

25'Κίτρινη κάρτα στον Μάτος. Σωστή, για χτύπημα στο πρόσωπο του Βάντερσον.

25'Ανεβάζει την πίεση του ο ΠΑΟΚ, φωνάζει στους παίκτες του ο Παράσχος που κάνουν εύκολα λάθη στα τελευταία λεπτά.

23'Φανταστικό τάκλιν του Στάθη επάνω στον Ροντρίγκες, πριν ο τελευταίος επιχειρήσει να σκοράρει!

22'Γύρισμα του Κάμπος από δεξιά, απομάκρυνε προσωρινά ο Κάργας και ο Κουλούρης με σουτ στη κίνηση αστόχησε από καλή θέση.

18'Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από δεξιά ο Κάμπος βρήκε χώρο και μπήκε στην περιοχή, τα χάλασε στο κοντρόλ και δυσκόλεψε την εκτέλεση του, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

15' Στο προσκήνιο ο ΠΑΟΚ τα τελευταία λεπτά, ανταποκρίνεται επιτυχώς ανασταλτικά ο Πλατανιάς.

12'Δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό επιθετικά και να απειλήσει ο ΠΑΟΚ. Σε τέμπο που βολεύει τους φιλοξενούμενους το ματς σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

9'Κόρνερ για τον Πλατανιά.

7'Ο Λέοβατς δέχθηκε με δύναμη τη μπάλα σε διώξιμο και έπεσε στο έδαφος. Δεν έχει κάτι, σηκώθηκε και συνεχίζει.

6'Σέντρα του Αποστολόπουλου από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Γουνδουλάκης δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως ήθελε.

6'Προσεκτικοί και πίσω από τη μπάλα οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά.

Δε φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό ο στόπερ του Πλατανιά, σηκώνεται με τη βοήθεια του ιατρικού επιτελείου.

2'Ο Καρυπίδης χτυπημένος στο έδαφος.

2'Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε το φάουλ, έδιωξε ο Σωτηρίου με τις γροθιές.

1'Κίτρινη κάρτα στον Κάργα για κράτημα στον Μπίσεσβαρ.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Τούμπα.

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Στους 12 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία αυτή την ώρα στην Τούμπα.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού.

Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους.

Σε εξέλιξη το ζέσταμα των δύο ομάδων.

Στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ υπήρξε λάθος. Η ΠΑΕ ενημέρωσε αρχικά μέσω των social media αλλά και στα χαρτιά με τις συνθέσεις που μοιράστηκαν, ότι θα ξεκινήσει βασικός ο Αθανασιάδης. Ωστόσο ήταν λάθος, καθώς ο Ίβιτς είχε επιλέξει τον Κουλούρη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε 4 αναμετρήσεις με τον Πλατανιά στην Τούμπα για το πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ μετρά ισάριθμες νίκες, διατηρώντας το απόλυτο και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ από την ομάδα των Χανίων.

Βγήκε για προθέρμανση και η ομάδα του ΠΑΟΚ.

Βγήκαν για ζέσταμα οι παίκτες του Πλατανιά.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Χρήστος Γκράνας, με βοηθούς τους Καραβασίλη και Καραγκιζόπουλο. Τέταρτος ο Κιοτζένης.

Ο πάγκος του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Πριντέτα, Ηλιάδης, Ντεβέσα, Μενδρινός, Ντίνας, Ντιλαβέρ.

Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Μαλεζάς, Κίτσιου, Μυστακίδης, Σάκχοφ, Κουλούρης, Πέλκας.

Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Σωτηρίου, Κάργας, Μπανανά, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Στάθης, Γουνδουλάκης, Μανούσος, Αποστολόπουλος.

Βγήκε για ζέσταμα και η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

Έχουν βγει για ζέσταμα οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων.

Ο Βλάνταν Ίβιτς προέβη μόνο σε μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς, βάζοντας τον Μπίσεσβαρ στη θέση του Πέλκα, ως επιτελικό μέσο.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Ροντρίγκες, Αθανασιάδης.