Superleague: Κέρκυρα - ΑΕΚ 1 - 1, τελικό

94'
Τέλος του αγώνα. Η Κέρκυρα με την ΑΕΚ αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1.

92'
Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ο Γεωργίου επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γκάλο και κατέληξε στον Μπάρκα.

92'
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ντουαλά εκτός, ο Ντιμιτρόφσκι εντός.

91'
Κίτρινη κάρτα στον Σπίνουλα.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τελευταίες προσπάθειες των δύο ομάδων να σημειώσουν το δεύτερο γκολ.

87'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ στη θέση του Αλμέιδα.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σπίνουλα.

82'
Ωραίο σουτ του Ντουαλά, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Μπάρκα.

81'
Σουτ του Γκάλο, η μπάλα κόντραρε στον Ντουαλά και κατέληξε κόρνερ.

Η ΑΕΚ πιέζει στα τελευταία λεπτά για το δεύτερο γκολ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέχουν.

Τελικές: 5(4) - 13(9)

77'
Ευκαρία για την ΑΕΚ! Τρομερό σουτ του Σιμόες από μακρινή απόσταση, ο Κουτζαβασίλης με εξαιρετική επέμβαση έστειλε την μπάλα κόρνερ.

77'
Σουτ του Μάνταλου, ο Ντουαλά έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

76'
Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο.

Λάθος αντίδραση απ' τον Ντίνακ στο γκολ, καθώς ο Ισπανός δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα.

Οι Φαίακες είχαν την υπεροχή στα τελευταία λεπτά και τη μετουσίωσαν σε γκολ.

74'
ΓΚΟΟΟΛ για την Κέρκυρα (Τουράμ)!
Ο Σπίνουλας έφυγε στην πλάτη του Ντίντακ, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Τουράμ με όμορφο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1!

Τελικές Β' μέρους: 1(1) - 2(1)

70'
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Γιόχανσον έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Κουτζαβασίλη!

Κατοχή: 38% - 62%

Ο Μιχάλης Γρηγορίου αλλάζει σύστημα, επιλέγοντας πλέον το 3-5-2, με τους Σπίνουλα, Βενέτη και Ιωάννου να είναι η τριάδα των στόπερ.

65'
Κίτρινη κάρτα στον Γκομέζ.

Κόρνερ: 1-4

Δεν αλλάζει σύστημα ο Ζοζέ Μοράις, με τον Ροντρίγκες να βρίσκεται πλέον στο πλευρό του Αλμέιδα.

63'
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ροντρίγκες στη θέση του Αραβίδη.

62'
Κόρνερ για την ΑΕΚ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και κεφαλιά του Γκομέζ.

Ο Ούγκο Αλμέιδα βγαίνει αρκετές φορές στα πλάγια, ζητάει την μπάλα και μετατρέπεται σε εξτρέμ, αφήνοντας χώρους στον Χρήστο Αραβίδη.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ντουαλά.

Οι γηπεδούχοι πιέζουν ψηλά στα τελευταία λεπτά προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών της ΑΕΚ.

Πολύ σταθερός κι ο Βασίλης Μπάρκας. Εμπνέει σιγουριά στους αμυντικούς του.

Η ΑΕΚ διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος.

51'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαραδούκα από πλάγια θέση, ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Πολύ καλή παρουσία από Κολοβέτσιο και Λαμπρόπουλο. Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί της ΑΕΚ έχουν "εξουδετερώσει" τον ιδιαίτερα απειλητικό Ροζέριο Τουράμ.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Αραβίδη.

Ο Γεωργίου αγωνίζεται ως αριστερό χαφ-εξτρέμ, ο Γκομέζ βρίσκεται στα δεξιά, με τον Τουράμ να παραμένει μοναδικός προωθημένος.

46'
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46'
Διπλή αλλαγή για την Κέρκυρα. Οι Γκομέζ, Γεωργίου στη θέση των Επστάιν και Κόντου.

Οι παίκτες των δύο ομάδων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν καλύτεροι το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ευτύχησαν να πετύχουν γκολ στην πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι, ενώ στη συνέχεια όχι μόνο διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά είχαν ευκαιρίες να σημειώσουν κι άλλα τέρματα.

45 +2'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 χάρη σε γκολ του Βασίλη Λαμπρόπουλου.

Πολύ ώριμο παιχνίδι απ' τον Κώστα Γαλανόπουλο στο πρώτο μέρος. Δικαιώνει τον Ζοζέ Μοράις για την επιλογή του.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

44'
Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα.

Ο Καλογερόπουλος διακόπτει τον αγώνα, λόγω "κοκορομαχίας" μεταξύ του Αλμέιδα και του Σπίνουλα.

Συνεχίζει κανονικά ο νεαρός μέσος.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Γαλανόπουλου.

39'
Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Αλμέιδα έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Μάνταλος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Κουτζαβασίλης με εκπληκτική επέμβαση αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του! Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Πορτογάλος είναι εκτεθειμένος.

Τελικές: 3(2) - 8(6)

37'
Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραίο συρτό σουτ του Γαλανόπουλου απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Κουτζαβασίλης έπεσε στην αριστερή γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

Η ΑΕΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πιέζει για δεύτερο γκολ στα τελευταία λεπτά.

36'
Συρτό σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε σταθερά ο Κουτζαβασίλης.

Ο Ούγκο Αλμέιδα γυρνάει αρκετά πίσω και βοηθάει τους συμπαίκτες του στον αμυντικό τομέα.

Η ΑΕΚ επιτίθεται κυρίως απ' τα αριστερά, με τον Ντίντακ να κάνει το overlap και να επιχειρεί επικίνδυνες σέντρες.

Κατοχή: 32% - 68%

30'
Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Ντίντακ έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Αραβίδης έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ!

28'
ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ (Αραβίδης)! Ωραία ανάπτυξη απ' την ΑΕΚ, ο Αραβίδης έπιασε το σουτ με το αριστερό, ο Κουτζαβασίλης δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, η οποία κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Στη συνέχεια της φάσης ο Καλογερόπουλος έδωσε φάουλ του Μάνταλου πάνω στον τερματοφύλακα της Κέρκυρας.

Νέες συστάσεις του Καλογερόπουλου, αυτή τη φορά σε Τουράμ και Κολοβέτσιο.

26'
Ο Ζαραδούκας εκτέλεσε το φάουλ, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Μπάρκα.

25'
Σέντρα-σουτ του Μάνταλου, μπλόκαρε σταθερά ο Κουτζαβασίλης.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

24'
Ο Αραβίδης κερδίζει το κόρνερ απ' τον Ζαραδούκα.

22'
Σουτ στην κίνηση του Σπίνουλα, ύστερα από σέντρα του Ιωάννου, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπάρκα.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, Καλός ο ρυθμός του αγώνα.
"Κοκορομαχία" μεταξύ του Σπίνουλα και του Μάνταλου, με τον Καλογερόπουλο να κάνει συστάσεις στους δύο ποδοσφαιριστές.

Οι γηπεδούχοι έχουν ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Μπάρκα.

18'
Ο Ζαραδούκας εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Κολοβέτσιος έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.

Οι Φαίακες προσπαθούν να ξεπεράσουν την... ψυχρολουσία του εις βάρος τους γκολ.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πιέζει για δεύτερο γκολ.

Πρώτη καλή στιγμή για τους "κιτρινόμαυρους" και... γκολ.

14'
ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ
(Λαμπρόπουλος)! Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λαμπρόπουλος με υπέροχη γυριστή κεφαλιά κάνει το 1-0!

13'
Σουτ στην κίνηση του Γκάλο, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Η ΑΕΚ δυσκολεύεται να αναπτυχθεί σωστά, με τον Πέτρο Μάνταλο, προς το παρόν, να είναι εκτός αγώνα.
19:41
9'
Ευκαιρία για την Κέρκυρα! Ωραία κάθετη του Σπίνουλα στον Ντουαλά, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα, ύστερα κι από παρέμβαση του Λαμπρόπουλου.

Αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου απ' τους παίκτες των δύο ομάδων.

6'
Ωραία σέντρα του Μάνταλου, ο Αλμέιδα κατέβασε την μπάλα, αλλά υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ. Βέβαια, ο Σπίνουλας είχε προλάβει κι είχε γυρίσει την μπάλα στον Κουτζαβασίλη προτού ο 32χρονος άσος απειλήσει την εστία του.

Με οδηγό την άμυνα οι Φαίακες μετρούν 2 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία 4 παιχνίδια.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Κέρκυρα δεν έχει δεχθεί γκολ στα τελευταία 4 παιχνίδια του πρωταθλήματος.
Η ΑΕΚ κυκλοφορεί την μπάλα στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την εστία του Κουτζαβασίλη.

1'
Έναρξη του αγώνα.

Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων της Σαπεκοένσε.

Η διάταξη της ΑΕΚ:

Η διάταξη της Κέρκυρας:

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Δυναμικό παρών απ' τους φίλους της ΑΕΚ.

Νωρίτερα, στα παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 13ης αγωνιστικής, ο Πλατανιάς με τον Πανιώνιο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, ενώ με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε κι ο αγώνας μεταξύ της Βέροιας και του Παναιτωλικού.

Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του ΕΑΚ, παρά το τσουχτερό κρύο στην Κέρκυρα.

Οι Γιάννης Αραμπατζής και ο Κυριάκος Ανδρεόπουλος θα συναντήσουν... παλιούς γνωστούς, αφού κατά το παρελθόν φόρεσαν τη φανέλα της ΑΕΚ. Μάλιστα, ο δεύτερος αποχώρησε το περασμένο καλοκαίρι, ύστερα από μία διετία στην Ένωση.

"Πηγαδάκια" μεταξύ των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες έξι φόρες, κατά το παρελθόν, στο νησί των Φαιάκων, με την Κέρκυρα να μετράει μία νίκη, την ΑΕΚ δύο, ενώ τρία παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Στον αντίποδα, εκτός αποστολής για την Κέρκυρα βρίσκονται οι Παναγιώτης Ζορμπάς (τιμωρημένος) και Ντιόγκο Ζορντάο (τραυματίας).

Ο Ζοζέ Μοράις δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Ντίας, Μπακασέτα, Βάργκας, Χριστοδουλόπουλου και Πλατέλλα για τη σημερινή αναμέτρηση. Αντίθετα, κανονικά στην αποστολή βρίσκεται ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, αλλά επιλέχθηκε να μείνει στον πάγκο.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τη φετινή σεζόν στο θεσμό του Κυπέλλου, με τους "κιτρινόμαυρους" να επικρατούν με το εμφατικό 4-0 των Φαιάκων στο ΟΑΚΑ.

Απ' την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ζοζέ Μοράις στο πρωτάθλημα.

Η Κέρκυρα προέρχεται από μία σπουδαία ισοπαλία (0-0) κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης" και θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Αναπληρωματικοί για τους "κιτρινόμαυρους": Ανέστης, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Ζόριτς, Ροντρίγκες, Τσέλιος, Πέκχαρτ.

Στον πάγκο για τους Φαίακες: Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Γκόμες, Αντιλέχου, Ανδρεόπουλος, Γεωργίου, Γεωργακόπουλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς, Κόντος, Επστάιν, Ντουαλά, Τουράμ.
ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Αραβίδης, Αλμέιδα.

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Κέρκυρας και της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.