Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ράνος στη θέση του Χαμζά.

80'
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ζορμπάς δίνει τη θέση του στον Ντουαλά.

79'
Νέα κεφαλιά του Τουράμ, η μπάλα πάλι έξω.

Αν δεν αλλάξει κάτι αυτό θα είναι το τέταρτο στη σειρά 0-0 μεταξύ των δύο ομάδων.

Τον Ντουαλά θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία που χάνει ο Βραζιλιάνος για να σκοράρει.

72'
Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Τουράμ βρίσκεται μόνο του στο κέντρο της άμυνας της Ξάνθης, κάνει και την κεφαλιά η μπάλα έξω.

Ο Λουσέρο περνά κεντρικά, μαζί με Καμαρά και Ορφανίδη. Τριάδης και Λάζιτς θα είναι στα "φτερά" και ο Χαμζά στην κορυφή.

25'
Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας παραχωρεί τη θέση του στον Ορφανίδη.

71'
Ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Γιουνές Χαμζά κάνει το σουτ, ο Κουτζαβασίλης ξανά στη θέση του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα περάσει και τον Ντε Λούκας εκτός αγωνιστικού χώρου.

66'
Αλλαγή για για την Κέρκυρα. Ο Γκομές στη θέση του Επστάιν.

63'
Ο Χαμζά παίρνει την μπάλα στα δεξιά, ξεπερνά στο σπριντ των Ιωάννου, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει την μπάλα.

62'
Φάουλ του Ζαραδούκα στον Τριάδη.

61'
Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Γιουνές Χαμζά.

Παραμένει κακό το ματς. Χωρίς ρυθμό, με περισσότερα νεύρα παρά μπάλα.
Ο Ντάνι Νιέτο μετέβη απευθείας στα αποδυτήρια. Και στο ματς με τον Ατρόμητο δεν είχε κρύψει τη διαφωνία του με τον Λουτσέσκου, για το γεγονός ότι πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

55'
Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Τριάδης στη θέση του Νιέτο.

Δεν υπάρχει ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Άλλο ένα παιχνίδι της Ξάνθης με πολλά φάουλ, συχνές διακοπές του ματς και κακό ρυθμικά.

52'
Φάουλ του Ζορμπά στον Γουάλας.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου φαίνεται η Ξάνθη να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ζορμπάς επιβλέπει τον Ντάνι Νιέτο:

46'
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στα Πηγάδια.

Δεν έχει γίνει κάποια κίνηση από Λουτσέσκου και Γρηγορίου.

Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στη Ξάνθη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς μέχρι τώρα ανήκει στην Κέρκυρα με το δοκάρι του Ροζέριο Τουράμ.

Ημίχρονο στη Ξάνθη. Ξάνθη - Κέρκυρα 0-0.

Κακή η Ξάνθη, ασύνδετη, άχρωμη, άγευστη, άοσμη.

Κι όμως η Κέρκυρα είναι αυτή που φθάνει πιο κοντά στο γκολ.

38'
Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν βγάζει τον Τουράμ, ο Βραζιλιάνος περιστρέφεται και "αδειάζει" τον Λισγάρα, κάνει και το σουτ, η μπάλα στο δοκάρι κι έξω.

36'
Φάουλ που κερδίζει ο Κόντος από τον Μπαξεβανίδη.
Λανθασμένη υπόδειξη. Ο Σπίνουλας καλυπτόταν.

34'
Ο Τουράμ βγάζει τον Σπίνουλα μόνο του με τον Ζίβκοβιτς αλλά ο διαιτητής υποδεικνύει οφσάιντ.

33'
Σουτ του Νιέτο, εκτός περιοχή. Δεν ήταν όμως καλό.

O Καμαρά φαίνεται να είναι ο αδύναμος κρίκος των γηπεδούχων.

Αερομαχία στη Ξάνθη:

29'
Φάουλ του Φλίσκα στον Τουράμ.

Πολλά νεύρα από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, έλλειψη καθαρού μυαλού κι αυτό αποτυπώνεται στον αγωνιστικό χώρο.

Η Ξάνθη είναι καλά μπλοκαρισμένη από την Κέρκυρα, δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους προς τον Κουτζαβασίλη.

27'
Κίτρινη κάρτα στον Νίκιτς.

26'
Φάουλ του Νίκιτς στον Καμαρά.

23'
O Toυράμ σταματά την μπάλα, αδειάζει με προσποίηση τον Καμαρά, κάνει και το σουτ, ο Ζίβκοβιτς απομακρύνει σε κόρνερ.

21'
Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν.

21'
Ο Επστάιν κρατά από τη φανέλα τον Ντάνι Νιέτο.

Από την άλλη, Νιέτο και Λάζιτς φαίνονται καλά μπλοκαρισμένοι.

Ούτε ο Επστάιν, ούτε ο Ζορμπάς έχουν βοηθήσει ουσιαστικά.
Η Ξάνθη φοβάται την Κέρκυρα και η Κέρκυρα τη Ξάνθη.

Κακό το θέαμα σε αυτό το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

15'
Κεφαλιά του Λάζιτς, η μπάλα στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

14'
Ο Ροζέριο Τουράμ παίρνει την μπάλα από το κέντρο, κάνει και το σουτ. Δεν είναι κακό, αλλά η μπάλα πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Κυκλοφορεί την μπάλα η Ξάνθη, χωρίς όμως να δημιουργεί απειλητικές συνθήκες για την εστία του Κουτζαβασίλη.

Σημαντική και η επάνοδος του Ουάλας Περέιρα. Ο Βραζιλιάνος προσφέρει πολλές αμυντικές λύσεις στα αριστερά.
Ο Ζορμπάς παίζει λίγο πιο πίσω από τον Ροζέριο Τουράμ. Σε 4-4-2 έχει γυρίσει τη διάταξη της ομάδας του ο Μιχάλης Γρηγορίου.

5'
O Ροζέριο Τουράμ είναι η αιχμή του δόρατος της Κέρκυρας και σε αυτό το ματς.

2'
Κόρνερ για τη Ξάνθη από την παρέμβαση στην κεφαλιά του Λισγάρα.

1'
Ο Ζορμπάς κόβει με φάουλ τον Νιέτο.

1'
Έναρξη του ματς στη Ξάνθη.

H διάταξη της Κέρκυρας:

H διάταξη της Ξάνθης:

Στο ματς που προηγήθηκε, η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τον Πανιώνιο χάρη στα γκολ των Βαρέλα και Ναζλίδη. Δείτε ΕΔΩ την ανασκόπηση του ματς.

Πάντως η Ξάνθη προέρχεται από δύο διαδοχικές νίκες. Νίκη στο "Απόστολος Νικολαΐδης" επί του Παναθηναϊκού, νίκη και στα Περιβόλια επί του Πλατανιά.

Αλλά ούτε και η Ξάνθη έχει νικήσει εντός έδρας. Μία ισοπαλία με Ατρόμητο (0-0) και μία ήττα από Πανιώνιο (0-2).

Η Κέρκυρα δεν έχει νικήσει ποτέ φέτος εκτός έδρας. Μετά δύο ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς.

Η Ξάνθη είναι στην 8η θέση της κατάταξης με 8 βαθμούς, η Κέρκυρα στην 13η με 6 βαθμούς.

Στον πάγκο της Κέρκυρας οι: Αραμπατζής, Γεωργίου, Γκομές, Ντουαλά, Ανδρεόπουλος, Γρομητσάρης και Γεωργακόπουλος.

Στον πάγκο της Ξάνθης οι: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Τριάδης, Χατζητερζόγλου, Βασιλακάκης, Ράνος και Ορφανίδης.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου τους: Κουτζαβασίλη, Βενέτη, Κόντο, Σπίνουλα, Ιωάννου, Σιόντη, Νίκιτς, Ζαραδούκα, Επστάιν, Ζορμπά και Τουράμ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκινά τους: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη,Λισγάρα, Γουάλας, Φλίσκα, Ντε Λούκας, Καμαρά, Λάζιτς, Λουσέρο, Νιέτο, Χαμζά

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του ματς ανάμεσα σε Ξάνθη και Κέρκυρα για την 9η αγωνιστική της Super League.