Super League: Πλατανιάς - Ξάνθη 0 - 1, τελικό

Τέλος του αγώνα. Η Ξάνθη πήρε τη δεύτερη σερί νίκη (εκτός έδρας κι αυτή) με τον Γιουνές να σκοράρει το μοναδικό τέρμα του αγώνα.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων!

89' Σουτ του Γουνδουλάκη έξω από την περιοχή μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς.

19:53

83' Κι άλλη αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο σκόρερ Γιουνές στη θέση του μπαίνει ο Ράνος.

80' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας στην θέση του Τσουράκη

77' Ο Τσουράκης καθυστέρησε μετά την πάσα του Γουνδουλάκη και το σουτ που έκανε κόντραρε.

77' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εξω ο Νιέτο μέσα ο Τριάδης.

72' Μακρινό σουτ του Μπαξεβανίδη μπλοκάρει εύκολα ο Σωτηρίου. Επιτέλους τελική για την Ξάνθη μετά τη φάση του γκολ στο 19!!!!

Πιέζει αρκετά ο Πλατανιάς αλλά δεν μπορεί να βρει τρόπο για να απειλήσει την εστία του Ζίβκοβιτς.

Διαμαρτυρίες του Λουτσέσκου για ένα οφσάιντ που δόθηκε στο Ντε Λούκας. Οριακή η φάση πάντως και το replay δεν βοήθησε.

56' Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά. Κόρνερ του Βάντερσον κεφαλιά του Καρυπίδη στο πρώτο δοκάρι, δεύτερη του Μπανανά στο δεύτερο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

49' Σουτ του Αποστολόπουλου η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για τον Πλατανιά. Μέσα ο Γουνδουλάκης στη θέση του Στανισάβλιεβιτς.

Τέλος ημιχρόνου στα Περιβόλια. Σ ένα πολύ κακό παιχνίδι η Ξάνθη στη μία και μοναδική της τελική προηγείται στο σκορ από το 19' με τον Γιουνές.

45' Πρώτη κανονική τελική για τον Πλατανιά με τον Γιακουμάκη να κάνει το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς ν' απομακρύνει.

Πρώτη προσπάθεια για τον Πλατανιά αλλά ο Μουνάφο έκανε τσαφ...

Πάντως παρά το γεγονός ότι μπήκε γκολ δεν έχει αλλάξει η εικόνα του αγώνα. Μία τελική έχει γίνει στο ματς κι αυτή έγινε ΓΚΟΛ!

19' Ο Ντε Λούκας εκτέλεσε το φάουλ ο Γιουνές έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αυτή έσκασε και στο έδαφος βρήκε οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

19' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. Τρομερό γκολ από τον Γιουνές.

Δέκα λεπτά αγώνα στα Χανιά δεν έχει γίνει η παραμικρή φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Για την ακρίβεια δεν έχουμε τελική φάση ακομα.

Χωρίς Σολτάνι η Ξάνθη, χωρίς Μανούσο ο Πλατανιάς.

Χωρίς ρυθμό το ματς στα πρώτα πέντε λέπτα δεν φαίνεται κάποια από τις ομάδες να έχει μπει δυνατά.

1' Σέντρα στο ματς.

Η 11αδα του Ράζβαν Λουτσέσκου:

Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάξης, Γουάλας, Καρασαλίδης, Νιέτο, Λισγάρας, Καμαρά

Η 11αδα του Γιώργου Παράσχου:

Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Τσουράκος, Μουνάφο, Γιακουμάκης

Καλησπέρα σας. Σε λίγα λεπτά θ' αρχίσει το δεύτερο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας