Super League: Κέρκυρα - Αστέρας 2 - 0, τελικό

Τελικό αποτέλεσμα στην Κέρκυρα. Η τοπική ομάδα νικά με 2-0 τον Αστέρα και φθάνει τους 6 βαθμούς. Αντίθετα ο Αστέρας μένει στους τρεις.

94'
Σουτ του Στανισάβλιεβιτς, η μπάλα στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

92'
Μεγάλη ευκαιρία για το χατ-τρικ από τον Τουράμ. Ο Βραζιλιάνος υποδέχεται την μπάλα μετά την προσποίηση του Ντουαλά, κάνει και το σουτ, ο Κοσίτσκι αποκρούει, ο Τουράμ ξανά αδυνατεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων στην Κέρκυρα. Διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

Στο έδαφος ο Επστάιν καθώς οδεύουμε προς τις καθυστερήσεις του ματς.

Ούτε ο Δημούτσος, ούτε ο Στανισάβλιεβιτς, ούτε ο Μάσα βοήθησαν τον Αστέρα.

Τίποτε δε δείχνει ότι μπορεί να αλλάξει στο ματς.

84'
Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο για διαμαρτυρίες.

84'
Κεφαλιά του Φερνάντες στο πρώτο δοκάρι η μπάλα έξω.

83'
Κόρνερ κερδίζει ο Αστέρας.

81'
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Μιχάλης Γρηγορίου περνά τον Γρομητσάρη στη θέση του Νίκιτς.

Ο Ιωαννίδης δεν έχει βοηθήσει καθόλου τους "κιτρινομπλέ" σήμερα...

Το ένστικτο της επιβίωσης (αλλά και το "μαξιλαράκι" των δύο γκολ) έχει κάνει την Κέρκυρα να οπισθοχωρήσει.

Η είσοδος του Μάσα έχει κάνει σαφέστατα πιο επιθετικό τον Αστέρα.

75'
Ο Τσιλιανίδης εκτελεί το φάουλ, ο Μάσα πιάνει την κεφαλιά και ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει την μπάλα.

Εξακολουθεί να μην μπορεί να απειλήσει ο Αστέρας, πλην κάποιων ατομικών προσπαθειών του Νίκο Φερνάντες.

74'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μάσα στη θέση του Σεφίλ.

72'
Άστοχη έξοδος του Κοσίτσκι, ο Τουράμ πιάνει την κεφάλια νικώντας ακόμη μια φορά κατά κράτος τον Σεφίλ, η μπάλα άουτ.

71'
Κίτρινη κάρτα στον Ίγκορ. Ο Βραζιλιάνος έκοψε τον Κόντο με αντικανονικό τρόπο.

70'
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ναζίμ στη θέση του Ανδρεόπουλου.

69'
Σουτ του Νίκο Φερνάντες, η μπάλα έξω.

Έχει οπισθοχωρήσει η Κέρκυρα, ο Αστέρας παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Νίκο Φερνάντες σε μια εντυπωσιακή κίνηση να προλάβει την μπάλα:

65'
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ντουαλά περνά στη θέση του εξαιρετικού Ζορμπά.

64'
Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Στανισάβλιεβιτς γυρνά στον Νίκο Φερνάντες, ο Αργεντινός πιάνει εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, ο Κουτζαβασίλης διώχνει σε κόρνερ.

Σίγουρα ανόητη, αλλά και η πιο γρήγορη κίτρινη κάρτα ποδοσφαιριστή από τη στιγμή που μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Λάθος κίνηση από τον Σέρβο.

61'
Ο Στάνισαλβιεβιτς αντικρίζει κίτρινη κάρτα με το που μπαίνει στο ματς. Είχε μπει στο γήπεδο, πριν βγει ο Καλτσάς τον οποίον και θα αντικαθιστούσε.

60'
Αλλαγή (διπλή). Ο Στανισάβλιεβιτς στη θέση του Κάλτσα. Ο Δημούτσος στη θέση του Χαμντανί.

Καμία ομάδα δεν είναι επιθετική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έστω και με στημένες φάσεις η Κέρκυρα πλησιάζει πιο εύκολα στην εστία του Αστέρα.

58'
O Ζαραδούκας ανακόπτει με φάουλ τον Καλτσά.

Ο Τουράμ είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς:

Ο Ανανίας Φωτιάδης έδειξε τρεις κίτρινες κάρτες στα πρώτα δέκα λεπτά και μετά καμία άλλη.

55'
Ο Νίκο Φερνάντες περνά από τα δεξιά, ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει.

Δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς τη διάταξη του Αστέρα, ούτε βέβαια κι ως προς τη συμπεριφορά της ομάδας.

53'
Ο Κόντος κερδίζει το φάουλ από τον Ίγκορ.

Πολλά λάθη με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην Κέρκυρα.

Με αυτή την εικόνα είναι βέβαιο ότι θα προχωρήσει σε αλλαγές ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

Σε ήπιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46'
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στην Κέρκυρα.

Ημίχρονο στην Κέρκυρα. Με δύο γκολ του Τουράμ, η νησιωτική ομάδα προηγείται επί του Αστέρα.

Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.

Έχει ανέβει ο Αστέρας στα τελευταία λεπτά, με προωθήσεις του Γιαννούλη.

43'
Ο Χαμντανί κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νίκο Φερνάντες κάνει την προβολή αλλά η μπάλα άουτ.

Δε βρίσκει διαδρόμους ο Αστέρας κι όταν τους βρίσκει κάνει τις λάθος τελικές επιλογές.

39'
Ο Καλτσάς κινείται στην πλάτη Σπίνουλα και Ιωάννου, αιφνιδιάζεται και δεν κοντρολάρει την μπάλα. a

37'
Επιθετικό φάουλ του Ιωαννίδη στον Σπίνουλα.

Και ο Ίγκορ είναι κάτω των προσδοκιών.

Στο 53% η κατοχή υπέρ των γηπεδούχων.

33'
Νέο κόρνερ κερδίζει η Κέρκυρα, από την προσπάθεια του Κόντου. Κάνει ο,τι θέλει στην αριστερή πλευρά.

Συνεχίζει να πελαγοδρομεί ο Αστέρα. Είναι προφανές ότι δε λειτουργεί η κεντρική τριάδα της ομάδας της Τρίπολης. Ο Τσιλιανίδης μοιάζει... χαμένος στο γήπεδο.

H μπαλιά στο γκολ προήλθε από τα πόδια του Ζορμπά. Όπως και στο πρώτο γκολ.

Τραγική η άμυνα του Αστέρα. Σύγχυση, καμία επικοινωνία. Αδύναμος κρίκος ο Σεφίλ.

28'
ΓΚΟΟΟΛ για την Κέρκυρα
(Τουράμ) και 2-0: Δεύτερο γκολ για την Κέρκυρα, δεύτερο και για τον Τουράμ. Ο Βραζιλιάνος πιάνει στον ύπνο την άμυνα του Αστέρα. Οι αμυντικοί της ομάδας της Τρίπολης βγήκαν για να εκθέσουν σε οφσάιντ τον επιθετικό των "κιτρινομπλέ", ο Μπέρτος έμεινε πίσω και τον κάλυψε. Με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-0.

25'
Ευκαιρία και δοκάρι για την Κέρκυρα. Σέντρα του Ζορμπά από τα αριστερά, ο Κοσίτσκι που δεν περίμενε την μπάλα με υπερένταση προσπαθεί να απομακρύνει σε κόρνερ, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και ο Επστάιν από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο πιο κινητικός παίκτης του Αστέρα είναι ο Νίκο Φερνάντες. Νωθροί οι εκ δεξιών κι εξ' αριστερών του, Καλτσάς και Τσιλιανίδης αντίστοιχα.

22'
Ο Φερνάντες "ζαλίζει" με την ντρίμπλα και την τεχνική του την μπάλα και τον Σπίνουλα, κάνει και το σουτ, η μπάλα έξω.

21'
Ο Φερνάντες κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Εγκλωβισμένος ο Αστέρας. Λείπει ο Φαρίνια, λείπει και ο Πότσι Τσάβες, ο Μάσα είναι στον πάγκο...

Η Κέρκυρα εδικαιούτο το γκολ. Ήταν ανώτερη του Αστέρα στο πρώτο τέταρτο του ματς.

16'
(Τουράμ) και 1-0: Ο Κόντος με ντρίμπλα α λα... Ρεδόνδο περνά τον Μπέρτο, κόβεται, ο Ζορμπάς γεμίζει με σέντρα και ο Ροζέριο Τουράμ προ κενής εστίας ανοίγει το σκορ για τη γηπεδούχο ομάδα.

13'
Νέα κεφαλιά του Τουράμ, πάλι έξω. Ο Βραζιλιάνος νίκησε κατά κράτος τον Σεφίλ.

12'
Ο Ιωάννου απομακρύνει, ο Χαμντανί πιάνει το σουτ εκτός περιοχής, αλλά αυτό είναι άστοχο.

11'
Ο Νίκο Φερνάντες εκτελεί απευθείας το φάουλ, ο Κουτζαβασίλης απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Τρεις κάρτες στο πρώτο δεκάλεπτο.

10'
Κίτρινη κάρτα και στον Νίκιτς για φάουλ στον Καλτσά.

8'
Κίτρινη κάρτα αντικρίζει από τον Ανανία Φωτιάδη ο Νίκο Φερνάντες.

8'
Ο Νίκο Φερνάντες προσπαθεί να εκτελέσει το φάουλ και ο Ζορμπάς τον παρενοχλεί. Ο Αργεντινός απωθεί με το χέρι τον Έλληνα εξτρέμ.

5'
Ο Σπίνουλας κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τουράμ πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοσίτσκι.

4'
Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη. Περισσότερο για την άτσαλη τοποθέτησή του στο μαρκάρισμα.

4'
Ο Γιαννούλης κόβει τον Επστάιν άκομψα και αντικανονικά.

Απουσίες έχει και η Κέρκυρα με Βενέτη, Γκόμες και Ντιμιτρόφσκι.

Στην ενδεκάδα ο Νίκο Φερνάντες. Ο Αργεντινός μέχρι πρότινος ήταν αναπληρωματικός ή τρίτη αλλαγή. Τώρα ξεκινά στο βασικό σχήμα.

1'
Έναρξη της αναμέτρησης στην Κέρκυρα.

Η διάταξη του Αστέρα:

Η διάταξη της Κέρκυρας:

Αντίθετα, η ευχάριστη έκπληξη ακούει στο όνομα του Όμηρου Συρεγγέλα. Προσφάτως υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο και την προηγουμένη αγωνιστική πέτυχε χατ-τρικ στη νίκη με 3-2 του Αστέρα επί του Πλατανιά στο ηλικιακό επίπεδο Κ20. Επίσης, φαίνεται ότι καθιερώνεται στην αποστολή των "κιτρινομπλέ" ο Ιταλός γκολκίπερ, Αντόνιο Ντοναρούμα, ως αναπληρωματικός του Τόμας Κοσίτσκι.

Εκτός πλάνων του τεχνικού της ομάδας της Τρίπολης, Δημήτρη Ελευθερόπουλου, έμειναν οι τραυματίες Γκοντό, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης αλλά και ο Πότσι Τσάβες. Εκτός είναι κι ο συμπατριώτης του πρώτου και του τελευταίου, Λουίς Φαρίνια, ο οποίος ωστόσο είναι τιμωρημένος καθώς είχε αντικρίσει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με τον 19χρονο επιθετικό, Όμηρο Συρεγγέλα, ο οποίος έγινε επαγγελματίας την Τρίτη θα ταξιδέψει ο Αστέρας στην Κέρκυρα. Εκτός οι Τσάβες, Γκοντό, Κουρμπέλης και Ιγκλέσιας.

Τέσσερις ήττες σε πέντε ματς έχει από την έναρξη της Super League η νησιωτική ομάδα.

Ο τεχνικός της Κέρκυρας, Μιχάλης Γρηγορίου αρχικά ανακοίνωσε την αποστολή για το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης με 29 ποδοσφαιριστές! Κι αυτό σε μία προσπάθεια να στείλει μήνυμα ενότητας, αλλά και ανασύνταξης μετά το άσχημο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα

Αναπληρωματικοί του Αστέρα είναι οι: Ντοναρούμα, Συρεγγέλας, Μάσα, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Μακροστέργιος και Κυριακόπουλος.

Στον πάγκο της γηπεδούχου Κέρκυρας κάθονται οι: Αραμπατζής, Ντιέγκο, Ντουαλά, Ναζίμ, Γρομητσάρης, Αρναρέλης και Παμλίδης.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, από την πλευρά του Αστέρα, τους: Κοζίτσκι, Σεφίλ, Τσουκαλά, Μπέρτο, Γιαννούλη, Ίγκορ, Χαμντανί, Καλτσά, Νίκο Φερνάντες και Ιωαννίδη.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκινά τους: Κουτζαβασίλη, Κόντο, Ζαραδούκα, Ιωάννου, Σπίνουλα, Νίκιτς, Ανδρεόπουλο, Σιόντη, Επστάιν, Ζορμπά και Τουράμ.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Κέρκυρας με τον Αστέρα για την 8η αγωνιστική της Super League.