Super League: Αστέρας - Πλατανιάς 2 - 0, τελικό

95'
Τέλος του αγώνα. Ο Αστέρας Τρίπολης πανηγυρίζει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 του Πλατανιά, ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου 35 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Στάθη.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Νίκος Καλτσάς.

91'
Ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρυπίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Κοσίτσκι.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89'
Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Όμορφο σουτ του Νίκο Φερνάντες, η μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.

85'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας στη θέση του Αποστολόπουλου.

Ο Αστέρας δείχνει να "καθαρίζει" με την υπόθεση νίκη.

84'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα
(Καλτσάς)! Υπέροχη σέντρα απ' τον Κυριακόπουλο, ο Καλτσάς "πετάγεται" στο ύψος της μικρής περιοχής και με όμορφο πλασέ διαμορφώνει το 2-0 για τους Αρκάδες!

Νευρικότητα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.

Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά.

Τελικές: 7(4) - 4(3)

79'
Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Τσουκάλας πρόσφερε μία υπέροχη πάσα στον Καλτσά, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ.

78'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γιορέντε στη θέση του Στανισάβλιεβιτς.

78'
Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά.

Ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Μετά την παρέμβαση του Σελίμου ηρέμησαν τα πνεύματα.

76'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κυριακόπουλος εντός, ο Γιαννούλης εκτός.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Γιαννούλη. Ούτε ο Έλληνας αμυντικός μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

72'
Νέα καλή στιγμή για τον Αστέρα! Ωραίο σουτ του Ιωαννίδη, ο Σωτηρίου έπεσε στην αριστερή γωνία του κι απομάκρυνε σε κόρνερ!

71'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Νίκο Φερνάντες έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σωτηρίου.
Ο Πλατανιάς προσπαθεί να ξεπεράσει την... ψυχρολουσία του εις βάρος του γκολ, ενώ ο Αστέρας θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πιέζει για δεύτερο τέρμα.

65'
(αυτ. Βάντερσον)! Ο Γιαννούλης έκανε το σουτ, ο Σωτηρίου απέκρουσε, αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Βάντερσον και κατέληξε στο βάθος της εστίας του!

63'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μενδρινός εκτός, ο Μουνάφο εντός.

Ο Γιώργος Παράσχος ετοιμάζει τον Μουνάφο.

62'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ιωαννίδης στη θέση του Γκοντό.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Γκοντό. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο επιθετικός του Αστέρα.

57'
Οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτύρονται για πέναλτι σε ανατροπή του Καλτσά απ' τον Αποστολόπουλο. Ο κ. Σελίμος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι. Το ριπλέι δεν τον δικαιώνει, αφού φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

Αλλάζουν τα δεδομένα του αγώνα. Για να δούμε αν οι Αρκάδες θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

56'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Νίκο Φερνάντες στη θέση του Μάσα.

55'
ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Πλατανιά (Στάθης)! Ο Στάθης αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Μάσα.

54'
Κίτρινη κάρτα στον Γκοντό.

53'
Κεφαλιά του Γκοντό, μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

52'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Βάντερσον εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκνιάτιτς πήρε την κεφαλιά, ο Κοσίτσκι αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να μπλοκάρει την μπάλα κι αυτή να καταλήξει κόρνερ!

Χωρίς κάποια φάση, προς το παρόν, στο δεύτερο μέρος.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Βάντερσον.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46'
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Αστέρας στη σέντρα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

45 +1'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

Φανερά προβληματισμένος ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος στον πάγκο του Αστέρα.

Ξεκάθαρο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια και για τις δύο ομάδες.

39'
Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη για θέατρο.

Μετά το 20' ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά. Μετριότατο θέαμα στο "Θ. Κολοκοτρώνης".

36'
Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον επειδή εκτέλεσε το φάουλ ενώ δεν είχε σφυρίξει ο Σελίμος.

Τελικές: 2(1) - 2(2)

33'
Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Τσουκαλάς έκανε το δυνατό φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

30'
Κίτρινη κάρτα στον Στάθη.

28'
Ο Μπανανά σέντραρε από αριστερά, ο Γιακουμάκης έκανε το ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσίτσκι.

Συνεχόμενα κόρνερ για τον Πλατανιά.

26'
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον, ο Κοσίτσκι έδιωξε σε κόρνερ!

Φάουλ: 8-3

Φάουλ σε καλή θέση για τον Πλατανιά, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή. Ο Βάντερσον πάνω στην μπάλα.

24'
Κίτρινη κάρτα για τον Σεφί.

21'
Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.

Ο Αστέρας προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά απ' τα καρέ του Σωτηρίου, αλλά ο Πλατανιάς έχει κλείσει τους χώρους και επιχειρεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά. Καλός ο ρυθμός του αγώνα, αλλά χωρίς την πολύ μεγάλη φάση, μέχρι στιγμής.

Αρκετά δραστήριος ο Μάσα στο πρώτο 10λεπτο. Έχει δημιουργήσει πολλά ρήγματα από τα αριστερά.

Λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα οι παίκτες του Πλατανιά διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Γιακουμάκη, αλλά απ' το ριπλέι φαίνεται πως δεν υπάρχει παράβαση.

8'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μάσα βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Καρυπίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση μέχρι στιγμής στον αγώνα.

Όσον αφορά στην παράδοση, ο Αστέρας έχει τον πρώτο λόγο όταν υποδέχεται στην Τρίπολη τον Πλατανιά. Συγκεκριμένα, σε 5 παιχνίδια (1 για το Κύπελλο), οι Αρκάδες έχουν 4 νίκες και μόλις μία ισοπαλία (1-1), την οποία απέσπασαν οι Κρητικοί τον Οκτώβριο του 2015.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Λίγος κόσμος στις εξέδρες του "Θ. Κολοκοτρώνης" παρά την ηλιόλουστη ημέρα.

1'
Έναρξη του αγώνα.

Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Η διάταξη του Πλατανιά:

Η διάταξη του Αστέρα:

1ος Διαιτητής: Σπυρίδων Σελίμος
Βοηθοί: Παναγιώτης Κασσαβέτης, Γεώργιος Παλαμίδας
4ος Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ραούλ Γιορέντε κάνει ντεμπούτο σε αποστολή του Πλατανιά.

Αναπληρωματικοί για τον Πλατανιά: Κοκκαλάς, Κάργας, Γιορέντε, Μουνάφο, Ντίνας, Γουνδουλάκης, Τσουράκης.

Στον πάγκο για τους Αρκάδες: Ντοναρούμα, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης, Νίκο Φερνάντες, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Ιωαννίδης.

Στον αντίποδα, εκτός αποστολής για τους Χανιώτες έμειναν οι Ηλιάδης, Ντεβέσα, Πριντέτα και οι νεαροί Σκουλουδάκης, Παπανικολάου, Ζίκο, Λαμπίρης, Κασωτάκης.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Πότσι Τσάβες και Ματίας Ιγκλεσίας, καθώς και του τιμωρημένου Λουίς Φαρίνια.

Ο Αστέρας Τρίπολης πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία του στη Super League, καθώς μετράει 4 ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Αντίθετα, ο Πλατανιάς πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα, όντας αήττητος με 2 νίκες και 2 ισοπαλίες σε 4 ματς.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κοσίτσκι, Ιγκόρ, Σεφίλ, Μπέρτος, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς, Τσιλιανίδης, Μάσα, Γκοντό.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Στάθης, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος, Γιακουμάκης

Καλησπέρα σας. Ο Αστέρας υποδέχεται τον Πλατανιά στην Τρίπολη, σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Super League. Live η εξέλιξη της αναμέτρησης.