Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα 0 - 1, τελικό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Κέρκυρα. Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Πετράκης είπε: "Είναι σπουδαία νίκη απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Ήταν επαγγελματική νίκη. Ήμασταν και τυχεροί. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου". Από τη μεριά του ο Μιχάλης Γρηγορίου ανέφερε: "Άλλο ένα παιχνίδι που ξέραμε ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Δεχτήκαμε γκολ στο δεύτερο σουτ προς την εστία μας. Η ομάδα παλεύει, τα παιδιά δείχνουν ότι έχουν διάθεση. Θα πρέπει να συνεχίσουμε, δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε".

90'+4'
Τέλος του αγώνα! Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 την Κέρκυρα.

94'
Χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

93'
Φάουλ σε καλό σημείο για την Κέρκυρα, το κέρδισε ο Κόντος. Ευκαιρία για τους Φαίακες να φέρουν κόσμο στην αντίπαλη περιοχή.

92'
Σουτ του Βιντάλ έξω από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'
ΑΛΛΑΓΗ για τον ΠΑΣ. Ο Κούτρης αντί του Ζάιρο.

89'
Απαντά στις ευκαιρίες η Κέρκυρα. Εξαιρετικό σουτ του Τουράμ μέσα από την περιοχή και δεξιά, δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.

87'
Νέα καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο βρέθηκε απέναντι στον Αραμπατζή, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

85'
Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Σουτ του Γιάκου λίγο έξω από την περιοχή, από πάσα του Βιντάλ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στην πρώτη του τελική στο β' μέρος ο ΠΑΣ, καταφέρνει να ανοίξει το σκορ!

84'
ΑΛΛΑΓΗ για την Κέρκυρα. Ο Κόντος αντί του Βενέτη.

80'
ΓΚΟΛ 0-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα (Βιντάλ)!
Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός βρέθηκε έξω από την περιοχή της Κέρκυρας, έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

76'
ΑΛΛΑΓΗ για την Κέρκυρα. Ο Γεωργακόπουλος αντί του Ζορμπά.
17:33
76'
Ο Ζορμπάς θα περάσει εκτός αγώνα.

73'
ΑΛΛΑΓΗ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Γαρουφαλιάς αντί του Κοζορώνη.

70'
Συρτό σουτ του Ντιόγκο με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Περιστερίδης μπλόκαρε.

Παρά τις διαδοχικές αλλαγές, ούτε ο Πετράκης (αριστερά) ούτε ο Γρηγορίου προχώρησαν σε αλλαγή σχήματος.

68'
Συρτό σουτ από τον Ζορμπά στο όριο της μεγάλης περιοχής, από αριστερά, ο Περιστερίδης έπεσε και μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία, χωρίς να ανησυχήσει.

Πάντως ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν βάζει τον Χιντζίδη στη θέση του, αλλά εκεί που έπαιζε ο Ντουαλά. Στη μεσαία γραμμή, δηλαδή. Τρίγωνο με Σιόντη - Ζορμπά.

Ντεμπούτο κάνει στη Super League ο αριστερός μπακ - χαφ της Κέρκυρας, Στράτος Χιντζίδης.

65'
ΑΛΛΑΓΗ για την Κέρκυρα. Ο Χιντζίδης στη θέση του Ντουαλά.
17:22
64'
Τον Χιντζίδη ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Γρηγορίου.
62'
Πολύ προσεκτικές οι δύο ομάδες στα μετόπισθεν. Ελάχιστες οι φάσεις που γίνονται.

59'
Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα που "γκρέμισε" τον Τουράμ.

57'
Κίτρινη στον Μπουκουβάλα για σκληρό μαρκάρισμα στον Σιόντη.

Συνεχίζει με δεμένο το κεφάλι ο Ιωάννου:

54'
Δεν αλλάζει κάτι στον σχηματισμό του ΠΑΣ με την είσοδο του Βιντάλ. Ο Βραζιλιάνος πήγε δεξιά στην επίθεση, στο 3-4-3 του Γιάννη Πετράκη.

53'
Ρόλο... διερμηνέα στις εντολές του Γιάννη Πετράκη προς τον Βιντάλ είχε ο Λεονάρντο Κούτρης, συμπαίκτης του Βραζιλιάνου.

52'
ΑΛΛΑΓΗ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Βιντάλ στο ματς, εκτός αγώνα ο Μαμπουλού.

51'
Δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Τουράμ, ο Περιστερίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα.

49'
Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο. Χρησιμοποίησε το χέρι για να ανακόψει επιθετική προσπάθεια της Κέρκυρας.

49'
Φιλόδοξο σουτ από τον Τουράμ έξω από την περιοχή και δεξιά, ψηλά άουτ η μπάλα.

47'

Σουτ από τον Σιόντη με το δεξί, έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

Δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τα καθίσματα στο ΕΑΚ Κέρκυρας.
17:03

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Κέρκυρα.
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

45'+2'
Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

45'
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45'
Σουτ του Κοζορώνη έξω από την περιοχή, ο Αραμπατζής έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

43'
Κεφαλιά από τον Ντιμιτρόφσκι, ο οποίος έφυγε από την επιτήρηση του Μπέριου, πρόλαβε τον Μπουκουβάλα μετά τη σέντρα του Ζορμπά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Ο Ζάιρο σε πρώτο πλάνο, δεξιά ο Σιόντης.

40'
Ο ΠΑΣ κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα. Η Κέρκυρα επιδιώκει να "χτυπήσει" στην κόντρα επίθεση με Επστάιν - Τουράμ.

37'
Κίτρινη κάρτα στον Γκομές.

36'
Έχει επιστρέψει στο ματς ο Ντιόγκο.

34'
Πρόβλημα με τον Ζορντάο Ντιόγκο, ύστερα από σύγκρουση με τον Ζάιρο.

Ντιμιτρόφσκι (δεξιά) και Μαμπουλού σε στιγμιότυπο από το ματς:

30'
Κατοχή μπάλας: Κέρκυρα 46%, ΠΑΣ Γιάννινα 54%

29'
Συστάσεις στον Σιόντη για το σκληρό μαρκάρισμα στον Σιόντη.

25'
Τρεις φάσεις όλες κι όλες στο παιχνίδι, τις έχει κάνει η Κέρκυρα.

24'
Σουτ του Ζορμπά έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

23'
Με δεμένο το κεφάλι μπήκε στο γήπεδο ο Ιωάννου.

21'
Παρατρήσεις και στον Ζάιρο για μαρκάρισμα στον Γκομές.

20'
Ο Ιωάννου συγκρούστηκε στον αέρα με τον Ζάιρο. Μάτωσε στο πρόσωπο ο στόπερ της Κέρκυρας.

19'
Σουτ του Ντιόγκο με το αριστερό έξω από την περιοχή και αριστερά, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

18'
Ο Τζημόπουλος νίκησε στη μονομαχία τον Τουράμ και αποσοβήθηκε ο κίνδυνος για την εστία του Περιστερίδη.

14'
Εξαιρετική προσπάθεια του Τουράμ από αριστερά. Πραγματοποίησε τρομερή ντρίμπλα πάνω στον Τζημόπουλο πίσω από τη σέντρα, πήρε μέτρα, πέταξε τη μπάλα μπροστά στον Επστάιν, αυτός έσπασε αριστερά στον Ντουαλά, του οποίου το συρτό πλασέ μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

14'
Στο γήπεδο βρίσκονται και περίπου 200 οπαδοί του ΠΑΣ Γιάννινα.

13'
Μοιρασμένο το ματς σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

9'
Ο Περιστερίδης έκανε το βολέ από την περιοχή του, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αραμπατζή!

7'
Παρατηρήσεις στον Τζημόπουλο για μαρκάρισμα στον Ντουαλά.
6'
Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά. Καμία φάση από τις δύο ομάδες.

4'
Ο Ντουαλά στο έδαφος. Τον βρήκε η μπάλα σε... ευαίσθητο σημείο.

1'
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Κέρκυρα.

Στον πάγκο για τον ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Γαρουφαλιάς, Κούτρης, Φερφελής, Δώνης, Καρανίκας, Βιντάλ.

Στον πάγκο για την Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Γεωργακόπουλος, Κόντος, Ανδρεόπουλος, Χιντζίδης, Γεωργίου, Ζαραδούκας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Κόντε, Ζάιρο, Ναδάλες, Κοζορώνης, Γιάκος, Σκόνδρας, Μαμπουλού.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης, Ιωάννου, Ζορμπάς, Γκομές, Ντουαλά, Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Με το παιχνίδι Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα ανοίγει το Σάββατο (1/10) η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Γειτονικό ντέρμπι στην Κέρκυρα με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα. Από μία νίκη έχουν οι δύο ομάδες στο πρωτάθλημα. Παρακολουθήστε το LIVE του αγώνα.