Euro 2016: Με 3 - 0 κέρδισε το Βέλγιο την Ιρλανδία

Τέλος στην αναμέτρηση. Το Βέλγιο παίρνει τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Ιρλανδία, με τα δύο γκολ του Λουκακού και το ένα του Βιτσέλ.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο Μπορντό.

90' Απογοητευτικό το σουτ του Κόουλμαν.

85'  Ο Ντε Μπράινε επιχειρεί το σουτ με το αριστερό, ο Ράντολφ είναι έτοιμος κι απομακρύνει την μπάλα.

84' Αλλαγή για το Βέλγιο. Ο Λουκακού δίνει τη θέση του στον Μπεντεκέ

71' Αλλαγή για την Ιρλανδία. Ο ΜακΓκίντι στη θέση του Χούλαχαν.

70' ΓΚOΛ για το Βέλγιο (Λουκακού) : Ο Αζάρ με εκπληκτική επιτάχυνση φεύγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά, δίνει έτοιμο γκολ στον Λουκακού κι αυτός στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ράντολφ.

64' Αλλαγή και για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς στη θέση του Καράσκο.

62' Αλλαγή για την Ιρλανδία. Ο ΜακΚλιν στη θέση του ΜακΚάρθι.

61' ΓΚOΛ για το Βέλγιο (Βιτσέλ) : Ο Αξέλ Βιτσέλ με κεφαλιά στην κίνηση νικά τον Ράντολφ και το 2-0 για το Βέλγιο.

60' Προσπαθεί για την ισοφάριση η Ιρλανδία. Έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ίσως κι επειδή το επιτρέπει το Βέλγιο.

57' Αλλαγή (αναγκαστική) για το Βέλγιο. Ο Ντεμπελέ αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Ναϊνγκολάν.

56' Σουτ του Βιτσέλ, η μπάλα στα χέρια του Ράντολφ.

50' Ο Βερμάλεν αντικρίζει την κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

48' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο (Λουκακού) : Οι Βέλγοι ανοίγουν το σκορ με τον Λουκακού. Ο Ντε Μπράινε έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Λουκακού κι αυτός με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ράντολφ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Μπορντό.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις. Το 0-0 παραμένει. Τι μπορεί να μας προσφέρει το δεύτερο 45λεπτο άραγε;

43' Kίτρινη κάρτα στον Χέντρικ.

42' Nέα καλή στιγμή για τους Βέλγους. Κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ με τον Χούλαχαν να αποκρούει με το κεφάλι στη γραμμή! Παραμένει το 0-0.

35' Η βελγική πολιορκία συνεχίζεται. Η ομάδα του Ο' Νιλ πάντως είναι καλή αμυντικά και δεν αφήνει διαδρόμους. Πόσο όμως θα αντέξει;

30'  Σουτ του Μενιέ από καλή θέση, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Ράντολφ. Πιέζει το Βέλγιο.

O Καράσκο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ δεν μετράει. Ο επιθετικός του Βελγίου ήταν στην αρχή της φάσης σε θέση οφσάιντ.

20' TΡΟΜΕΡΗ φάση για το Βέλγιο! Η μπάλα στρώθηκε στον Αζάρ μέσα στην περιοχή που την έστειλε όμως άουτ!

Περνάει όμως η φάση χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

18' Μεταφέρεται το σκηνικό μπροστά από την εστία του Κουρτουά. Κόρνερ για τους Ιρλανδούς

12' Καλή στιγμή για το Βέλγιο με την κεφαλιά του Αντερβάιρελντ να περνάει λίγο έξω από την εστία.

5 ' Σέντρα από δεξιά του Καράσκο, με τον Ράντολφ να είναι σε σωστή θέση και να μπλοκάρει.

Σέντρα στο ματς.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς.

Τώρα η ανάκρουση των εθνικών ύμνων

Έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για την πρώτη αναμέτρηση της 9ης ημέρας του euro 2016 ξεκινά στις 16:00 με τον αγώνα Βελγιο - Ιρλανδία.  Για τον 5ο όμιλο κοντράρονται το Βέλγιο με την Ιρλανδία, ενώ για τον 6ο η Ισλανδία έρχεται αντιμέτωπη με την Ουγγαρία και η Πορτογαλία με την Αυστρία.

Το Βέλγιο βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου και χρειάζεται οπωσδήποτε βαθμούς για να παραμείνει μέσα στο κόλπο της πρόκρισης.