Επιστροφή στις νίκες για τον Πλατανιά

Επιστροφή στις νίκες για τον Πλατανιά μετά από 6 αγωνιστικές. Οι Χανιώτες επικράτησαν με 2-0 στο "σπίτι" τους επί του Πανθρακικού και προσπέρασαν στη βαθμολογία την ομάδα της Κομοτηνής. Κουλιμπαλί και Μιλούνοβιτς οι σκόρερ, δοκάρι με Ντιγκινί οι φιλοξενούμενοι.1ο ημίχρονο: Η διάθεση των ποδοσφαιριστών του Πλατανιά να αναλάβουν πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήταν εμφανής. Οι κρητικοί πήραν την κατοχή της μπάλας και μόλις στο 5ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ όταν ο Τόρες δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Αθανασιάδη. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και μετά από τα σουτ από Γουνδουλάκη και Τσουράκη ο Πλατανιάς έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 19’ όταν ο Γουνδουλάκης έκανε την προβολή όμως, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.Από το 20’ και μετά ο Πανθρακικός ισορρόπησε. Μάλιστα, στο 22’ η ομάδα της Κομοτηνής θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ όταν ο Ντιγκινί βρέθηκε τετ α τετ με τον Ολιμπά αλλά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά τον νίκησε. Έχοντας δώσει χώρο στον αντίπαλό τους, οι κρητικοί «χτύπησαν» στο 37’ και άνοιξαν το σκορ με τον Κουλιμπαλί, ο οποίος δέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίκτυα για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.2ο ημίχρονο: Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι κρητικοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτο το ρυθμό την ώρα που τα πολλά και αβίαστα λάθη δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Πανθρακικού να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Ολιμπά. Στο 65’ ο Πλατανιάς έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με Τσουράκη και Γουνδουλάκη ενώ στο 74’ ο Μιλούνοβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία τους στο δεύτερο μέρος και δεύτερη σε όλο το ματς ο Πανθρακικός λίγο έλειψε να “παγώσει” τα Χανιά . Στο 78’ ο Ντιγκινί βρέθηκε αμαρκάριστος, έκανε το σουτ όμως, είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Πλατανιά. Τελικά, οι παίκτες του Χριστούπουλου κατάφεραν να “σφραγίσουν” το “τρίποντο” στο 84’ όταν μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα του Πανθρακικού, ο Τετέ έστρωσε την μπάλα στον Μιλούνοβιτς, ο οποίος δεν δυσκολεύτη να τη στείλει στα δίκτυα και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.Που κρίθηκε: Στην ανωτερότητα του Πλατανιά, η οποία σε συνδυασμό με το άναρχο παιχνίδι του Πανθρακικού οδήγησε την ομάδα του Ρόκα σε σημαντική νίκη.Παίκτης από “χρυσάφι”: Ο Φανούρης Γουνδουλάκης, ο οποίος ήταν μέσα σε κάθε φάση του Πλατανιά.Η “σφυρίχτρα”: Καλή η διαιτησία του Τάσου Παπαπέτρου.