Super League: Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 1 - 2 τελικό

Με γκολ του Μήτρογλου στο 91’ ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία, για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2΄ με τον Τομάς, οι πρωταθλητές ισοφάρισαν με τον Αφελάι στο 73΄ και τελικά "απέδρασαν" στις καθυστερήσεις, αποφεύγοντας μια οδυνηρή απώλεια.

Τέλος αγώνα! Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 1-2

1-2 ο Ολυμπιακός!
Ο Μήτρογλου είναι ο σκόρερ με προβολή μετά το γύρισμα του Αφελάι λυτρώνει τον Ολυμπιακό στο 90 1!

81':Κιτρινίζεται ο Ρομπέρτο για διαμαρτυρία.

73': 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός! Ο Αφελάι συγκλίνει από αριστερά και σουτάρει η μπάλα φαίνεται να βρίσκει και λίγο στον Τομάς ξεγελώντας τον Σηφάκη και καταλήγει στα δίχτυα!

Περίεργη τροχιά πήρε η μπάλα από το σουτ του Αφελάι, τελικά όπως φαίνεται στο ριπλέι η μπάλα δεν έχει βρει στον Τομάς.  Περισσότερο η κίνηση του αμυντικού του Λεβαδειακού μπέρδεψε τον Σηφάκη.

Ο Μίτσελ αλλάζει τη διάταξη σε 3-5-2 με τον Σιόβα αμυντικό μέσο

Ολιγωρία του Κασάμι που βρέθηκε σε θέση βολής από τη σέντρα του Ελαμπντελαουί. Έχασε το κοντρόλ ο Ελβετός η φάση πέρασε.

69': Ο Μπενίτες στη θέση του Εντινγκά.

63': Ο Αφελάι στη θέση του Φουστέρ.

58' Κακό σουτ από τον Σκέμπη αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Η μπάλα πέρασε άουτ

Η αναμέτρηση του Λεβαδειακός με τον Ολυμπιακός για την 14η αγωνιστική της Σουπερλίγκας.

Άρχισε το δεύτερο μέρος

Λεβαδειακός: Σηφάκης, Μαχαίρας, Κώτσιος, Ζίτο, Βούκσεβιτς, Τόμας, Πρόζιτς, Ορτέγα, Μιλοσάβλιεφ, Γκόμες, Μάντζιος
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Γιαννούλης, Μποτία, Σιόβας, Εντιγκά, Κασάμι, Φουστέρ, Μαζουακού, Ντομίγκεζ, Μήτρογλου

Έκπληξη ότι εμεινε έξω ο Μανιάτης και θα παίξει αριστερό μπακ ο Γιαννούλης και αριστερό χαφ ο Μαζουακού
Διαιτητής ο κύριος Καλογερόπουλος

2': Ο Λεβαδειακός ανοίγει το σκορ!
Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τον Ολυμπιακό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τομάς πηδά πιο ψηλά από όλη την άμυνα του Ολυμπιακού και νικά με κεφαλιά τον Ρομπέρτο!
7': Απάντηση του Ολυμπιακού στις ευκαιρίες αλλά όχι στα γκολ. Υπέροχη ενέργεια του Ντομίνγκες στην περιοχή, ύστερα από πάσα του Φουστέρ, η μπάλα στο δοκάρι και άουτ μετά το σουτ του Αργεντινού.
11': Προσπάθεια του Ντομίνγκες από αριστερά, γύρισμα επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο πόδι του Τομάς αλλά ο Σηφάκης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.
13': Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ.
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Μαχαίρας και ο Λεβαδειακός ετοιμάζει αλλαγή.
amesports.gr
18' : Αναγκαστική αλλαγή για τον Παντελίδη, έξω ο Μαχαίρας μέσα ο Σκέμπης, ενώ στο 8' έχει ήδη κάνει την πρώτη αλλαγή ο Λεβαδειακός. Αναγκαστική και αυτή με τον Νικολακάκη στη θέση του Πρόγιτς
Μετά το γκολ του Λεβαδειακού, ο Ολυμπιακός βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση, ενώ επιχειρεί πίεση ψηλά.
22' Υπέροχος συνδυασμός Φουστέρ και Ελαμπντελαουί, ο τελευταίος γυρίζει για τον Κασάμι ο οποίος σουτάρει δυνατά η μπάλα σταμάτησε στον Μήτρογλου, ο οποίος ήταν και σε θέση οφ σάιντ!
27': Δεύτερη μεγάλη στιγμή για τον Λεβαδειακό από τη γρήγορη αντεπίθεση ο Ορτέγκα σούταρε από διαγώνια θέση ο Ρομπέρτο έδιωξε με το ένα χέρι.
29': Ο Ρομπέρτο βγαίνει και καθαρίζει μπροστά από τον Ορτέγκα μετά το τακουνάκι του Μάντζιου
32': Σουτ από τον Ντομίνγκες μπλοκάρει ο Σηφάκης
Τέλος πρώτου μέρους, ο Λεβαδειακός μπροστά με 1-0