Euro 2016: Ιρλανδία - Σουηδία Τελικό 1 - 1

13-06-16 | Κόσμος

Έχασε μεγάλες ευκαιρίες, είχε δοκάρι, προηγήθηκε με γκολάρα αλλά έκανε και την... δουλειά της Σουηδίας αφού με αυτογκόλ του Κλαρκ η εξαιρετική Ιρλανδία έμεινε στο 1-1 κόντρα στην παρέα του Ζλάταν στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου. Ο Χούλαχαν το γκολ της ομάδας του Μάρτιν Ο' Νιλ, η οποία απέδειξε ότι μόνο το εύκολο θύμα του ομίλου δεν θα είναι. Βασικός ο Μπεργκ, αντικαταστάθηκε στο 59' από τον Γκουιντέτι.

Τελικό στο "Σταντ ντε Φρανς". Ιρλανδία - Σουηδία 1-1

Το αυτογκόλ του Κλαρκ

Ciaran Clark Own Goal After Ibrahimovic Pass vs... από wittyfutty1

78' Αλλαγή για την Ιρλανδία. Ο Κιν στην θέση του Χούλαχαν.

77' Κάρτα στον Γουίλαν.

73' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία. Τετ α τετ του Λονγκ, ο Ίσακσον απέκρουσε.

71' ΓΚΟΛ για την Σουηδία

Εξαιρετική συνεργασία από τα αριστερά, με τον Ζλάταν να γυρίζει παράλληλα και ο Κλαρκ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-1.

63' Πρώτη αλλαγή για την Ιρλανδία. Ο Γουόλτερς αφήνει την θέση του στον ΜακΚλιν.

Πιέζει η Σουηδία μετά το γκολ.

61' Κάρτα στον Λίντελοφ για αγκωνιά στον Γουόλτερς.

59' Δεύτερη αλλαγή για την Σουηδία. Ο Γκουιντέτι στη θέση του Μπεργκ.

50' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Σουηδία

48' ΓΚΟΛ  για την Ιρλανδία

Φοβερή ενέργεια και σέντρα του Κόουλμαν από τα δεξιά και ο Χούλαχαν με φοβερό σουτ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ίσακσον.

Wesley Hoolahan Fantastic Goal vs Sweden (1-0)! από wittyfutty1

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο...

46' Καλό σουτ από τον Χέντρικ, ο Ίσακσον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

45' 2' Ημίχρονο στο "Σταντ ντε Φρανς". Ιρλανδία - Σουηδία 0-0.

45' Αναγκαστική αλλαγή για την Σουηδία. Έρικ Γιόχανσον αντί Λούστιγκ.

43' Κάρτα στον ΜακΚάρθι για κράτημα στον Φόσμπεργκ. Πρώτη κάρτα στο ματς.

17' Τεράστια ευκαιρία για την Ιρλανδία

Ο Κλαρκ έπιασε την κεφαλιά όμως, ο Ο' Σέι αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να... σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

9' Πρώτη φάση στο ματς για την Ιρλανδία

Ο Χέντρικ έκανε το σουτ, ο Ίσακσον δύσκολα σε κόρνερ.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση!

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση μεταξύ της Ιρλανδίας και της Σουηδίας στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του EURO 2016

Οι ενδεκάδες:

Ιρλανδία: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κλαρκ, Ο' Σέι, Γουίλαν, ΜακΚάρθι, Λονγκ, Χέντρικ, Γουόλτερς, Μπράντι, Χούλαχαν.

Σουηδία: Ίσακσον, Λούστιγκ, Μ. Όλσον, Φόρσμπεργκ, Σ. Λάρσον, Κάλστρομ, Ιμπραΐμοβιτς, Μπεργκ, Λίντελοφ, Λεβίτσκι.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σέρβος Μίρολαντ Μάζιτς.

Here's how Ireland line up. The Republic have failed to score in just two of their last 21 games #EURO2016 #IRLSWE pic.twitter.com/f5C5I2hggb

— UEFA EURO 2016 (@UEFAEURO) 13 Ιουνίου 2016

Sweden are playing a 4-4-2 formation today. They are unbeaten in nine of their last 10 matches #EURO2016 #IRLSWE pic.twitter.com/ZL6L9Q3jdp

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 8 φορές στο παρελθόν με τους Σουηδούς να έχουν 4 νίκες έναντι 2 των Ιρλανδών, ενώ 2 ματς έχουν λήξη ισόπαλα. 11-7 τα γκολ υπέρ των Σκανδιναβών.

- Η Σουηδία είναι αήττητη στα 9 από τα τελευταία 10 διεθνή ματς

- Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πέτυχε 8 γκολ στους 9 τελευταίους αγώνες των προκριματικών

- Όταν σκοράρει ο Ζλάταν η Σουηδία έχει ποσοστό νικών 73% ενώ στα 69 ματς που έχει αγωνιστεί και δεν έχει σκοράρει το ποσοστό πέφτει στο 33%.