Super League : Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1 Τελικό

01-03-20 | Αθλητικά

O ΠΑΟΚ συνεχίζει το "κυνήγι" του Ολυμπιακού και φιλοξενείται από την Ξάνθη (1/3, 19:00) για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League.

Τελικό σκορ. Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1.

90+11'

Εκτελεί το φάουλ. Άουτ. Ήταν κόρνερ καθώς ο Λισγάρας βρήκε τελευταίος την μπάλα.

90+10'Ο Ίνγκασον κουβαλά την μπάλα, κερδίζει το φάουλ από τον Τζούριτσκοβιτς.

90+8'

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός είναι μόνος του στην άμυνα την Ξάνθης, βάζει λάθος το πόδι του κι αστοχεί.

Τελευταία δευτερόλεπτα στο ματς.

90+6'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τζουρίτσκοβιτς στη θέση του Στούρζεον.

Ο Βρέσκας είδε τη φάση και διατάζει να συνεχιστεί το ματς.

Ο Λισγάρας έχει βρει την μπάλα με το χέρι καθώς έχει πέσει στο έδαφος και προσπαθεί ν' απομακρύνει την μπάλα με τον Κασάδο.

Ο Βρέσκας εξετάζει ο ίδιος στο μόνιτορ τη φάση μετά από ειδοποίηση του Διαμαντόπουλου.

Ο Βρέσκας πηγαίνει στο μόνιτορ για να δει χέρι του Λισγάρα στην προηγούμενη φάση με τον Σβιντέρσκι.

90+2'Κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς.

Τέσσερα τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στην Ξάνθη. Ο Σβιντέρσκι δεν εκμεταλλεύεται τη σύγχυση.

89'Ο Λημνιός μπαίνει από δεξιά, ο Μάτος επιχειρεί το ψαλιδάκι. Καμία τύχη.

88'Πολύ άστοχο το γύρισμα του Σβιντέρσκι από αριστερά.

87'Ο Θυμιάνης προσπάθησε να μπει ανάμεσα σε Γιαννούλη και Ίνγκασον. Δεν τα κατάφερε.

85'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Θυμιάνης κόντρα στον Εντουάρντο.

85'Ο Μπίσεσβαρ βγαίνει από αριστερά, καθυστερεί πολύ, το σουτ που επιχειρεί κοντράρει.

Συμπλήρωσε κι αυτός επτά κάρτες. Θα χάσει κι αυτός δυο ματς playoffs.

84'Κίτρινη κάρτα για τον Μάτος.

83'Ο Στούρζεον προσπαθεί να μπει από αριστερά, κόβεται από τον Μάτος.

Η κλεψύδρα στο χρόνο του ΠΑΟΚ αδειάζει, ο Δικέφαλος εντείνει την πίεσή του.

82'Ο Μπίσεσβαρ εκτελεί, η μπάλα στο τείχος. Νέο σουτ του Μπίσεσβαρ, ο Αμπάντ μπλοκάρει.

81'Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια πάνω από την μπάλα.

81'Φάουλ για τον ΠΑΟΚ ακριβώς έξω από την περιοχή. Το κερδίζει ο Σβιντέρσκι.

78'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβιντέρσκι πριν από λίγα δευτερόλεπτα έκανε την κεφαλιά, αλλά προς λάθος κατεύθυνση.

Οι δυο ευκαιρίες της Ξάνθης με τον Κοβάτσεβιτς:

76'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβιντέρσκι στη θέση του Ντούγκλας Αουγκούστο.

75'Φάουλ κάνει ο Ίνγκασον. Κίτρινη κάρτα. Αυτή είναι η τέταρτη θ' απουσιάσει σε ένα από τα ματς των playoffs.

73'Ο Στούρζεον βγαίνει από αριστερά, κάνει τη σέντρα με το δεξί, ο Γιαννούλης απομακρύνει με κεφαλιά, δέχεται και το φάουλ από τον Μπαξεβανίδη.

72'Ο Βιεϊρίνια κάνει το σουτ, αλλά δεν είναι καλό δεδομένης τη θέσης.

Αδυνατεί να βγάλει φάσεις, αφήνεται στις ατομικές εμπνεύσεις των παικτών του.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει δείξει καμία βελτίωση στο δημιουργικό τομέα.

71'Φάουλ δεξιά όπως επιτίθεται ο ΠΑΟΚ αρκετά εκτός περιοχής κερδίζει ο Ελ Καντουρί.

70'Ο Μπαξεβανίδης κόβει με φάουλ τον Γιαννούλη.

69'Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος στη θέση του Κοβάτσεβιτς.

69'Ετοιμάζει αλλαγή η Ξάνθη.

68'Εκτελεί με το δεξί, δεν ανησυχεί τον Αμπάντ.

68'Φάουλ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια περνά από τον Εντουάρντο, ο οποίος του κάνει φάουλ.

66'Ο Ντούγκλας Αουγκούστο μπαίνει από αριστερά, κάνει το σουτ με το αριστερό, ο Καρασαλίδης βάζει την κόντρα και απομακρύνει σε κόρνερ.

64'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Λάμπρου.

64'Ο Μπαξεβανίδης πιάνει ένα απελπιστικά άστοχο σουτ. 3

63'O Ομάρ Ελ Καντουρί παραχωρεί κόρνερ.

62'Νέο φάουλ του Ντούγκλας Αουγκούστο. Ο Βραζιλιάνος αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Χάνει δυο από τα ματς των playoffs.

61'Ο Μίσιτς κερδίζει την πρώτη κόντρα, φθάνει έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, αλλά χάνει τη δεύτερη κόντρα.

60'Ο Κασάδο κάνει φάουλ στον Ελ Καντουρί στην προσπάθειά του να πάρει την κεφαλιά.

59'Φάουλ του Ντούγκλας Αουγκούστο. Απρόσεκτος ο Βραζιλιάνος.

58'Η Ξάνθη απειλεί. Ο Τερκί κάνει από δεξιά το σουτ εκτός περιοχής με το δεξί, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της αποστολής του Πασχαλάκη.

57'Ο Γιαννούλης κάνει το σουτ με το αριστερό, δεν βρίσκει όμως στόχο.

55'Έχει σηκωθεί και συνεχίζει ο Λισγάρας.

55'Έχει σηκωθεί και συνεχίζει ο Λισγάρας

53'Πολύ ωραία μπαλιά του Μίσιτς για τον Γιαννούλη αριστερά, ο διεθνής μπακ κάνει το γύρισμα, αλλά κόβει ο Λισγάρας σε κόρνερ.

52Έχει ανέβει ξανά ο ΠΑΟΚ. Πιέζει από δεξιά με τον Λέο Μάτος.

50'Κόρνερ για την Ξάνθη.

48'Ο Βιεϊρίνια κάνει το σουτ, δεν ανησυχεί τον Αμπάντ.

47'Ο Μίσιτς προσπαθεί να μπει από δεξιά, ο Στούρζεον τον κόβει.

46'Κίτρινη κάρτα στον Φοσέ.

46'Ο Φοσέ βάζει το χέρι του στο πρόσωπο του Βιεϊρίνια για να πάρει καλύτερη θέση.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Ξάνθη.

Ημίχρονο. Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1.

45+2'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

45'Δύο τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στο πρώτο ημίχρονο.

44'Ο Γιαννούλης απομακρύνει τελευταία στιγμή προ του Μπαξεβανίδη.

43'Φυσικά η ανησυχία δεν είναι μόνο γι' αυτό το ματς, καθώς την Τετάρτη παίζει ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μάτος παίζει ως δεξιός μπακ, ο Βιεϊρίνια ως στόπερ μαζί με τον Ίνγκασον.

42'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος στη θέση του Βαρέλα που δεν μπορεί να συνεχίσει.

41'Ετοιμάζεται ο Λέο Μάτος.

41'Σε θέση οφσάιντ ο Μπαξεβανίδης.

39'Ο Βαρέλα είναι στο έδαφος. Ο Μάτος ετοιμάζεται.

38'Ο Βαρέλα πιάνει το πόδι του. Μοιάζει να έχει υποστεί τράβηγμα.

38'Ο Βαρέλα καλύπτει την μπάλα, η οποία περνά άουτ.

37'Ο ΠΑΟΚ είναι κακός. Μέσα σε 37 λεπτά έχει δημιουργήσει μόνο μία ευκαιρία.

35'Σουτ του Λάμπρου, πολύ άστοχο.

34'Ο Λημνιός μπαίνει από τα δεξιά, ούτε σουτάρει, ούτε γυρίζει όμως. Ημιτελής η προσπάθειά του.

34'Ο Λισγάρας γυρίζει απρόσεκτα προς τον Αμπάντ, ο Ισπανός όμως μπλοκάρει.

32'Ο Ντούγκλας κερδίζει το φάουλ από τον Μπαξεβανίδη.

30'Ο Βαρέλα μπαίνει δυνατά πάνω στον Φοσέ. Φάουλ από τον Αφρικανό.

28'O Τερκί έχει την μπάλα εκτός περιοχής, προσπαθεί να κάνει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κοντράρει.

27'Αρκετά λάθη από την άμυνα του ΠΑΟΚ.

26'Στο έδαφος βρίσκεται ο Λημνιός. Σηκώνεται ο διεθνής εξτρέμ.

24'Ο Άκπομ προσπαθεί να μπει κατά μέτωπο και να περάσει όλη την άμυνα της Ξάνθης. Ο Λισγάρας τον κόβει στην αρχή της φάσης.

22'Ο Μπεξαβανίδης σκοράρει, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ και το γκολ σωστά δεν μετρά.

18'ΓΚΟΛ για την Ξάνθη (Λισγάρας) και Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1: Εκτελεί το κόρνερ ο Εντουάρντο, ο Λισγάρας σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και ισοφαρίζει με κεφαλιά. Νίκησε στον αέρα τον Ίνγκασον, δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο Πασχαλάκης που δεν βγήκε πάντως.

18'Κόρνερ για την Ξάνθη.

17'O Mίσιτς σηκώνει για τον Άκπομ, αλλά ο Λισγάρας γυρίζει προς τα πίσω έχοντας καλύψει.

Το γκολ του ματς από τον εξαιρετικό συνδυασμό των Γιαννούλη, Ελ Καντουρί και Άκπομ:

14'Ο Λάμπρου προσπαθεί με τη μία να βρει τον Ελ Καντουρί, αλλά η πίεση του Καρασαλίδη την εμπόδισε.

12'O Εντουάρντο προσπαθεί να περάσει για τον Τερκί, δεν βγήκε η πάσα του Βραζιλιάνου.

10'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

9'Η Ξάνθη παραμένει εγκλωβισμένη στο δικό της μισό του γηπέδου.

7'Σέντρα από αριστερά, η άμυνα του ΠΑΟΚ δυσκολεύεται, αλλά απομακρύνει.

6'Φάουλ για την Ξάνθη. Απομακρύνει ο Βαρέλα με το κεφάλι.

4'ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Άκπομ) και Ξάνθη - ΠΑΟΚ 0-1: Ο Βαρέλα βγάζει τη βαθιά μπαλιά για τον Γιαννούλη, ο διεθνής μπακ στοπάρει με προσποίηση, περνά τον Μπαξεβανίδη, γυρίζει στο κέντρο για τον Ελ Καντουρί. Ο Μαροκινός με τη μία επαφή βγάζει για τον Άκπομ και εκείνος με άψογο τελείωμα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κι ανοίγει το σκορ.

Ήδη πριν από την έναρξη του ματς ήταν μικρή η πιθανότητα, τώρα είναι ακόμη μικρότερη καθώς ο ΟΦΗ προηγείται της Λαμίας με το γκολ του Φιγκεϊρέδο. Δείτε τη βαθμολογία LIVE:

Η Ξάνθη έχει ελάχιστες ελπίδες για την εξάδα.

2'O ΠΑΟΚ προσπαθεί να οργανώσει το παιχνίδι του.

1'Ξεκίνησε το ματς στην Ξάνθη.

O ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να παραμείνει στο κυνήγι του Ολυμπιακού (η διαφορά πριν την έναρξη των ματς είναι στους πέντε βαθμούς) ενόψει και των playoffs.