Μάλμε - Ολυμπιακός 2 - 0 λόγω αμυντικών αδυναμιών!

01-10-14 | Αθλητικά

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις αμυντικές του αδυναμίες και ηττήθηκε με 0-2 στη Σουηδία από τη Μάλμε για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός μένει στους 3 βαθμούς, γνωρίζοντας  ήττα 2-0 από την Μάλμε.

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ καλύτεροι από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κατάφεραν -γιατί περί κατορθώματος πρόκειται- να πάνε στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ.
Με άδεια τα χέρια έφυγε το βράδυ της Τετάρτης από το «Swedbank Stadion» του Μάλμε ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε με 2-0 από την ομώνυμη ομάδα για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από δύο τραγικλά λάθη της άμυνάς του.

Η ομάδα του Μίτσελ είχε τα ηνία του ματς, κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα (62-38 υπέρ της η κατοχή), έχοντας δύο-τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο μία ασυνεννοησία των Μποτία και Ρομπέρτο στο 42ο λεπτό, ήταν αρκετή, ώστε οι Σουηδοί να προηγηθούν με τον Ρόζενμπεργκ.

Ο ίδιος παίκτης στο 82ο λεπτό εκμεταλλευόμενος νέο λάθος της ερυθρόλευκης άμυνας έκανε το 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 56ο λεπτό ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια σε ένα καταφανέστατο πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Πιο συγκεκριμένα, ο Μανιάτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, ενώ έβγαινε τετ α τετ με τον Όλσεν, ωστόσο ο Ρώσος ρέφερι του ματς, όχι μόνο δεν καταλόγισε την παράβαση, αλλά έδωσε και κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη για «θέατρο».