Super League: Με 3 - 0 κέρδισε ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό

Χριστόπουλος: "Ήταν δύσκολο από την αρχή, έγινε πιο δύσκολο μετά την αποβολή. Αδικεί την προσπάθειά μας".

Ίβιτς: "Τρεις βαθμοί, αυτό μόνο με ικανοποιεί. Κερδίσαμε δίκαια από την αρχή μέχρι το τέλος"

Τελικό αποτέλεσμα. ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-0.

90'+3' Ο Καψάσκης προσπαθεί να βρει το κοντρόλ, αλλά ο Αφρικανός χάνει το κοντρόλ.

90'+2' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Το παραχωρεί ο Ουόν.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

90' Κερδίζει το κόρνερ ο ΠΑΟΚ και πηγαίνει ο Περέιρα να το εκτελέσει από τα δεξιά.

88' Οι παίκτες των δύο ομάδων φαίνεται απλά περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα - όσος χρόνος απομένει μαζί με τις καθυστερήσεις - του ρέφερι.

86' Κακό το σουτ του Μπίσεσβαρ.

85' Ο Τσίμιροτ κερδίζει φάουλ από τον Ουόν.

83' Ο Μάτος υποδέχεται την μπάλα στα δεξιά, κάνει και το σουτ με το κακό του πόδι (αριστερό), η κατάληξη απογοητευτική.

Έχει πέσει το τέμπο της αναμέτρησης, άλλωστε το αποτέλεσμα έχει κριθεί εδώ και αρκετά λεπτά.

82' Φάουλ του Μυστακίδη στον Καλτσά.

81' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

81' Κερδίζει το κόρνερ ο ΠΑΟΚ μετά την παρέμβαση του Καψάσκη.

78' Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Καψάσκης στη θέση του Λάτσι.

78' Αλλαγή (τρίτη) για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης στη θέση του Αθανασιάδη.

76' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα) και ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 3-0:

75'Σε φάουλ υποπίπτει ο Φακούντο Περέιρα.

73'Σέντρα του Τζάλμα Κάμπος, ο Ναμάσκο βγαίνει και μπλοκάρει.

Η αποβολή του Μεντί ήταν καθοριστική για το ματς. Αναμόρφωσε και τα πλάνα του Γιάννη Χριστόπουλου, ο οποίος έχει "μαζέψει" τον Λεβαδειακό.

72'Αλλαγή (δεύτερη) για τον ΠΑΟΚ. Ο Στέλιος Μαλεζάς παίρνει τη θέση του Χοσέ Άνχελ Κρέσπο.

71'Λανθασμένη, τώρα, η μπαλιά του Μάτος. Μισό λάθος δικό του και μισό του Μπίσεσβαρ που δεν έκανε την κίνηση.

Ο Μαλεζάς ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Στατιστικό: Έφθασε τις τρεις ασίστ ο Μπίσεσβαρ. Οι δύο είναι σήμερα.

68' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιουσούφ στη θέση του Βασιλείου.

67' Σέντρα από τον Μάτος, ο Τζάλμα Κάμπος επιχειρεί κάτι περίτεχνο, χωρίς όμως ουσία.

66' Πιέζει και για τρίτο γκολ ο ΠΑΟΚ.

63' Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Ο Καραχάλιος παίρνει τη θέση του Μιλιάζες, ο οποίος έχει και μια κίτρινη κάρτα.

63' Φάουλ του Τσίμιροτ στον Βασιλείου.

62' Ο Περέιρα γυρίζει πίσω και κόβει το "1-2" των Λάτσι και Μουλόπουλου.

60' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Περέιρα) και ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 2-0: Ο Μπίσεσβαρ δίνει πιο δεξιά στον Τζάλμα Κάμπος, ο Αγκολέζος γυρίζει από τα δεξιά παράλληλα, ο Ολλανδός με πλασέ τη βγάζει πιο αριστερά και ο Φακούντο Περέιρα από κοντά - λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο - κάνει το 2-0.

60' Ο Λέοβατς προωθεί για τον Περέιρα, αυτό κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, η κεφαλιά του Τζάλμα Κάμπος σε λάθος χρόνο.

57' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φακούντο Περέιρα στη θέση του Πέλκα.

Ζεστή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ παρά το κρύο που επικρατεί στη Θεσσαλονίκη. Συνεχή τα συνθήματα.

56' Ο Κάμπος κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μουλόπουλος νικά τον Πέλκα στον αέρα, η μπάλα στρώνεται στον Αθανασιάδη. Το σουτ αυτού αδύναμο, ασθενές και ο Ναμάσκο μπλοκάρει.

56' Ο Κάμπος καθυστερεί τώρα και χάνει την μπάλα από τον Μιλιάζες.

54' Ο Τζάλμα Κάμπος βγαίνει από τα δεξιά σε μια επίθεση του ΠΑΟΚ 3 εναντίον 2, αλλάζει αριστερά στον Πέλκα, αυτός καθυστερεί.

48' Ο Μπίσεσβαρ βρίσκει ωραία με κάθετη πάσα τον Πέλκα, το γύρισμα του οποίου κόβεται και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

48' Πιέζει ο ΠΑΟΚ, έχει κλείσει πίσω στα καρέ του τον Λεβαδειακό, ο οποίος παίζει με παίκτη λιγότερο.

46' O Κάνιας δέχεται το φάουλ από τον Βασιλείου.

46' Δεύτερο ημίχρονο στο ματς.

Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα.

Ο Λεβαδειακός θα αγωνιστεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο - όπως και στα τελευταία λεπτά του πρώτου - με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μεντί.

Ημίχρονο στην Τούμπα. ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 1-0. Με το γκολ του Λέο Μάτος.

Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.

Αποβλήθηκε ο Δημήτρης Φαράντος, τεχνικός διευθυντής του Λεβαδειακού.

45' Σέντρα του Μπίσεσβαρ, ο Λέοβατς δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά. Η μπάλα κόρνερ.

44' Νεύρα έχει ο Μεντί κατά την έξοδό του από τον αγωνιστικό χώρο προς τα αποδυτήρια.

43' Δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβολή για τον Λεβαδειακό (Μεντί). Με αριθμητικό μειονέκτημα οι Βοιωτοί.

43' Τελικά τη δείχνει.

42' Ο Μεντί ανατρέπει εκτός περιοχής τον Τζάλμα Κάμπος. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζητούν κάρτα, ο διαιτητής δεν τη δείχνει.

41' Ο Ουόν απομακρύνει λανθασμένα - καθώς η μάλα δεν βγήκε κόρνερ - ο Κρέσπο κάνει την κεφαλιά με σέντρα, ο Τζάλμα Κάμπος δεν μπορεί να στείλει την μπάλα από δεξιά.

40' Κίτρινη κάρτα ο Ουόν.

39' Ο Αθανασιάδης βγαίνει από τα δεξιά, ο Ουόν δεν έχει άλλη επιλογή από το να τον σταματήσει με φάουλ.

38' Μόνον ο Ουόν εκ της αμυντικής τετράδας του Λεβαδειακού δεν έχει τιμωρηθεί με κίτρινη κάρτα.

38' Κίτρινη κάρτα ορθώς στον Μουλόπουλο.

37' Ο Πέλκας περνά τον Μουλόπουλο ως σταματημένο κι ο δεύτερος τον ανατρέπει στα αριστερά.

36'Σωστή η κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες.

36' Ο Μάτος "σκάει" την "ποδιά" στον Μιλιάζες κι ο δεύτερος τον ανατρέπει.

34' Ο Ναμάσκο δευτερόλεπτα νωρίτερα βγήκε με το κεφάλι για να προλάβει μία επικίνδυνη για την εστία του φάση.

34' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται ο Γιακουμάκης.

33' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου.

33'Φάουλ του Αθανασιάδη στον Βασιλείου. Επικίνδυνο μαρκάρισμα από τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.

32'Τρομερή απόκρουση του Ναμάσκο στην κοντινή κεφαλιά του Βαρέλα, ο οποίος ξεχάστηκε από την άμυνα του Λεβαδειακού.

31'Κίτρινη κάρτα στον Μεντί.

31' Φάουλ του Μεντί στον Τζάλμα Κάμπος.

29'Νέο κόρνερ υπέρ του Λεβαδειακού.

28'Εκτελεί ο Λάτσι, άστοχη έξοδος του Γλύκου και ο Βαρέλα διώχνει σε κόρνερ.

28' Φάουλ κερδίζει ο Λεβαδειακός από τα αριστερά.

26'Ο Κουλιμπαλί ζήτησε συγγνώμη από τον Τζάλμα για το προηγούμενο μαρκάρισμα.

Ο Τζάλμα Κάμπος ζητά να αλλάξει παπούτσια. Του σκίστηκε πάνω στη φάση.

25'Φάουλ του Κουλιμπαλί στον Τζάλμα Κάμπος.

24' Σουτ του Καλτσά, δεν εγκυμονεί κινδύνους για τον Παναγιώτη Γλύκο.

24' Ο Μάτος μπαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα, ο Πέλκας πιάνει το σκαστό σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Ο Βραζιλιάνος δεν είχε κανένα πρόβλημα να πετύχει το πέμπτο του γκολ φέτος και το έκανε απέναντι στη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Βραζιλιάνος είναι ο MVP του φετινού ΠΑΟΚ.

20' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Μάτος) και ΠΑΟΚ - Λεβαδειακός 1-0: Ο Μπίσεσβαρ βγάζει μια εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Ουόν καλύπτει τον Μάτος κι ο Βραζιλιάνος αφού κάνει κοντρόλ με το στήθος, με σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ.

18' Ο Λέοβατς βγάζει αριστερά για τον Μπίσεσβαρ, ο Ολλανδός δεν έκανε ξανά την κίνηση.

17' Φάουλ του Μάτος στον Μιλιάζες και... (πορτο)γαλικά σε έντονο ύφος από τον πρώτο στον δεύτερο.

16' Σουτ του Κάνιας, ο οποίος υποδέχεται άλλη μια απόκρουση φιλοξενούμενων αμυντικών. Ξανά, τίποτα.

15' Σέντρα του Λέοβατς, ο Αθανασιάδης θα κάνει την προβολή μέσα από την περιοχή. Ήταν πολύ δύσκολο να πετύχει κάτι με αυτή τη θέση που είχε το σώμα του.

14' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, μετά την κόντρα σε σουτ του Κάνιας.

Φωνές από τον Ίβιτς, ο οποίος θα προτιμούσε άλλη ενέργεια από τον Λέοβατς.

13' Ο Πέλκας υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή, ελίσσεται, προτιμά να δώσει αριστερά στον Λέοβατς, το σουτ του οποίου δεν έχει καμία τύχη.

12' Ψηλά πιέζει ο ΠΑΟΚ για να εκμεταλλευτεί τυχόντα λάθη των αμυντικών της ομάδας από τη Βοιωτία.

11' Ο Γιακουμάκης περνά τον Βαρέλα, αλλά δεν έχει στηρίγματα και χάνει την μπάλα.

10' Ο Βαρέλα πέφτει πάνω στον Μαχαίρα και παραχωρεί πλάγιο.

9' Ο Μάτος έβγαλε δεξιά για τον Τζάλμα Κάμπος, αλλά ο Αγκολέζος δεν έκανε την κίνηση. Κακή επικοινωνία με τον Βραζιλιάνο συμπαίκτη του.

8' Σε θέση οφσάιντ ο Βασιλείου.

7' Ο Μπίσεσβαρ προσπάθησε να βγάλει για τον Αθανασιάδη, ο Μεντί έκοψε την πάσα κι έστρωσε την μπάλα στον Πέλκα, το σουτ του οποίου έξω από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

5' Κάθετη πάσα από τον Τσίμιροτ, δυνατή για την προλάβει ο Μπίσεσβαρ που έκανε την κίνηση.

4' Ο Αθανασιάδης πίεσε τον Μεντί, πήρε την κόντρα, αλλά όχι και την κατοχή της μπάλας.

Στατιστικό: Ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα με τις περισσότερες τελικές στη Super League.

Η διάταξη του Λεβαδειακού:

2' Ο Μπίσεσβαρ υποδέχθηκε την μπάλα στα αριστερά, συνέκλινε προς το κέντρο, έκανε και το σουτ με το δεξί, η μπάλα ψηλά άουτ.

Η διάταξη του ΠΑΟΚ:

1' Ξεκίνησε το ματς στην Τούμπα.

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς στην Τούμπα

Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες, ένα τέταρτο πριν τη σέντρα.

Ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους και οι παίκτες του Λεβαδειακού.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες του ΠΑΟΚ, ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους.

Διαιτητής του παιχνιδιού είναι ο Νικόλαος Πουλημάς. Βοηθοί του οι Ιωάννης Μπετσόγλου και Γεώργιος Λάζαρης και τέταρτος ο Ανανίας Φωτιάδης.

Οι αναπληρωματικοί του Λεβαδειακού: Μοσχονάς, Τριποτσέρης, Καψάσκης, Μάντζιος, Καραχάλιος, Γιουσούφ, Τόπι.

Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Βαρέλα, Περέιρα, Κουλούρης, Μυστακίδης, Σάκχοφ, Κίτσιου.

Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού: Ναμάσκο, Μιλιάζες, Μεντί, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαίρας, Κουλιμπαλί, Λάτσι, Γιακουμάκης, Βασιλείου, Καλτσάς.

Στους 6 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην Τούμπα αυτή την ώρα.

Ξεκίνησαν το καθιερωμένο ζέσταμα και οι διαιτητές της αναμέτρησης.

Έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση και οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.

Βγήκαν για ζέσταμα οι παίκτες του Λεβαδειακού.

Υπενθυμίζουμε ότι στον πρόσφατο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, στις 3 Ιανουαρίου για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει στη Λιβαδειά με 0-1 χάρη σε γκολ του Πέλκα με κεφαλιά στο 84΄.

Βγήκαν για προθέρμανση και οι τερματοφύλακες του Λεβαδειακού.

Η διάταξη του Δικεφάλου:

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κάμπος, Αθανασιάδης.