Αστέρας Τρίπολης - Βέροια 0 - 0, τελικό

94'
Τέλος του αγώνα. Η Βέροια, με οδηγό την άμυνα, κρατάει στο μηδέν τον Αστέρα Τρίπολης στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Τελικό σκορ 0-0.

Τελευταίες προσπάθειες των δύο ομάδων να φτάσουν στο γκολ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88'
Σουτ του Μάσα, η μπάλα ψηλά άουτ.

87'
Νέα καλή στιγμή για τη Βέροια! Ο Μπαλάφας πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Βίτι δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση!

86'
Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια! Ο Κάλβο έκανε το φαλτσαριστό σουτ, ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γιαννούλης ανέτρεψε τον Βίτι μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κουτσιαύτης έδειξε "παίζετε".

84'
Ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μάσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαρίνια πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λόπεθ με εξαιρετική απόκρουση έστειλε την μπάλα εκ νέου σε κόρνερ!

84'
Νέο κόρνερ για τον Αστέρα που πιέζει για το γκολ.

Κατοχή: 53% - 47%

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

82'
Ο Στανισάβλιεβιτς κερδίζει το κόρνερ απ' τον Βασιλαντωνόπουλο.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το πολυπόθητο γκολ.

78'
Αλλαγή και για τη Βέροια. Ο Άρτσε εκτός, ο Τόμας εντός.

77'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φαρίνια στη θέση του Ιωαννίδη.
Ο Αστέρας κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

76'
Κίτρινη κάρτα στον Χαροντάκη.

75'
Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Κάλβο στη θέση του Σαρπόνγκ.

74'
Πολλά λάθη, σύγχυση από τους παίκτες του Αστέρα.

72'
Φάουλ υπέρ της Βέροιας.

70'
Ο Σαρπόνγκ βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντοναρούμα,

69'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Σουτ του Μάσα, συρτό, από τα αριστερά, ο Λόπεθ αρνείται ξανά την παραβίαση της εστίας του.

67'
Ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρπόνγκ βγαίνει από τα αριστερά, γυρίζει με σέντρα, ο Βίτι "τσιμπάει" την μπάλα, αυτή καταλήγει άουτ.

66'
Ο Αστέρας δυσκολεύεται να φθάσει στο γκολ.

65'
Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Στανισάβλιεβιτς στη θέση του Τσιλιανίδη.

64'
Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μάσα βγαίνει από τα δεξιά, κάνει και το σουτ, ο Λόπεθ απομακρύνει σε κόρνερ.

63'
Φάουλ κάνει ο Μπαλάφας.

61'
Άστοχη εκτέλεση φάουλ από τον Φερνάντες.

60'
Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Χαροντάκης περνά στη θέση του Σισίνιο.

59'
Σέντρα του Σαρπόνγκ, η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει ο Ντοναρούμα.

59'
Κόρνερ κερδίζει ο Αστέρας μετά την παρέμβαση του Καλί.

58'
Ετοιμάζει αλλαγή ο Θωμάς Γράφας.

57'
Σε μαζική άμυνα η Βέροια.

54'
Ο Αστέρας πιέζει τη Βέροια.

54'
Σε θέση οφσάιντ ο Τσουκαλάς.

53'
Φάουλ του Βασιλαντωνόπουλου στον Μάσα.

51'
Ο Γιάννης Κώτσιρας αφήνει τη θέση του στον Πάμπλο Μάσα.

51'
Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο για σκληρό μαρκάρισμα.

50'
"Ήσυχο" το πρώτο πεντάλεπτο στην επανάληψη, θυμίζει το ξεκίνημα στον αγώνα.

46'
Σέντρα στην επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Η στατιστική απεικόνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, χωρίς σκορ για Αστέρα και Βέροια.

45'
Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

41'
Η Βέροια κράτησε στα τελευταία λεπτά λίγο περισσότερο την μπάλα και σταμάτησε την επιθετική ορμή του Αστέρα που πατούσε σχετικά εύκολα την περιοχή της.

37'
Τα φάουλ στο 7-4 για την ομάδα του Αστέρα.

34'
Σε θέση βολής ο Τσουκαλάς μέσα στην περιοχή, σουτάρει άουτ. Καλή στιγμή για τους Αρκάδες.

33'
Κίτρινη στον Βίτι που καθυστέρησε να παίξει την μπάλα.

32'
Ο Λόπες βγαίνει εκτός περιοχής, ο Ιωαννίδης πέφτει στο έδαφος αλλά ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί. Το ριπλέι μάλλον δικαιώνει τον ρέφερι καθώς δεν φαίνεται να ακουμπά ο Ισπανός τον επιθετικό του Αστέρα.

31'
Δυνατό φάουλ του Κώτσιρα στον Άρσε, σωστή η κίτρινη κάρτα.

30'
Σέντρα από τον Βασιλαντωνόπουλο από τα αριστερά, ο Βίτι πετάγεται εξ' επαφής για να σκοράρει αλλά ο Ντοναρούμε με υπερένταση αποκρούει. Σπουδαία φάση για τη Βέροια.

28'
Πέντε τελικές για τον Αστέρα, όλες στην εστία. Μόλις μία για τη Βέροια.

27'
Ο Τσιλιανίδης βρίσκει λίγο χώρο έξω από την περιοχή, σουτάρει χωρίς να το σκεφτεί αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Λόπες.

24'
Κοντρόλ μέσα στην περιοχή από τον Φερνάντες, γύρισμα στον Τσιλιανίδη που πιάνει με τη μία ένα δυνατό σουτ, ωστόσο ο Λόπες είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει την μπάλα.

23'
Στο 53-47% η κατοχή μπάλας για τον Αστέρα.

22'
"Μην καθυστερείτε, μην κουβαλάτε την μπάλα πολύ, ανοιχτείτε σε όλο το πλάτος του γηπέδου", είναι οι εντολές του Ελευθερόπουλου στους παίκτες του.

20'
Ο Νίκο Φερνάντες άφησε... παγωτό δύο παίκτες της Βέροιας, αλλά το γύρισμά του μέσα στην περιοχή, το απομάκρυνε ο Λόπες.

16'
Ο Μαλόν σκοράρει αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία και ακυρώνει το γκολ. Δύσκολη φάση, πιθανότατα θεώρησε ότι παίκτης της Βέροιας που ήταν πεσμένος μπροστά από τον Ντοναρούμα, τον εμπόδισε στη φάση και ας μην είχε επαφή με την μπάλα.

12'
Ο Αστέρας παίρνει σιγά σιγά όλο και περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του. Η Βέροια ωστόσο είναι πολύ διαβασμένη, άλλωστε οι δύο ομάδες έπαιξαν πριν λίγο καιρό μαζί για το κύπελλο στο ίδιο γήπεδο.

8'
To αδύναμο σουτ του Νίκο λίγο έξω από την περιοχή είναι η πρώτη τελική στο ματς. Εύκολα μπλοκάρει ο Λόπες.

5'
Ισορροπημένο το παιχνίδι έως τώρα, χωρίς κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

1'
Σέντρα στην αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο στην ηλιόλουστη Τρίπολη (12 βαθμούς η θερμοκρασία).

Η διάταξη της Βέροιας:

Η διάταξη του Αστέρα:

Με 4-2-3-1 και οι δύο ομάδες απόψε, όπως θα δείτε στα σχετικά γραφήματα.

Ο Κώτσιρας έκανε ντεμπούτο με τον Αστέρα ως αλλαγή, στον αγώνα Κυπέλλου με τη Βέροια. Εκεί, έβγαλε στο 95' την ασίστ στον Τσουκαλά ο οποίος ήταν ο σκόρε του μοναδικούς τέρματος (1-0)

Ο Αστέρας δεν έχει τον τιμωρημένο Καλτσά, ενώ σε σχέση με τον αγώνα στην Ξάνθη δεν παίζει ούτε ο Μάσα. Στις θέσεις τους ο Τσιλιανίδης και ο Γιάννης Κώτσιρας που κάνει ντεμπούτο ως βασικός στο πρωτάθλημα.

Βέροια: Λόπεθ, Καλί, Ασίγκμπα, Μαλόν. Βασιλαντωνόπουλο, Λινάρδο, Μπαλάφα, Άρσε, Σαρπόνγκ, Σισίνιο και Βίτι.

Τέλος εποχής: Αλλάζει ώρα το Champions League!

Αστέρας Τρίπολης: Ντοναρούμα, Ίγκορ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Κώτσιρας, Φερνάντες, Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης.

O Αστέρας παρουσίασε την δική του με βιντεάκι.

20/05/07 Β Αστέρας Τρίπολης - Βέροια 2-0

Τι γίνεται στα μεταξύ τους παιχνίδια; Ποτέ δεν έχει καταφέρει η Βέροια να κερδίσει στην Τρίπολη τον Αστέρας. Σε 7 επισκέψεις της στην Αρκαδία (η μία για το Κύπελλο και μία για την Β' Εθνική), υποχρεώθηκε σε 6 ήττες με γκολ 12-1, ενώ η μοναδική φορά που απέσπασε ισοπαλία ήταν στις 22 Δεκεμβρίου 2013, που ήταν και η μοναδική φορά που κράτησε στο μηδέν την επίθεση του Αστέρα (0-0).

Η Βέροια έχει κερδίσει μόνο τον Πανιώνιο στις πρώτες 10 αγωνιστικές, κι αυτόν εκτός έδρας (1-2 στην 24/9)! Στα υπόλοιπα 9 παιχνίδια έχει 4 ισοπαλίες και 5 ήττες. Πέρα από το “διπλό” στη Νέα Σμύρνη, έχει 4 ήττες στις οποίες δέχθηκε 11 γκολ και πέτυχε μόλις ένα!

Ως γηπεδούχος έχει χάσει μόνο από τον ΠΑΟΚ, 1-2 στις 19 Σεπτεμβρίου. Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια, που έδωσε στην Αρκαδία, έκανε 2 νίκες και μία ισοπαλία.

Ο Αστέρας Τρίπολης προέρχεται από την ήττα στην Ξάνθη, που έβαλε τέλος στο σερί τριών θετικών αποτελεσμάτων και απολογισμού 10 βαθμών (2 νίκες – 1 ισοπαλία).

Η 14η αγωνιστική αρχίζει στην Τρίπολη και στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης όπου ο Αστέρας φιλοξενεί τη Βέροια. Μείνετε συντονισμένοι μαζί μας για την ζωντανή ενημέρωση της εξέλιξης του αγώνα.