Τελικό σκορ στο ντέρμπι: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2 - 1

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ: Ένα από τα καλύτερα ντέρμπι ... με πολλές διακοπές!

Τέλος στο Καραϊσκάκη! Ύστερα από έναν… μαραθώνιο (λόγω των διακοπών), ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ στο 6’ και στο 25’ σημείωσε αυτογκόλ. Ο Μιλιβόγεβιτς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90+6’

90+11' Προσπάθεια του ΠΑΟΚ να απειλήσει και πάλι off side, σε αντικανονική θέση ο Αθανασιάδης

Έναρξη και πάλι στο ματς!

Επιστρέφει ο ΠΑΟΚ!

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν τρία λεπτά ώστε να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής τους τόνισε ότι μπορεί αν δώσει μόνο ένα λεπτό για να το πράξουν

Ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια! Οι βοηθοί του είναι στον αγωνιστικό χώρο.  Οι βοηθοί του είναι στον αγωνιστικό χώρο. Πιθανόν κατευθύνθηκε προς τα εκεί ώστε να ενημερώσει την αποστολή του ΠΑΟΚ για την απόφασή του.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έχουν βγει από τα αποδυτήρια. Εκείνοι του Ολυμπιακού ρωτούν τον διαιτητή Αρετόπουλο για πόσο χρόνο είναι διατεθειμένος να περιμένει.

Θα παιχτούν περίπου τρία λεπτά από τη στιγμή που θα ξεκινήσει και πάλι το ντέρμπι

Αυτήν τη στιγμή είναι οι παίκτες του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο και τα υπόλοιπα μέλη του τεχνικού τιμ. Αυτοί του ΠΑΟΚ είναι στα αποδυτήρια και θα βγουν όταν καθαρίσει η ατμφόσφαιρα

Διακοπή και πάλι λόγο καπνογόνων...  Θα είναι προσωρινή, ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

90 + 6' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 2-1!

Γλυκιά σέντρα του Φιγκέιρας από τα αριστερά με το δεξί, κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς (τη βρήκε ελάχιστα) με την μπάλα να σκάει μπροστά στον Γλύκο και να καταλήγει στα δίχτυα του

90+1' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς από πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Έντεκα λεπτά ο επιπλέον χρόνος

87' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Ιντέγε ο Καρντόσο.

Εκνευρισμός στον πάγκο του ΠΑΟΚ, με τον Σνάουτσνερ να αποβάλλεται για διαμαρτυρία.

Στο μεταξύ, έχει κάνει αναγκαστική αλλαγή ο ΠΑΟΚ (80'), στη θέση του Λέοβατς μπήκε ο Κρέσπο.

81' Απίστευτη απόκρουση του Γλύκου! Άλλη μία, τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντα Κόστα παίρνει την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, πετάγεται στο Γ ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ και λέει «όχι» ξανά!

79' Τεράστια, διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, σώζει και πάλι ο Γλύκος! Εξαιρετική κίνηση του Σεμπά, πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει, ο Ιντέγε κάνει υπό πίεση το πλασέ, απομακρύνει ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ!

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Αθανασιάδης γυρίζει ωραία, σουτάρει, ψάχνοντας τη γωνία του Καπίνο, μόλις άουτ η μπάλα!

74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, στη θέση του Σάχοφ ο Μπίσεσβαρ.

61' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό τώρα!

60' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και πάλι με τον Κάμπος!

Είμαστε στο 55', άρα θα έχουμε δέκα λεπτά καθυστερήσεις στο τέλος!

Ο Αρετόπουλος δίνει συνέχεια στο ματς τώρα!

Ξανά συστάσεις προς τον κόσμο του Ολυμπιακού τώρα, να μην ανάβουν καπνογόνα, για να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πάλι καπνογόνα στο «Γ. Καραϊσκάκης», διακοπή ξανά στο ματς...

46' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ, στη θέση του Κάνιας ο Χαρίσης.

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Βιάνα ο Ομάρ!

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

45'+4' Λήξη πρώτου ημιχρόνου, στο 1-1 το ντέρμπι!

Ζήτησαν κόκκινη κάρτα οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ στη φάση του Μιλιβόγεβιτς, υπάρχει πιο πίσω, όμως και ο Ντα Κόστα.

44' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς, που κόβει τον Αθανασιάδη, ενώ ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έβγαινε μόνος του με τον Καπίνο!

41' Κίτρινη κάρτα στον Βιάνα.

32' Κίτρινη κάρτα στον Κάνιας για σκληρό τάκλιν στον Φορτούνη.

Ο Φορτούνης ανοίγει δεξιά για τον Ιντέγε, εκείνος βγάζει την παράλληλη μπαλιά στον Σεμπά, η πάσα του δεν είναι καλή, αλλά ο Βαρέλα, πέφτoντας, βάζει το πόδι του και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

25' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-1! Αυτογκόλ από τον Βαρέλα!

64%-36% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.

15' Πρώτη, μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό τώρα!

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λεόβατς κάνει την παράλληλη μπαλιά από αριστερά, ο Κάμπος γλιστράει και δεν μπορεί να βάλει την προβολή για το 2-0 του «δικεφάλου»!

6' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 0-1! Η άμυνα του Ολυμπιακού... κοιμάται, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαλεζάς παίρνει την κεφαλιά, ο Καπίνο αποκρούει, αλλά ο Βαρέλα παίρνει το... ριμπάουντ και ανοίγει το σκορ για τον «δικέφαλο»!

3' Πρώτη, καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, που έχει μπει πολύ δυνατά στο ματς. Σέντρα του Σεμπά από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Βιάνα, που κάνει ένα αδύναμο και άστοχο πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!

Ήδη πέντε λεπτά καθυστέρηση στη σέντρα.

Είναι πολλά τα καπνογόνα... Ανταλλάσσουν πάσες οι παίκτες, για να μην κρυώσουν.

Θέμα δευτερολέπτων το πρώτο σφύριγμα στο ντέρμπι. Ο Αρετόπουλος περιμένει να καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα από τις φωτοβολίδες.

30.000 και πλέον οι οπαδοί του Ολυμπιακού στο γήπεδο!

Παρακολουθήστε το μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, στο Φάληρο!

Στις 20:30, αρχίζει το σπουδαίο παιχνίδι!

Οι αποστολές των δύο ομάδων έφτασαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» λίγο μετά τις 19:00, πρώτα εκείνη του Ολυμπιακού.

Τα μέτρα ασφαλείας είναι δρακόντεια.

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βιάνα, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάχοφ, Ροντρίγκες, Κάμπος, Αθανασιάδης.

Εκπλήξεις από τον τεχνικό του «δικεφάλου», που αποφάσισε να κρατήσει στον πάγκο Κρέσπο και Μπίσεσβαρ.

Στον «ερυθρόλευκο»πάγκο κάθονται οι: Λεάλι, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ντομίνγκες, Ελαμπντελαουί, Καμπιάσο, Μανθάτης.

Στον πάγκο του «δικεφάλου» κάθονται είναι οι: Μπρκιτς, Χαρίσης, Κρέσπο, Κουλούρης, Μυστακίδης, Κίτσιου, Μπίσεσβαρ.

Διαιτητής του ματς είναι ο Αρετόπουλος (Τρικάλων). Βοηθοί του οι Ακρίβος (Αθηνών), Αλεξέας (Μεσσηνίας), ενώ τέταρτος είναι ο Κιοτζένης (Ξάνθης).

Κατάμεστο Καραΐσκάκη περιμένουν απόψε στον Ολυμπιακό, με τον κόσμο να έχει αναθαρρήσει μετά τις συνεχόμενες νίκες επί της ΑΕΚ, του Πανιωνίου και της Αστάνα.