Super League: Λεβαδειακός - ΑΕΛ 1 - 1, τελικό

Λήξη στην αναμέτρηση με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

90+ Πολύ καλή ενέργεια του Βαρέλα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή απέφυγε και έναν αντίπαλο του και σούταρε με τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να αποκρούει σωτήρια.

Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Κάρτα στον Γκόλια που κλότσησε την μπάλα για καθυστερήσεις.

90' Κίτρινη κάρτα στον Μουλόπουλο για μαρκάρισμα στον Ντέλετιτς.

89' Ο Ντέλετιτς στην πρώτη του ενέργεια στο ματς θα βγει αριστερά και θα σουτάρει για να πάρει το κόρνερ από την κόντρα του Μουλόπουλου.

88' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Ντέλετιτς και θα βγει ο Ναζλίδης.

87' Ασυνενοησία του Μοσχονά με τον Μουλόπουλο μετά από βαθιά μπαλιά προς τον Αβραάμ θα διώξει σε κόρνερ ο Μουλόπουλος το οποίο θα περάσει χωρίς αποτέλεσμα.

85' Διακοπή στο παιχνίδι για έναν τραυματισμό του Καβουσάκη που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

83' Λάθος του Κόντορ που θα αφήσει την μπάλα να περάσει με τον Μάντζιο να είναι πίσω του και αυτός θα κάνει το γύρισμα αλλά ο Κόντορ θα απομακρύνει στη συνέχεια.

82' Νέο κόρνερ για τον Λεβαδειακό που πιέζει για ένα ακόμη γκολ. Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ μετά την προσπάθεια του Μάντζιου.

80' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα ο Λαμπρόπουλος έξω ο Φατιόν. Αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Έξω ο Γιακουμάκης και μέσα ο Καραμπουέ.

76' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό από τα αριστερα δεν θα μπορέσει ο Μεντί να πάρει την κεφαλιά.

Μπήκαμε στο τελευταίο 15' της αναμέτρησης με το δεύτερο μέρος να είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο.

72' Με το που μπήκε ο Μπελγκαζουανί θα χάσει σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 2-1 καθώς θα σπαταλήσει την ευκαιρία μετά την πάσα του Σίλβα καθώς θα κάνει λάθος κοντρόλ και θα σουτάρει πάνω από την εστία του Καβουσάκη.

71' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Μέσα ο Μπελγκαζουανί εκτός ο Κουλιμπαλί.

70' Απαντάει η ΑΕΛ. Σέντρα του Ντοντό από τα δεξιά ο Ουόν προλαβαίνει να διώξει την μπάλα πριν πάρει την κεφαλιά ο Αβραάμ σε κενή εστία.

69' Ωραία φάση για τον Λεβαδειακό και μεγάλη ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Η μπάλα έφτασε στον Μάντζιο από τα αριστερά με τον φορ των γηπεδούχων να σουτάρει και τον Καβουσάκη να κάνει μια σπουδαία εκτίναξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο έχουμε δυο τελικές, μια για κάθε ομάδα, και από ένα γκολ. Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος όπου οι δυο ομάδες είχαν κάποιες καλές φάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

66' ΓΚΟΛ
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΕΛ 1-1 (Ντοντό)

Ο Βαρέλα εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση στα αριστερά, ο Ντοντό πήρε την κεφαλιά προ του Μοσχονά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση της ΑΕΛ.

Σε 4-2-3-1 γύρισε το σύστημα της ΑΕΛ ο Άγγελος Αναστασιάδης με τον Ντοντό μοναδικό προωθημένο και πίσω του τους Βαρέλα, Αβραάμ και Ναζλίδη.

Ο Σίλβα μετά το γκολ που πέτυχε γύρισε προς την εξέδρα των επισήμων και έκανε μια καρδιά προς την σύντροφο του Yolanda Silva Baldé.

55' ΓΚΟΛ
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΕΛ 1-0 (Σίλβα)

Ωραία σέντρα του Ζεζίνιο από τα αριστερά, ο Κόντορ θα αδρανήσει, και ο επερχόμενος Σίλβα από κοντά με πλασέ θα νικήσει τον Καβουσάκη και θα ανοίξει το σκορ.

53' Ο Γιακουμάκης από τα αριστερά έκανε την πάσα για τον Μάντζιο, έκοψαν οι αμυντικοί της ΑΕΛ, νέο κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Θα περάσει και αυτό χωρίς αποτέλεσμα.

52' Ο Ζεζίνιο έδωσε ωραία στον Σίλβα τον πρόλαβε ο Κόντορ και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Διαμαρτυρίες του Αναστασιάδη στον διαιτητή της αναμέτρησης που ζήτησε κάρτα σε μαρκάρισμα του Μαχαίρα στον Ρέντζα λέγοντας προς τον ρέφερι: "Μπροστά στα μάτια μου γίνετε, σε παρακαλώ, κάρτα είναι".

Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν 62 λάθη από τους παίκτες των δυο ομάδων. Αριθμός αρκετά μεγάλος.

Η ΑΕΛ θα έχει την πρώτη επίθεση στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι δυο ομάδες είναι έτοιμες για το δεύτερο ημίχρονο χωρίς καμία αλλαγή.

Σε αυτό το πρώτο μέρος τα πράγματα κύλλησαν ουσιαστικά όπως ήθελε η ΑΕΛ που δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα.

Το πρώτο 45' ολοκληρώθηκε με τις τελικές να είναι 8(3)-4(2) υπέρ των γηπεδούχων.

Μόλις ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

45' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ. Ο Ρέντζας από τα δεξιά βγήκε όμορφα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα προς τους Ντοντό, Αβραάμ αλλά ο πρώτος δεν την βρήκε και εν συνεχεία ο Ουόν έδιωξε σε
κόρνερ. Πολυ καλή επίθεση από την ΑΕΛ.

44' Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Μιλιάζες, ο Μάντζιος πήρε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

42' Πρώτο κόρνερ για τον Λεβαδειακό με τον Μιλιάζες από τα δεξιά. Θα περάσει όμως ανεκμετάλλευτο.

Γύρισε το σύστγμα σε 4-4-2 ο Ντόστανιτς με τον Ζεζίνιο αριστερά και τον Γιακουμάκη δίπλα στον Μάντζιο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λεβαδεοιακός πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

32' Ο Μάντζιος πέρασε όμορφα την κάθετη πάσα προς τον Γιακουμάκη αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε αρκετά ψηλά έξω.

32' Δεύτερο κόρνερ στο ματς και πάλι για την ΑΕΛ από τα αριστερά μετά την προσπάθεια του Αβραάμ και το σουτ που κόντραρε.

Ο Αναστασιάδης ζητά από τους παίκτες του να παίξουν πιο γρήγορα και να μην γυρνούν την μπάλα προς τα πίσω.

27' Σουτ με καλές προϋποθέσεις του Ναζλίδη η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Λεβαδειακού.

4 (2)-1(0) οι τελικές μέχρι στιγμής.

25' Σουτ και πάλι χωρίς δύναμη του Κουλιμπαλί έπιασε ο Καβουσάκης.

24' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Αναστασόπουλο, για φάουλ πάνω στον Μάντζιο.

22' Καλή μπαλιά για Μάντζιο, στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, αλλά ο φορ του Λεβαδειακού δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

Πολλά φάουλ στον χώρο του κέντρου και από τις δυο ομάδες. Σε αυτά τα πρώτα λεπτά η ΑΕΛ δείχνει να πατάει καλύτερα ενώ ο Λεβαδειακός παίζει περισσότερο με μακρινές μπαλιές.

Οι δυο ομάδες προσπαθούν να κάνουν το παιχίδι του αλλά αυτά τα πρώτα 15' ήταν κυρίως αναγνωριστικά χωρίς κάποια μεγάλη φάση.

12' Ο Μιλιάζες είχε χώρο, σούταρε αλλά πήγε πολύ μακριά το σουτ του.

Οι φωνές του Άγγελου Αναστασιάδη περνούν από τα μικρόφωνα και σε ένα βολέ του Καβουσάκη ο έμπειρος τεχνικός φώναξε: "Μόνο εκεί σε είπα να μην την πας".
Συμπληρώσαμε το 10' και το μόνο που έχουμε δει μέχρι στιγμής είναι το σουτ του Κουλιμπαλί.

Να θυμίσουμε ότι ο τεχνικός του Λεβαδειακού, Ντόστανιτς, ήταν πέρσι στον πάγκο της ΑΕΛ και για αυτό πριν την έναρξη του αγώνα τα είπε με αρκετούς παίκτες των "βυσσινί".

5' Ο Γκόλιας πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά έξω.

Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΛ από τα αριστερά. Πάει για την εκτέλεση του ο Αβράαμ.

2' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Κουλιμπαλί ο οποίος έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ αλλά ο Καβουσάκης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Στο γήπεδο του Λεβαδειακού έχουν ταξιδέψει και κάποιοι οπαδοί της Λάρισας οι οποίοι με την έναρξη της αναμέτρησης έκαναν αισθητή την παρουσία τους φωνάοζντας υπέρ της ομάδας τους.

Ο Λεβαδειακός στην σέντρα και πρώτη επίθεση για τους Βοιωτούς.

Με 3-4-2-1 η Λάρισα, δείτε την διάταξη των "βυσσινί":
Με 4-2-3-1 ο Λεβαδειακός, δείτε και την διάταξη των Βοιωτών:
Οι δυο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Έχουν περάσει έξι χρόνια από το τελευταίο ραντεβού των δυο ομάδων που ήταν το 2010 με τον Λεβαδειακό να έχει επικρατήσει με 2-1.

Λιγοστοί είναι οι φίλαθλοι, κυρίως του Λεβαδειακού, στην εξέδρα παρα τις αρκετά καλές καιρικές συνθήκες.

Ο Λεβαδειακός θα παραταχθεί με την ίδια ενδεκάδα που είχε και στο ματς με την Κέρκυρα ενώ η ΑΕΛ έχει μια αλλαγή καθώς αντί του Ξενοδόχοφ ο οποίος έπαιξε κόντρα στον Ολυμπιακό είναι τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Καβουσάκης.

Οι δυο ομάδες βρίσκονται κοντά στον βαθμολογικό πίνακα με την ΑΕΛ να είναι στην 9η θέση με 4 βαθμούς και τον Λεβαδειακό στην 11η με 3 βαθμούς.

Ας δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Γιακουμάκης, Ζεζίνιο, Κουλιμπαλί, Τόνι Σίλβα, Μάντζιος.

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φαρκάς, Κόντορ, Αναστασόπουλος, Αντόνι, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό, Αβραάμ.
Οι δυο ομάδες προέρχονται από νίκη στην προηγούμενη αγωνιστική με τον Λεβαδειακό να έχει πάρει το πρώτο τρίποντο στην φετινή σεζόν επικρατώντας της Κέρκυρας με 2-1 ενώ η ΑΕΛ είχε σημειώσει σπουδαία επικράτηση επί του Ολυμπιακού με 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Λεβαδειακού με την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.