Super League: ΑΕΚ - Ηρακλής 0 - 0

Η ΑΕΚ συμπλήρωσε το καρέ αποτυχιών των «μεγάλων» του ελληνικού πρωταθλήματος κατά την 5η αγωνιστική στη Super League, καθώς αν και γηπεδούχος δεν κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή, που απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στο ΟΑΚΑ. Για τον Γηραιό ήταν ο δεύτερος βαθμός στη διοργάνωση, ενώ η Ένωση κατέγραψε την πρώτη βαθμολογική απώλεια.

96' Τέλος του αγώνα.

Ο Χριστοδουλόπουλος διαμαρτυρήθηκε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα για πέναλτι σε ανατροπή απ' τον Κυριακή, αλλά δεν υπάρχει παράβαση

Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ.

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Αγγελόπουλου.

Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Τελευταίες προσπάθειες της ΑΕΚ να πετύχει το γκολ.

85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα στο τείχος.

Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας πάνω στην μπάλα.

84' Κίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο.

83' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Περόνε εκτός, ο Λουκίνας εντός.

82' Νέο συρτό σουτ του Λεοζίνιο στην αντεπίθεση, η μπάλα άουτ.

80' Συρτό σουτ του Λεοζίνιο, άστοχο.

Πιέζουν οι "κιτρινόμαυροι", αντέχουν οι φιλοξενούμενοι.

76' Ο Χριστοδουλόπουλος διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Μπαρτολίνι μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά παρότι η μπάλα βρίσκει στο χέρι που στηρίζεται ο Αργεντινός αμυντικός.

74'  Ευκαρία για τον Ηρακλή! Ο Περόνε έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Λεοζίνιο έπιασε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

73' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, στην αγκαλιά του Χουάντερσον.

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραβίδης στη θέση του Σιμόες.Ασφυκτική πίεση απ' τους παίκτες της Ένωσης που κυνηγούν το πολυπόθητο γκολ.

Τελικές: 7(3) - 2(0)

70' Κίτρινη κάρτα στον Χουάντερσον για καθυστερή

Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Χουάντερσον.

68' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα, ο Μπακασέτας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

67' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Χριστοδουλόπουλος άφησε εξαιρετικά στον Ντίντακ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ!

65' Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κούρος βρήκε την μπάλα με το χέρι, ο κ. Μπλάνας σφύριξε την παράβαση, αλλά επέλεξε να μην δώσει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον άσο του Ηρακλή.

64' Ο Λεοζίνιο έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Περόνε, αλλά το γύρισμα του Αργεντινού στον Βραζιλιάνο δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα να χαθεί μία σημαντική στιγμή για τον Ηρακλή.

Ο Ρούσσος μετακινήθηκε στη μεσαία γραμμή, με τον Ζιαμπάρη να παίρνει τη θέση του στο κέντρο της άμυνας.

60' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης στη θέση του Λάμπρου.

59' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Ροντρίγκες έκανε το φαλτσαριστό σουτ απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.

Ο Νίκος Ζιαμπάρης ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

56' Δυνατό σουτ του Γιόχανσον, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον.

Η είσοδος του Χριστοδουλόπουλου έχει δώσει επιθετική ώθηση στους "κιτρινόμαυρους".

Ο Πασάς πηγαίνει στα δεξιά κι ο Λάμπρου στα αριστερά, εκεί που αγωνιζόταν ο Μοντέιρο.

54' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πασάς στη θέση του Μοντέιρο.

Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει την πίεσή τους σ' αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

50' Σουτ του Χριστοδουλόπουλου λίγο έξω απ' την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπακασέτα και κατέληξε άουτ.

48' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, η μπάλα λίγο έξω απ' το αριστερό δοκάρι του Ανέστη.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Ηρακλή. Πάνω στην μπάλα ο Λεοζίνιο κι ο Κούρος.

Ντεμπούτο με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα σε επίσημο παιχνίδι για τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.

46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Χριστοδουλόπουλος, Πλατέλλας στη θέση των Βάργκας, Πέκχαρτ.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 0-0.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα.

Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά απ' τα καρέ του Χουάντερσον.

39' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε για διαμαρτυρία.

37' Ο Βάργκας επιχείρησε το σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ρούσσο και κατέληξε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

27' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή! Ο Λεοζίνιο συνεργάστηκε με τον Λάμπρου, ο οποίος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρώ των δικτύων

26' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι για μαρκάρισμα πάνω στον Πέκχαρτ.

24' Ο Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα, ο Πέκχαρτ πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

Οι "κιτρινόμαυροι" πατάνε περιοχή, αλλά έχουν ξεκάθαρο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Ο Ηρακλής διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι και δεν έχει απειληθεί καθόλου, πέρα απ' την ευκαιρία του Ροντρίγκες στο 9ο λεπτό.

Ο Πέκχαρτ είναι φανερά εκτός αγώνα. Δεν έχει βοηθήσει καθόλου στα πρώτα 20 λεπτά.17' Σέντρα-σουτ του Ντίντακ, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον.

Οι Μπακάσετας και Ροντρίγκες κατεβαίνουν χαμηλά, ζητάνε την μπάλα και προσπαθούν να κάνουν παιχνίδι.

12' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες.

Ο Μπακάκης είναι ιδιαίτερα δραστήριος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά δεν του έχουν βγει οι φάσεις.

9' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ντίντακ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ροντρίγκες πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χουάντερσον με τα ακροδάκτυλα έδιωξε σε κόρνερ!

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.

8' Ο Μπακάκης γύρισε ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Πέκχαρτ, αλλά ο Τσέχος ολιγώρησε κι έχασε εύκολα την μπάλα.

6' Ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος.

19:34

Στον αντίποδα, ο Ηρακλής επιχειρεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους Λεοζίνιο, Μοντέιρο και Λάμπρου.

4' Κίτρινη κάρτα στον Κούρο.

Οι παίκτες της ΑΕΚ πιέζουν ψηλά και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των φιλοξενούμενων.

H AEK έχει αρχίσει με 2/2 νίκες, επικρατώντας με 4-1 της Ξάνθης και 2-0 της Βέροιας και σε περίπτωση νέας επιτυχίας θα βρέθει μόνο πρώτη στη βαθμολογία. Στον αντίποδα, ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 κόντρα στην ΑΕΛ, ενώ γνώρισε την ήττα με 2-1 απ' τον Ολυμπιακό στο Καυτανζόγλειο.

1' Έναρξη του αγώνα.

Σε λίγο ξεκινά η αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΚ και του Ηρακλή στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League.

Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Βάργκας, Ροντρίγκες, Μπακασέτας, Πέκχαρτ.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Σαραμαντάς, Αγγελόπουλος, Κούρος, Μοντέιρο, Λάμπρου, Λεοζίνιο, Περόνε.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των τραυματιών Πέτρου Μάνταλου και Ούγκο Αλμέιδα. Τη θέση του Έλληνα άσου ως επιτελικός μέσος πήρε ο Τάσος Μπακασέτας, με τον Ρόναλντ Βάργκας να τοποθετείται στο δεξί άκρο της επίθεσης. Παράλληλα, ο Γεωργιανός τεχνικός επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον Μιχάλη Μπακάκη αντί του Ροντρίγκο Γκάλο.

Στον αντίποδα, ο Νίκος Παπαδόπουλος είδε τους Μοντέιρο, Κυριακίδη και Ζιαμπάρη να ξεπερνούν το πρόβλημα τραυματισμού που τους ταλαιπωρούσε, με αποτέλεσμα να συμπεριλάβει στην αρχική ενδεκάδα τους δύο πρώτους.

Στον πάγκο για τον "Γηραιό": Περνίς, Ζιαμπάρης, Καραγκούνης, Μπλέτσας, Πασάς, Μπαρέτας, Λουκίνας.

Αναπληρωματικοί για τους "κιτρινόμαυρους": Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Πλατέλλας, Χριστοδουλόπουλος, Αραβίδης.

Ο Γιώργος Μπλάνας του Συνδέσμου Μεσσηνίας θα διευθύνει την αναμέτρηση, έχοντας για βοηθούς τους Καραγκιοζόπουλο (Ημαθίας), Καμπούρης (Εύβοιας), ενώ τέταρτος θα είναι ο Γκράνας (Ημαθίας).

Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι Κώστας Μανωλάς, Άνταμ Τζανετόπουλος, Κώστας Γαλανόπουλος και Χουάν Μανουέλ Ντίας.

Απ' την άλλη πλευρά, εκτός αποστολής για τον Ηρακλή έμειναν οι τραυματίες Στάμου, Τσότρας, ο τιμωρημένος Ιντζόγλου, καθώς οι νεαροί Βοσνακίδης και Κυνηγόπουλος.