Euro 2016: Με 1 - 0 η Πορτογαλία περνάει στα προημιτελικά

Με το γκολ του Κουαρέσμα η Πορτογαλία είναι στα προημιτελικά του Euro 2016.

Τελικό αποτέλεσμα. Κροατία - Πορτογαλία 0-1.

122' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης. Ο Βίντα, ξανά, κάνει το σουτ, η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Ρουί Πατρίσιο.

121' Απίθανη εξέλιξη στο ματς. Ο Φερνάντο Σάντος με το εισιτήριο των προημιτελικών ανά χείρας.

117' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία (Κουαρέσμα): Απίθανη φάση, σε εξέλιξη της προηγούμενης. Ο Ρενάτο Σάντσες κουβάλα την μπάλα, αλλάζει με τον Νανί, αυτός τροφοδοτεί τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο άσος της Ρεάλ βλέπει το σουτ του να απομακρύνεται από τον Σούμπασιτς, ο Κουαρέσμα προ κενής εστίας ανοίγει το σκορ για την Πορτογαλία και αγκαλιάζει την πρόκριση.

116' ΔΟΚΑΡΙ για την Κροατία (Πέρισιτς):  Απίστευτη ευκαιρία για τους Κροάτες με τον Πέρισιτς να πιάνει την κεφαλιά, το δεξί δοκάρι της εστίας του Ρουί Πατρίσιο σώζει την Πορτογαλία.

113' Ευκαιρία για την Κροατία. Ο Ρουί Πατρίσιο κάνει μια παντελώς άστοχη έξοδο, ο Βίντα με κεφαλιά και προ κενής εστίας, στέλνει την μπάλα άουτ.

112' Κόρνερ για την Κροατία μετά την προσπάθεια του Πέρισιτς.

110' Αλλαγή για την Κροατία. Ο Πιάτσα στη θέση του Ράκιτιτς.

108' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Σάντος βγάζει τον Άντριεν Σίλβα, βάζει μέσα τον Ντανίλο.

106' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Σε 105 λεπτά δεν έχουμε δει φάση. Θα δούμε στο τέταρτο που απομένει;

Ημίχρονο στην παράταση. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Μηδέν ευκαιρίες, μηδέν γκολ, μηδέν θέαμα.

105' Σέντρα του Μόντριτς, γύρισμα-σουτ του Πέρισιτς, η μπάλα άουτ.

102' Κόρνερ κερδίζουν οι Πορτογάλοι.

97' Σουτ του Κάλινιτς, η μπάλα άουτ. Απογοητευτική προσπάθεια του Κροάτη φορ.

92' Φάουλ του Ρενάτο Σάντσες στον Μόντριτς.

91' Πρώτο ημίχρονο στην παράταση.

Τέλος στο ματς. 0-0. Κροατία - Πορτογαλία δεν σκόραραν και οδεύουμε στην παράταση.

92' Ο Πέπε κερδίζει φάουλ.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.

88' Αλλαγή για την Κροατία. Ο Κάλινιτς περνά στη θέση του Μάντζουκιτς.

87' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ζοάο Μάριο δίνει τη θέση του στον Κουαρέσμα.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς, η φύση αυτού, δείχνει ότι μόνο εκτός απροόπτου δεν θα πάει το ματς στην παράταση.

83' Στο έδαφος ο Μάντζουκιτς μετά το ακούσιο (κατά πάσα πιθανότητα) "σκαμνάκι" του Πέπε.

78' Και κίτρινη κάρτα στον Ουίλιαμ Καρβάλιο.

78' Ο Ουίλιαμ Καρβάλιο κρατά τον Μπρόζοβιτς.

Ο Ρενάτο Σάντσες αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, αλλά δεν κάνει και τις καλύτερες επιλογές

74' O Σρνα βουτά και παίρνει το φάουλ από τον Ρενάτο Σάντσες.

69' Φάουλ του Ράκιτιτς στον Ρενάτο Σάντσες.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έχει βοηθήσει σήμερα. Οι Κροάτες τον έχουν απορρυθμίσει

64' Ο Άντριεν Σίλβα βγάζει για τον Νανί, αυτός πέφτει κάτω από το μαρκάρισμα του Στρίνιτς. Ο Κροάτης, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα και μην έχοντας πλήρη ορατότητα του αντιπάλου του, τον χτύπησε με αποτέλεσμα να πέσει αυτός κάτω. Πέναλτι, που κακώς δεν κατοχυρώθηκε υπέρ των Πορτογάλων.

62' Ευκαιρία για την Κροατία. Ο Σρνα εκτελεί το φάουλ, ο Βίντα βρίσκεται αφύλακτος στο κέντρο της πορτογαλικής άμυνας, πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

62' Φάουλ για την Κροατία.

57' Ρενάτο Σάντσες και Ζοάο Μάριο συνεργάζονται αρμονικά, ο πρώτος θα κάνει το σουτ. Αυτό όμως περνά άουτ, απογοητευτικό για την κλάση του 19χρονου άσου της Μπάγερν, πλέον.

Ο Μπρόζοβιτς προκάλεσε αναστάτωση στην πορτογαλική άμυνα.

52' Απειλητική η Κροατία. Ο Στρίνιτς κάνει τη σέντρα, ο Μπρόζοβιτς δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά, με τους Πορτογάλους να απομακρύνουν σε κόρνερ.

50' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Ο Ρενάτο Σάντσες στη θέση του Αντρέ Γκόμες.

Ετοιμάζει αλλαγή ο Φερνάντο Σάντος. Ο Ρενάτο Σάντσες περνά εντός αγωνιστικού χώρου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο ματς.

Ημίχρονο στη Λανς. Πορτογαλία και Κροατία δεν έχουν σκοράρει. 0-0. Όχι μόνο δεν έχουν σκοράρει, αλλά δεν έχουν κάνει και φάσεις.

45' Παραχωρεί το κόρνερ ο Πέπε, με τον Βίντα να είναι μόνος του πίσω και να περιμένει να πάρει την κεφαλιά.

40' Φάουλ του Αντρέ Γκόμες στον Ράκιτιτς.

33' Φάουλ του Φόντε στον Ράκιτιτς. Πάτησε στον πόδι τον αντίπαλό του. Ο διαιτητής θα μπορούσε να βγάλει την κάρτα.

25' Κεφαλιά του Πέπε, υπό πίεση, στο κέντρο της κροατικής άμυνας, η μπάλα έξω. Ο Πέπε κακώς δεν υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ.

24' Φάουλ του Πέρισιτς στον Κριστιάνο Ρονάλντο.

22' Ο Ρουί Πατρίσιο βγαίνει έγκυρα και μαζεύει την μπάλα προ του Μάντζουκιτς

18' Φάουλ του Βίντα στον Νανί.

17' Φάουλ του Ουίλιαμ Καρβάλιο στον Ράκιτιτς.

Η Πορτογαλία έχει εξισορροπήσει το ματς. Έχει ανακτήσει τα μέτρα που της αναλογούν στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από ένα τέταρτο στο ματς, λείπει η φάση

12' O Νανί βρίσκεται στο έδαφος μετά από ένα ακούσιο χτύπημα του Πέρισιτς, κατά την κάθοδο του δευτέρου.

Ζοάο Μάριο και Πέπε επιτηρούν τον Πέρισιτς:

H ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στο "Βελοντρόμ" της Μασσαλίας την Πολωνία, για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στις 30 Ιουνίου.

1' Έναρξη του ματς στη Λανς

Ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Πρώτα ο πορτογαλικός, ύστερα ο κροατικός.

Δεν χρειάζεται να αναφέρουμε ότι οι εξέδρες είναι κατάμεστες γι' αυτή την πολύ σπουδαία αναμέτρηση που θα κρίνει το τρίτο εισιτήριο για την 8άδα του θεσμού.

Σε λίγα λεπτά ξεκινάει ο αγώνας της Κροατίας με την Πορτογαλία για την φάση των "16" του Euro.

Νωρίτερα, η Πολωνία απέκλεισε στα πέναλτι την Ελβετία (1-1 ο αγώνας, 5-4 στα πέναλτι) και η Ουαλία με 1-0 τη Β. Ιρλανδία.

Το ματς διεξάγεται στο  "Stade Bollaert-Delelis" του Λανς και διαιτητής είναι ο Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο από την Ισπανία.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Βίντα, Στρίνιτς, Μπάντελ, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μάντζουκιτς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Αντρέ Γκόμες, Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Μια πολύ σπουδαία αναμέτρηση, πέρα για πέρα αμφίρροπη. Η Κροατία πέρασε με επτά βαθμούς ως πρώτη από τον όμιλό της, νικώντας Τουρκία (1-0), Ισπανία (2-1) και φέρνοντας ισοπαλία με την Τσεχία (2-2), ενώ η Πορτογαλία πέρασε ως τρίτη με τρεις ισοπαλίες απέναντι σΕ Ισλανδία (1-1), Αυστρία (0-0) και Ουγγαρία (3-3).