Euro 2016: Με 1 - 0 νίκησε η Ουαλία τη Β. Ιρλανδία

Το νικητή της αναμέτρησης Ουγγαρία - Βέλγιο θα περιμένει η Ουαλία για να μάθει τον αντίπαλο της στους "8".

Οι Ουαλοί πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Β. Ιρλανδίας.

Τέλος αγώνα στο "Parc des Princes".

Απομάκρυνε ο Μπέιλ.

90+4' Κόρνερ για την Β. Ιρλανδία.

90+4' Κίτρινη κάρτα στον Ράμσεϊ.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας, 4 λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Πιέζουν για το γκολ της ισοφάρισης οι Βορειοϊρλανδοί που έχουν εγκαταστήσει 4-5 παίκτες στην περιοχή της Ουαλίας.

88' Κερδίζει φάουλ, χρόνο και ανάσες για τους συμπαίκτες του ο Μπέιλ.

Ο Άσλεϊ Γουίλιαμς πονάει στο αριστερό χέρι αλλά αρνείται να φύγει από τον αγωνιστικό χώρο. Βλέποντας τον Κόουλμαν να ετοιμάζεται να τον αντικαταστήσει του φώναξε "είμαι εντάξει, συνεχίζω".

Ο Κομπανί στήριξε τον ΜακΌλεϊ, τονίζοντας ότι σωστά έκανε εκεί το τάκλιν.

84' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Β. Ιρλανδία. Ο Μαγκίνις στη θέση του ΜακΌλεϊ. Φορ αντί στόπερ στο ματς, τα παίζει όλα για όλα ο Ο' Νιλ.

Σηκώθηκαν οι δύο παίκτες και πιθανότατα συνεχίζουν στο παιχνίδι

81' Οι δύο... Γουίλιαμς της Ουαλίας, Άσλεϊ και Τζόναθαν συγκρούστηκαν μεταξύ τους και είναι στο έδαφος.

Μια ακόμη κίνηση από τον πάγκο έχουν οι προπονητές των δύο ομάδων.

79' Αλλαγή για την Β. Ιρλανδία. Ο ΜακΓκίντι θα περάσει στη θέση του Νόργουντ.

Ετοιμάζει ήδη αλλαγή ο Ο' Νιλ.

Έχει ενδιαφέρον τώρα να δούμε πώς θα αντιδράσει η Β. Ιρλανδία.

Οι Ουαλοί εξαργύρωσαν με ιδανικό τρόπο την υπεροχή που είχαν στον αγωνιστικό χώρο τα τελευταία δέκα λεπτά.

75' ΓΚΟΛ για την Ουαλία (αυτ. ΜακΌλεϊ)!  Δυνατή σέντρα του Μπέιλ από αριστερά, ο ΜακΌλεϊ στην προσπάθεια του να κόψει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!

72' Εξαιρετική αμυντική αντίδραση του Τσέστερ που έκοψε τον Λάφερτι καθαρά, την στιγμή που ο φορ της Β. Ιρλανδίας έμπαινε απειλητικά από αριστερά στην περιοχή των Ουαλών.

69' Αλλαγή για την Β. Ιρλανδία. Ο Ουάσινγκτον αντικαθιστά τον Γουόρντ.

Πολύ άσχημα εκτελεσμένο το φάουλ από τον Ράμσεϊ, απομάκρυναν εύκολα οι Βορειοϊρλανδοί.

67' Κίτρινη κάρτα στον Στίβεν Ντέιβις, για φάουλ επάνω στον Μπέιλ.

66' Η πίεση που ασκούν οι Βορειοϊρλανδοί στους κεντρικούς μέσους της Ουαλίας από την αρχή του αγώνα έχει αποδώσει καρπούς, καθώς πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν έχουν δεχθεί φάσεις σε κανονική ροή παιχνιδιού.

Η σωτήρια επέμβαση του ΜακΓκόβερν πριν από λίγα λεπτά, στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέιλ:

62' Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Τζόναθαν Γουίλιαμς στη θέση του Λέντλεϊ.

Απευθείας άουτ η μπάλα από την εκτέλεση του Νόργουντ.

60' Ένα ακόμη κόρνερ για την Β. Ιρλανδία. Πέμπτο στο ματς.

Εκτέλεσε ο Νόργουντ, δεν βρέθηκε παίκτης στην πορεία της μπάλας που έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου.

59' Κόρνερ για την Β. Ιρλανδία.

58' Κίτρινη κάρτα στον Τέιλορ (Ουαλία).

58' Εξαιρετική εκτέλεση από τον Μπέιλ από απόσταση 27 μέτρων, εξίσου εντυπωσιακή η επέμβαση του ΜακΓκόβερν στην αριστερή του γωνία!

57' Φάουλ για τους Ουαλούς. Σε ιδανική θέση για τον Μπέιλ, που το κέρδισε από τον Νόργουντ.

56' Σουτ του Νόργουντ από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει ο Χένεσεϊ.

55' Αλλαγή για την Ουαλία. Ο Ρόμπσον-Κάνου αντικαθιστά τον Βόουκς.

53' Σέντρα του Ράμσεϊ από δεξιά, ο Βόουκς έφτασε πρώτος στην μπάλα αλλά με το κεφάλι αστόχησε. Καλή στιγμή για την Ουαλία.

51' Νευρικοί και με πολλά λάθη οι Ουαλοί στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

50' Φάουλ από τα αριστερά όπως επιτίθεται η Β. Ιρλανδία. Εκτέλεσε ο Ντάλας με πάσα, έγινε το γέμισμα, ο Μπεν Ντέιβις απομάκρυνε τη μπάλα και πήρε και το φάουλ από τον Τζόνι Έβανς.

49' Οι Βορειοϊρλανδοί έχουν την μπάλα στα πόδια τους στις αρχές του πρώτου μέρους.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Β. Ιρλανδία στη σέντρα.

Ημίχρονο στο "Parc des Princes", ισόπαλες χωρίς τέρματα Ουαλία και Β. Ιρλανδία.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45' Μια ακόμη σέντρα από τον Ράμσεϊ, κανείς παίκτης στην πορεία της μπάλας που έφυγε άουτ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ντάλας για το φάουλ στον Μπέιλ. Χάνει το επόμενο ματς ο μέσος της Β. Ιρλανδίας, εφόσον φυσικά προκριθεί απόψε κόντρα στην Ουαλία.

42' Μπόλικο "ποδοσφαιρικό ξύλο" έχει φάει ο Τζο Άλεν. Όποτε παίρνει την μπάλα στα πόδια του έχει κολλημένο παίκτη επάνω του που συνήθως τον σταματά με φάουλ.

40' Ο Μπεν Ντέιβις παραχωρεί κόρνερ για την Β. Ιρλανδία.

37' Σέντρα του Χιουζ από δεξιά, ο Γκάντερ στο δεύτερο δοκάρι θα απομακρύνει την μπάλα προ του Νόργουντ.

27' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός της αναμέτρησης τα τελευταία λεπτά. Όπως αναμενόταν, οι ομάδες δεν είναι διατεθειμένες να πάρουν ρίσκα στο ματς.

22' Σουτ του Γουόρντ εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Χένεσεϊ, διώχνει σε κόρνερ! Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Βορειοϊρλανδούς.

20' Δυναμικά μαρκαρίσματα, σε αθλητικά πλαίσια, των μέσων της Β. Ιρλανδίας επάνω σε Λέντλεϊ και Άλεν προκειμένου να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας για τους Ουαλούς.

19' Κεφαλιά του Βόουκς, προβολή του Ράμσεϊ και η μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε -ορθώς- ως οφσάιντ. Ήταν εκτός θέσης ο μέσος της Άρσεναλ.

17' Ο Ράμσεϊ γέμισε στην περιοχή με ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Βόουκς πήρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να της δώσει πορεία προς την αντίπαλη εστία.

Στατιστική εικόνα της αναμέτρησης με την συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα:

Οι Βορειοϊρλανδοί έχουν κλέψει την παράσταση στις κερκίδες σε αυτό το Euro.

12' Ο Μπέιλ με το αριστερό προσπάθησε να βρει την κίνηση του Ράμσεϊ στην περιοχή, όμως ο μέσος της Άρσεναλ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και μπλόκαρε ο ΜακΓκόβερν.

10' Ωραία ανάπτυξη για την Β. Ιρλανδία, ο Ντάλας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σε κόρνερ έδιωξε ο Χένεσεϊ! Εκτέλεσε ο Στίβεν Ντέιβις, μπλόκαρε ο Χένεσεϊ.

8' Πολλές μακρινές, αλλά και λανθασμένες, μακρινές πάσες από τους μέσους των δύο ομάδων στο ξεκίνημα.

7' Ανέβηκε η "αεροπορία" της Β. Ιρλανδίας για ένα φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα και γέμισμα στην περιοχή, όμως ο Λάφερτι ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ.

5' Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο για τις δύο ομάδες.

3' Από το ξεκίνημα οι Ουαλοί δείχνουν ότι θέλουν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Οι Βορειοϊρλανδοί τους περιμένουν στα 5-10 μέτρα κάτω από το ύψος της μεσαίας γραμμής.

Ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Parc des Princes".

Όλα έτοιμα για τη σέντρα, μετά και την ανάκρουση των εθνικών ύμνων των ομάδων.