Τελικός Champions League: Η Ρεάλ βασίλισσα της Ευρώπης!

Η Ρεάλ είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης! Η Ρεάλ στέφεται πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία της! Εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα στις δύο άκρες της Μαδρίτης.
Ο Σιμεόνε παρηγορεί τους παίκτες του για την απώλεια του τροπαίου.
Η Ρεάλ και πάλι βασίλισσα της Ευρώπης!!! Στα πέναλτι με 5-3 και σκορ 1-1 στην κανονική διάρκεια
Ο Ρονάλντο στην εκτέλεση, εάν σκοράρει το παίρνει η Ρεάλ.
00:34
Δοκάρι ο Χουάνφραν και μένει το 4-3 για τη Ρεάλ.
00:33
Στην εκτέλεση ο Χουάνφραν.
Στην ίδια γωνία ο Ράμος, εύστοχος και 4-3 η Ρεάλ.
Ο Σαούλ για την Ατλέτικο στην εκτέλεση. 3 - 3
Ο Όμπλακ έχει δεχτεί τρία πέναλτι στην ίδια γωνία.
Πρώτο πέναλτι για τη Ρεάλ με τον Βάθκεθ. 1 - 0
Οι αρχηγοί και ο διαιτητής κάνουν την κλήρωση των τερμάτων.
Οι δύο προπονητές επιλέγουν τους εκτελεστές για τη διαδικασία.
Στα πέναλτι ο τελικός.
Τέλος παιχνιδιού. Στα πέναλτι θα κριθεί το τρόπαιο.
118΄ Έχει πέσει ο ρυθμός, αφού οι παίκτες έχουν εξαντληθεί.

116' Ο Πάρτι στη θέση του Κόκε.

114' Οι Ράμος και Χουάνφραν ανταλλάσσουν ορισμένες κακές λέξεις...

113' Έχει την υπεροχή η Ρεάλ και η Ατλέτικο δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

112' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.

109' Ο Λούκας στη θέση του Φελίπε Λουίς.

108' Ο Φελίπε Λουίς δεν μπορεί να συνεχίσει.
Σουτ του Κασεμίρο, άουτ.
106' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

105' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην παράταση.
101' Η Ρεάλ είναι πιο επιθετική στην παράταση.

99' O Γκριεζμάν πήγε να φύγει μόνος, αλλά ο Ντανίλο τον έκοψε.

94' Κόρνερ από τον Ίσκο, ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε σε πλάτη και κατέληξε στην αγκαλιά του Όμπλακ.
94' Σουτ του Μπέιλ, η μπάλα άουτ.

93'  Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο.

92' Σουτ του Κασεμίρο, μπλόκαρε ο Όμπλακ.

91'  Αρχίζει το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.
Παράταση για τις δύο ομάδες. Τέλος παιχνιδιού
Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπι και στον Ράμος.

92' Δεν υπάρχει ευκαιρία μέχρι τώρα.
90'
Συμπληρώθηκαν τα 90', 3' οι καθυστερήσεις.
87' Ο Μαρσέλο κάνει την παράλληλη σέντρα από αριστερά, αλλά κανένας δεν μπήκε στην πορεία της.

86' Στην εκτέλεση του κόρνερ της Ρεάλ, ο Μπέιλ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Πέπε και κατέληξε άουτ, αντί να πάει στα δίχτυα.

85' Σουτ του Μπέιλ, ο Όμπλακ απέκρουσε.
Γκολ για την Ατλέτικο στο 79
Ο Καράσκο σκοράρει με προβολή μετά την εξαιρετική σέντρα του Χουάν Φραν! Η Ατλέτικο έψαχνε μία φάση και τη βρίσκει!

79' Σε πρώτο χρόνο ο Όμπλακ έπιασε το τετ α τετ του Ρονάλντο, η μπάλα έφτασε στον Μπέιλ που πέρασε τον Όμπλακ και σούταρε, αλλά ο Σάβιτς απομάκρυνε πριν η μπάλα μπει γκολ.

78' Ο Ρονάλντο σούταρε, ο Όμπλακ μπλόκαρε.

77' Ο Βάθκεθ στη θέση του Μπενζεμά.

74' Κεφαλιά του Τόρες, η μπάλα άουτ.
72' Ο Ίσκο στη θέση του Κρος.

70' Ο Μπενζεμά βγαίνει τετ α τετ από δεξιά και πλασάρει πάνω στον Όμπλακ.

69' Η Ρεάλ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς.
65' Η Ατλέτικο έχει κλείσει την Ρεάλ στην περιοχή της και πιέζει.

63' Ο Σαούλ σούταρε έξω από την περιοχή, χωρίς αποτέλεσμα.

62'
Ο Καρβαχάλ αποχωρεί τραυματίας από τον τελικό και βάζει τα κλάματα.

60' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντο Τόρες.

59' Σέντρα του Φελίπε από αριστερά, ο Σαούλ στην περιοχή σούταρε, αλλά αστόχησε.

58' Σουτ του Κόκε από πλάγια θέση,η μπάλα άουτ.

55' Ο Μπέιλ σουτάρει από απόσταση, αλλά δεν απείλησε.

54' Από την πρώτη κεφαλιά του Γκοντίν, ο Σάβιτς εξ' επαφής δεν πλάσαρε σωστά.
54' H Ατλέτικο πιέζει στα τελευταία λεπτά.

52' Ο Ντανίλο στη θέση του Καρβαχάλ.
51' Ο Καρβαχάλ ενώ περπατούσε, στραβοπάτησε και έμεινε στο έδαφος.

49' Δείτε το χαμένο πέναλτι της Ατλέτικο.

47' Ο Γκριεζμάν εκτελεί στο οριζόντιο δοκάρι και δεν ισοφαρίζει!
46': Πέναλτι για την Ατλέτικο! Πέπε με τον Τόρες μονομάχησαν. Περισσότερο το κερδίζει ο Τόρες παρά το κάνει ο Πέπε
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με το γκολ του Σέρχιο Ράμος, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στον τελικό του Champions League, στο Σαν Σίρο.

Στο 15ο λεπτό, ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ, ο Μπέιλ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σέρχιο Ράμος έκανε την προβολή νικώντας τον Όμπλακ. Παρόλα αυτά, τέρμα του αρχηγού δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιτ.

Μάλιστα, με το γκολ αυτό, ο Σέρχιο Ράμος έγινε ο πρώτος αμυντικός που σκοράρει σε δύο διαφορετικούς τελικούς του Champions League. Ήταν επίσης το πρώτο του γκολ μετά τον τελικό του 2014, πάλι κόντρα στην Ατλέτικο!

Μετά το 25', οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν, πήραν τον έλεγχο της μπάλας αλλά απείλησαν μόνο με μερικά σουτ του Γκριζμάν.

45' Συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά.
44' Ο Γκριεζμάν είναι ο μοναδικός παίκτης της Ατλέτικο που προβληματίζει τους αμυντικούς της Ρεάλ.

43' Νέο συρτό σουτ του Γκριεζμάν από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε άουτ.

40' Συρτό σουτ του Γκριεζμάν από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε ο Νάβας.

38' Έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο οι παίκτες της Ατλέτικο, αλλά δεν έχουν τρόπο να απειλήσουν τη Ρεάλ.

35' Σουτ του Γκριεζμάν εκτός περιοχής, ο Νάβας μπλόκαρε εύκολα.

34' Δείχνουν εκνευρισμό και άγχος στις προσπάθειες τους οι παίκτες της Ατλέτικο.
32 Εξακολουθεί να διατηρεί τον έλεγχο η Ρεάλ, χωρίς να βιάζεται.

29' Η Ρεάλ έχει το ματς στο σημείο που θέλει, περιμένοντας την Ατλέτικο να αφήσει χώρους.

26' Ήταν η πρώτη τελική της Ατλέτικο στη βραδιά.

25' Σουτ του Χουάνφραν εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

23' Δεν είναι αποτελεσματική στις επιθέσεις της η Ατλέτικο μέχρι.

20' Η Ατλέτικο προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα.
Γκολ για την Ρεάλ  στο 15ο Ο Σέρχιο Ράμος σκοράρει!
Ο Κρος εκτελεί το φάουλ από αριστερά, ο Μπέιλ κάνει την πρώτη κεφαλιά γυρνώντας τη μπάλα και με προβολή ο Ράμος σκοράρει.
16' Η φάση είναι οριακή και μετά την κεφαλιά του Μπέιλ, ίσως ο Ράμος δεν καλύπτεται.

13' Προσπαθεί να πιέσει ψηλά η Ατλέτικο και να ανακόψει την ορμή της Ρεάλ.

10' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ.

9' Ο Κρος σουτάρε, η μπάλα κοντράρει στον Σάβιτς.

8' Η Ρεάλ είναι πιο απειλητική στα πρώτα λεπτά, με την Ατλέτικο να μην δείχνει τόσο στιβαρή.
6' Ο Μπέιλ εκτέλεσε χαμηλά το φάουλ από δεξιά, ο Κασεμίρο βρήκε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε με τα πόδια.
5' Σουτ του Κόκε εντός περιοχής, ήταν αδύναμο, μπλόκαρε ο Νάβας.
3' Δείχνουν επιθετική διάθεση στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες.
2' Πρώτο φάουλ της βραδιάς.
1' Αρχίζει το ματς.

Το τελετουργικό ολοκληρώθηκε, σε λίγο η σέντρα.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον τελικό της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στη διαδικασία τραγουδάει και ο Αντρέα Μποτσέλι.
Οι Μπαρέζι και Ζανέτι φέρνουν το τρόπαιο στον αγωνιστικό χώρο!
Βρίσκεται σε εξέλιξη η τελετή έναρξης.
Δεύτερη φορά μέσα σε δύο χρόνια και τρεις τελικούς που οι δύο ομάδες της Μαδρίτης φτάνουν μέχρι το τέλος του δρόμου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Αυτή είναι η ενδεκάδα της Ρεάλ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Πέπε, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρος, Μόντριτς, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Απόλυτα αναμενόμενα τα πρόσωπα που ξεκινά ο Ζιντάν. Καμία έκπληξη.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Αουγκούστο, Κόκε, Γκριεζμάν, Τόρες.

Το Champions League ολοκληρώνεται με τον τελικό της διοργάνωσης Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο που διεξάγεται στο Μιλάνο.

Οι θέσεις των παικτών

Μετά τον πρόσφατο τελικό της Λισαβόνας το 2014, όπου η «βασίλισσα» έγραψε ιστορία κατακτώντας για 10η φορά την κούπα, οι δύο ομάδες θα παλέψουν ξανά, αυτή την φορά στο «Σαν Σίρο» μπροστά σε σχεδόν 70.000 θεατές.

Απ΄την πλευρά του ο Ζινεντίν Ζιντάν, που βρίσκεται μπροστά στην μεγαλύτερη πρόκληση της «φρέσκιας» προπονητικής του καριέρας, δεν άνοιξε τα χαρτιά του για το παιχνίδι, όμως έδειξε αισιόδοξος πως ο ίδιος και οι παίκτες του θα τα καταφέρουν. Ώρα εκδίκησης ή τέλος εποχής για την Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε; Ο 46χρονος, που αν τα καταφέρει θα γίνει ο πρώτος προπονητής από την Αργεντινή που θα σηκώσει Champions League, θέλει να πάρει εκδίκηση και να οδηγήσει τους «ροχιμπλάνκος» στο πρώτο τρόπαιο της ιστορίας τους.