Κύπελλο Μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση από τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 64-70

O Παναθηναϊκός είχε το... πάνω χέρι στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς! Κέρδισε σε ένα κακό παιχνίδι στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό με 64-70 και πήρε την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος! Η άμυνα στην 4η περίοδο το κλειδί της «πράσινης» νίκης!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν και μάλιστα εκτός έδρας και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Ολυμπιακού με 64-70 χάρη σε μία καταπληκτική τελευταία περίοδο όπου έτρεξαν σερί 15 αναπάντητων πόντων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 χάρη κυρίως στο pick ‘n’ roll με το οποίο «σημάδευαν» τον Όγκνιεν Κούζμιτς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο στην άμυνά τους αφήνοντας τους Πειραιώτες χωρίς καλάθι για 4 αγωνιστικά λεπτά (8-9, 7’). Οι πολλές και συχνές αλλαγές των προπονητών ήταν απόλυτα δικαιολογημένες (λόγω κούρασης κυρίως) με αποτέλεσμα ο ρυθμός να αποτελεί άγνωστη λέξη στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός με 7 αναπάντητους πόντους προσπέρασε με 18-21, (16’) όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι κάποιες λίγες λύσεις και ισοφάρισαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο ημίχρονο κοιτώντας τα στατιστικά ξεχώριζε κανείς τα 2/15 τρίποντα του Ολυμπιακού, τα 11 λάθη των «πράσινων», τις 10/16 βολές τους και τη μάχη των ριμπάουντ (16-23).

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε στο παραμικρό. Οι δύο ομάδες σκόραραν με πολύ μεγάλη δυσκολία με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν πρώτοι, διαφορά πέντε πόντων (33-38, 26’). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με τρίποντα των Αθηναίου και Αγραβάνη ισοφάρισαν στους 44 πόντους, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις (στο πρόσωπο του Γιάνκοβιτς) και βρέθηκε στο +13 (44-59, 37’). Ο Ολυμπιακός σκόραρε για πρώτη φορά στην τελευταία περίοδο μετά από 6:23, ωστόσο ακόμη κι αν προσπάθησε να μειώσει το κατάφερε μέχρι ενός σημείου (58-64, 40’’ πριν τη λήξη).

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα και ήταν η ομάδα που βρήκε (λίγες έστω) λύσεις στον αιφνιδιασμό. Σαφέστατη υπεροχή στα ριμπάουντ (34-41) με τον Ολυμπιακό επίσης να έχει άθλια ποσοστά έξω από τα 6,75 (5/28).

Ο Τζέιμς Φελντέιν ξεχώρισε περισσότερο από κάθε συμπαίκτη του. Με 14 πόντους (2/4δ., 2/5τρ., 4/4β), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 25:50.

Ο Βασίλης Σπανούλης δε βοήθησε τον Ολυμπιακό. Ο αρχηγός των γηπεδούχων σε 21:10 είχε 2 πόντους (1/3δ., 0/5τρ.), έδωσε 5 ασίστ, αλλά έκανε ισάριθμα λάθη.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκρινε το ματς. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-15 και πανηγύρισε εύκολα τη νίκη.
Ο Παναθηναϊκός κρατά την πρόκριση, το «διπλό» στο ΣΕΦ το οποίο του δίνει ψυχολογικό πλεονέκτημα γιατί ήρθε και εύκολα τελικά και φυσικά τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Αμφότερες οι ομάδες ξεχνούν τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκαν. Κακό μπάσκετ (λόγω εποχής)

Στον Ολυμπιακό ξεχνούν τα σουτ τριών πόντων (5/30) και φυσικά τον τρόπο που έπαιξαν στην τελευταία περίοδο..

Στον Παναθηναϊκό δε θέλουν να θυμούνται τις βολές (30/46).

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70