Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός - Γαλατάσαραϊ 86 - 77

Ο Παναθηναϊκός έκανε… πάρτι στο ΟΑΚΑ για 37’ απέναντι στην Γαλατάσαραϊ και έστω και εάν τα «χάλασε» στο τέλος, πήρε πολύτιμη νίκη με 86-77 με το επιπλέον δεδομένο ότι αγωνιζόταν χωρίς τους Έι Τζέι Σλότερ, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Νίκο Παππά.

Οι «πράσινοι» έφτασαν τις τρεις νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του Top 16, διατήρησαν αήττητη την έδρα τους και συνεχίζουν να έχουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Για 37’ απόψε ήταν εντυπωσιακοί και οι παίκτες που είχε στην διάθεση του ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκαναν την υπέρβαση. Στο τέλος η κούραση και το μεγάλο εύρος της διαφοράς είχαν ως συνέπεια ο Παναθηναϊκός να χαλαρώσει και η τουρκική ομάδα να κατεβάσει την διαφορά μέχρι τους 6 πόντους χωρίς, όμως, να απειλήσει την νίκη του «εξάστερου».

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με ενέργεια στην άμυνα και ισορροπία στην επίθεση με τον Εστεμπάν Μπατίστα να σκοράρει μέσα από την ρακέτα και τους περιφερειακούς με πρώτο τον Γιάνις Μπλουμς (που σκόραρε 13 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα) να… πυροβολούν έξω από τα 6,75 μέτρα. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/16 τρίποντα και 50% έναντι 3/11 της τουρκικής ομάδας και με διαφορά 15 πόντων (42-27).

Με τρία τρίποντα των Δημήτρη Διαμαντίδη, Βλάντο Γιάνκοβιτς και Αντώνη Φώτση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8 (13-5) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα του Μπλουμς άρχισαν την δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» και… εκτόξευσαν την διαφορά στους 12 (25-13) στο 11’. Ακολούθησε καλάθι του ΝτεΜάρκους Νέλσον και το τρίτο τρίποντο του Λετουνού γκαρντ και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 17 (30-13) με 7’ και 6’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» παρά τις απουσίες τους συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Με καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε διψήφιο επίπεδο και με τρίποντο του Γκιστ 33’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +15 (42-27).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, όπως και τον αγώνα. Με εύστοχο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Φώτση, που ανέβασε την διαφορά στους 18 (45-27). Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο πολύ καλό ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου και με τρίποντο του ΝτεΜάρκους Νέλσον και δύο βολές του Γιάνκοβιτς… εκτόξευσε την διαφορά στους 25 (57-32) με 4’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Μέχρι 3’ και 43’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης η διαφορά ήταν στους 18 πόντους (79-61). Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και η Γαλατάσαραϊ με σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Κερέμ Γκονλούμ μείωσε σε 79-70 με 1’ και 40’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Διαμαντίδης με σουτ μέσα από την ρακέτα επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (81-70) 1’ και 15’’ πριν το τέλος της συνάντησης και η Γαλατά μείωσε μέχρι τους 6 (81-75) με 35’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Με μακρινό τρίποντο του Μπλουμς σχεδόν με την εκπνοή οι «πράσινοι» τελείωσαν την αναμέτρηση στο +9 (86-77).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-27, 65-46, 86-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (2 τρ, 11 ρ), Νέλσον 10 (1 τρ, 8 ασ), Διαμαντίδης 14 (4), Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 11, Μπλουμς 16 (4).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Κάρτερ 12 (1), Γιανγκ 6, Μίτσοφ 16 (2), Έρτσεγκ 4, Γκονλούμ 14, Πότσιους 9 (2), Μάριτς, Αρόγιο 4, Γκιουλέρ 4, Αρσλάν 8 (2).