Με σόου του Έι Τζέι Σλότερ ο Παναθηναϊκός τον ΚΑΟΔ!

Με… σόου του Έι Τζέι Σλότερ (28 πόντοι με 10/14 σουτ εντός πεδιάς) και βελτιωμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στο ΟΑΚΑ στην νίκη επί του ΚΑΟΔ με 86-55!

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην αναμέτρηση με εξαίρεση στην δεύτερη περίοδο, στην οποία οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι και τους 3 πόντους έχοντας απέναντι τους, τους παίκτες του Παναθηναϊκού που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Σλότερ είχε εξαιρετικό ρυθμό και αποτελεσματικότητα στα 23’ που αγωνίστηκε. Πολύ αποτελεσματικός ήταν, επίσης, ο Γιάνις Μπλουμς, ενώ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με τα προσόντα του ο 17χρόνος Γιάννης Παπαγιάννης, ο οποίος πήρε χρόνο συμμετοχής στα τελευταία πέντε λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με πολύ επιθετική άμυνα, που οδήγησε τον ΚΑΟΔ σε συνεχόμενα λάθη, και με τους Σλότερ, Εστέμπαν Μπατίστα πρωταγωνιστές στην επίθεση προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (15-5) πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο. Με νέο καλάθι του Αμερικανού γκαρντ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με νταμπλ σκορ (24-12) ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Μετά τις αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ωστόσο, η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε ο ρυθμός έπεσε και η ομάδα της Δράμας με πρωταγωνιστές τους Ρομπ Λο, Έρικ Άτκινς μείωσε στους 3 (31-28) με σερί 6-0, με 4’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ενέργεια στην άμυνα και με τους Σλότερ, Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδη να… εκτελούν έξω από τα 6,75 μέτρα άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 21-10 (το καλύτερο αμυντικό δεκάλεπτο των γηπεδούχων στο ματς), ο Παναθηναϊκός τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +23 (63-40).

Με σερί 8-0 με πέντε πόντους Παππά και τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 31 πόντους (71-40) λίγο πριν το 32’. Η διαφορά έφτασε και τους 36 (78-42) στο 34’, με τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και καλάθια των Γιάνις Μπλουμς, Τζούλιαν Ράιτ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 42-30, 63-40, 86-55.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3, Σλότερ 28 (5), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 3 (7 ριμπάουντ), Παππάς 5, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 11 (1), Μπατίστα 9 (7 ριμπάουντ),Ράιτ 4, Μπλουμς 8 (2), Παπαγιάννης 2.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 2, Τζόνσον 3 (1), Γεωργάκης 3, Ατκινς 18(2 τριπ., 6 ασίστ), Οντομ, Σπυριδωνίδης 3 (1), Μίσελ 6 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 4 (1), Λο 8 (2 τριπ., 9 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κολοβης.