ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3

Σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να στρογγυλοκάθεται μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε ο Ολυμπιακός το Σάββατο (22/11) επί του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 3-2 σετ, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο 1ο σετ και με αιχμή του δόρατος τους Σαφράνοβιτς και Γκόμες πήρε κατευθείαν διαφορά, την οποία ο Ολυμπιακός, απλώς, σε κάποια στιγμή το μόνο που κατάφερε ήταν να ροκανίσει, εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των παικτών του Δικεφάλου. Κατά τα άλλα ο ΠΑΟΚ πλην του 13-11 δεν ανησύχησε ιδιαίτερα σε άλλο σημείο του 1ου σετ, το οποίο και κέρδισε με 25-20.

Το δεύτερο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι πρωταγωνιστής. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 1-5 και 6-10, αλλά ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το μπλοκ του και βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 10-10. Από εκεί και έπειτα το σετ πήγε πόντο πόντο, μέχρι το 22-21. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο με την ώθηση και του κόσμου του που έκανε αισθητή την παρουσία του στο PAOK Sports Arena πάτησε γκάζι και “καθάρισε” το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο δύο λάθη του ΠΑΟΚ σε επιθέσεις από το κέντρο έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 12-16. Οι γηπεδούχοι, πάντως, αντέδρασαν και με κορυφαίο τον Σαφράνοβιτς που βοηθούσε τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση, μείωσε σε 21-22. Μία σωστή επίθεση και ένας άσος, όμως, του Τακουρίδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, που κέρδισε, τελικά, το σετ με 22-25 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε “υπνωτισμένος” στο 4ο σετ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 5-8 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 11-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-16, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13-19. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς του Εφραιμίδη μείωσε σε 18-20, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια παρουσιάστηκε ψύχραιμος και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με το τελικό 21-25.

Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε, αρχικά, το προβάδισμα με 5-3, ο Ολυμπιακός, όμως, ισοφάρισε σε 6-6 και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 7-8. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν το σετ και μαζί το ντέρμπι, γράφοντας σε πρώτη φάση το 10-12 και έπειτα το τελικό 13-15.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 22-25, 21-25, 13-15

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μουρ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Γκόμες 25 (22/45 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 13 (12/31 επ., 1 άσος, 58% υπ, 26% αρ.), Σαφράνοβιτς 23 (20/33 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 65% υπ., 46% αρ.), λ. Γκαράς (60% υποδ., 33% αρ.) /  Ντίνας, Σαμπανάι,
Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.

Ολυμπιακός (Καζάζης): Γιούρισιτς 15 (13/20 επ., 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (15/30 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ, 50% υποδ., 29% αρ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (12/32 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 80% υποδ., 51% αρ.), Κλαρκ 11 (10/24 επιθ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (10/14 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσος), λ. Στεφάνου (71% υποδ., 71% αρ.) / Σωτηρίου, Σμαραγδής, Τζελάτι 7 ( 5/15 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσος)

Πηγή: sports24.gr