Ολυμπιακός: Νίκη στην παράταση

Ο Ολυμπιακός χωρίς συγκέντρωση και αμυντική συνέπεια νίκησε χάρις στην ανώτερη ποιότητα του την Νεπτούνας, αλλά για να τα καταφέρει χρειάστηκε την παράταση (85-81, κ.α. 76-76).

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, αλλά με την εμφάνιση τους προβλημάτισαν απέναντι στην πρωτοεμφανιζόμενη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, λιθουανική ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, αλλά με την εμφάνιση τους προβλημάτισαν απέναντι στην πρωτοεμφανιζόμενη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, λιθουανική ομάδα. Στην άμυνα δεν ήταν καλοί και δέχθηκαν 46 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο από την Νεπτούνας, ενώ στην επίθεση λόγω και της απουσίας του Γιώργου Πρίντεζη, είχαν μονοδιάστατο τρόπο εκδηλώσεων των επιθέσεων τους. Κυρίως από το τρίποντο και λιγότερο μετά από πικ εν ρολ.

Λόγω κυρίως της αμυντικής ασυνέπειας τους, κινδύνευσαν να ηττηθούν από μια κατώτερη ποιοτικά ομάδα και τα κατάφεραν να… δραπετεύσουν με τους δύο βαθμούς, γιατί στην παράταση φάνηκε η διαφορά κλάσης και η Νεπτούνας… φοβήθηκε να νικήσει.

Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε επιθετικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με 34 πόντους, ενώ έδωσε και 7 ασίστ, αλλά απόψε αναδείχθηκε το πρόβλημα της εξάρτησης του Ολυμπιακού από τον αρχηγό του. Οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να αναζητήσουν και άλλους τρόπους επιθετικής έκφρασης, αλλά πρωτίστως να βελτιωθούν αμυντικά.

Ο Ολυμπιακός με ορισμένες καλές άμυνες, τον Κώστα Σλούκα να δημιουργεί και σερί 7-0 ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 27-17 7’ και 35’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Σλούκα να ευστοχεί και σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου της επίθεσης, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 10 (31-21) 5’ και 24’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Έχασαν, όμως, την συγκέντρωση τους και η Νεπτούνας μείωσε στους 5 (31-26) σχεδόν στο 17’.

Με τρίποντο του Αγραβάνη και καλάθι του Λοτζέσκι, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε και πάλι με 10 (36-26) 2’ και 19’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό στο +8 (38-30), λόγω της αμυντικής ασυνέπειας του και παρότι σούταρε με πολύ καλό ποσοστό από το τρίποντο (8/17) σε αντίθεση τους γηπεδούχους, που είχαν 0/10!

Με δεδομένη την διαφορά ευστοχίας στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο και όπως είναι λογικό η Νεπτούνας στο δεύτερο αντέδρασε. Σε λιγότερο από τα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους, η λιθουανική ομάδα μείωσε στον πόντο (38-37) και παρότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 (46-39) στο 24’ με τρίποντο του Σπανούλη, οι γηπεδούχοι με δύο σερί τρίποντα από τους Γκαΐλιους, Ζαβάσκας προσπέρασαν με 47-46 λίγο πριν το 26’.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρντζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2/6 τριπ.), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 9 (1 τρ., 7 ρ.), Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34 (6 τρ., 7 ασ.), Σλούκας 13 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2 τρ., 6 ρ.).