Μουντομπάσκετ 2014: Ελλάδα - Σενεγάλη 87 - 64

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική με νίκη επί της Σενεγάλης με 87-64 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 87-64

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον πιο αδύναμο αντίπαλο του ομίλου, η Εθνική επικράτησε 87-64 της Σενεγάλης και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η Εθνική μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και μετά το 2-2 πάτησε… γκάζι! Με τους Μπουρούση και Παπανικολάου να δίνουν το έναυσμα το σκορ έφτασε στο 9-2, ενώ ακολούθησαν καλάθια από τους Πρίντεζη, Καλάθη και Μπουρούση, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 18-9 με τρίποντο από τον Βασιλειάδη.

Η δεύτερη περίοδος εκτυλίχθηκε σε… ρολόι, το γνωστό παιχνίδι των παιδιών στις αλάνες, αφού ο Καϊμακόγλου πέτυχε τρία τρίποντα και ο Βασιλειάδης άλλο ένα. Οι δώδεκα πόντοι των δύο Ελλήνων σε συνδυασμό με την ενέργεια και τα καρφώματα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά και την καλή άμυνα των Ελλήνων, έδωσαν στην επίσημη αγαπημένη μεγάλο προβάδισμα. Στο 20’ ο φωτεινός πίνακα του κλειστού της Σεβίλλης έδειχνε Ελλάδα 45, Σενεγάλη 17!

Λίγο το μεγάλο σκορ, λίγο η υπερβολική σιγουριά, λίγο και η πρεμιέρα έφεραν τη Σενεγάλη στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί 13-0, ενώ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο πέτυχε συνολικά 17 πόντους! Ο Φώτης Κατσικάρης πήρε το απαιτούμενο τάιμ άουτ και οι Έλληνες διεθνείς… ξεμπλόκαραν. Ένα γκολ φάολ από τον Πρίντεζη, δύο τρίποντα από τους Βασιλειάδη και τον Καϊμακόγλου έφεραν το σκορ στο 58-30, για να κλείσει το ματς στο 30’, με σκορ 64-36.

Ο επίλογος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι βρήκαν χρόνο συμμετοχής ο Σλούκας και ο Μάντζαρης. Οι δύο τους με έντεκα συνεχόμενους πόντους και 3/3 τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους (78-48). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87-64 υπέρ της Ελλάδας.

Ελλάδα – Σενεγάλη (ΑΝΤ1, ΟΤΕ Sport 3)

Τα δεκάλεπτα:
18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

Η Ελλάδα ξεκινάει την περιπέτεια της στη Σεβίλλη με αντίπαλο την αδύναμη Σενεγάλη, και στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποιεί εκπληκτική εφμάνιση με το σκορ να είναι 45-17! Οι Ελληνες διεθνείς δήλωσαν πανέτοιμοι και το δείχνουν.

ΣΚΟΡ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 64-36 με 2/2 βολές του Γκ. Ν' Ντιένγκ

26' 56-30 με τρίποντο του Καϊμακόγλου, που έχει 5/5

25' 50-30 με 2/2 βολές του Γκ. Ν' Ντιένγκ

25' 50-28 με 1/2 βολές του Μπαντζί

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

17' 40-15 με 1/2 βολές του Αντετοκούνμπο 2' και 5'' πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Πρώτος σκόρερ της «επίσημης αγαπημένης» ο Κώστας Καϊμακόγλου με 14 πόντους (1/1 δίποντα και 4/4 τρίποντα)

15' 39-13 με τρίποντο του Καϊμακόγλου που έχει 4/4

14' Με τους Καλάθη, Σλούκα, Αντετοκούνμπο, Καϊμακόγλου και Μπουρούση συνεχίζει η Εθνική

13' 33-11 με λει απ του Καϊμακόγλου από ασίστ του Αντετοκούνμπο

12' 31-11 με 2/2 βολές του Αντετοκούνμπο

12' 29-11 με τρίποντο του Καϊμακόγλου

11' 26-11 με 1/2 βολές του Βουγιούκα

11' 25-11 με τρίποντο του Καϊμακόγλου

10' 22-11 ανταποδίδει με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Αντετοκούνμπο

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 18-9

9' Αντετοκούνμπο αντί Παπανικολάου

8' 18-9 με τρίποντο του Βασιλειάδη

8' 15-9 με 2/2 βολές του Μ. Ν' Ντογιέ

8' 15-7 από τον Μπουρούση με διπλή προσπάθεια. Βουγιούκας αντί Μπουρούση

Με τους Καλάθη, Βασιλειάδη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση θα αρχίσει τον αγώνα η Εθνική

Στη μάχη του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας μπαίνει σε λίγο το βράδυ η εθνική μας ομάδα, η οποία στο εναρκτήριο ματς του ομίλου της αντιμετωπίζει τη Σενεγάλη (21:00, ΑΝΤ1, OTE TV).

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 9 μ.μ., στην Σεβίλλη, την Σενεγάλη για την πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Η «επίσημη αγαπημένη» έχει αντιμετωπίσει ξανά την Σενεγάλη στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στις 31 Ιουλίου 1998, στην διοργάνωση που έγινε στην Ελλάδα, στο ΣΕΦ.

Η Εθνική είχε νικήσει με 68-57 με τους Κορωνιό, Παπανικολάου και Σιγάλα να σκοράρουν από 11 πόντους

Η Εθνική ομάδα συμμετέχει για 7η φορά στο μεγάλο ραντεβού του παγκόσμιου μπάσκετ και ευελπιστεί να συνεχίσει την παράδοση που έχει χτίσει στις πρεμιέρες. Συγκεκριμένα η επίσημη αγαπημένη έχει 5 νίκες και μία ήττα και αυτή από τις Ηνωμένες Πολιτείες.