Χρυσός ο Κωστάκης, χάλκινοι Κουτούλιας και Νικολαΐδης

Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ, κατέκτησε η Ελλάδα.

Ο Γιώργος Κωστάκης, με άλμα 13.78μ. κατέκτησε την πρώτη θέση στο τριπλούν κατηγορίας T47 στη διοργάνωση που ξεκίνησε στο Σουόνσι.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Χρήστος Κουτούλιας ήταν τρίτος με 13.05μ., στο ιδανικότερο ξεκίνημα για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση της Ουαλίας.

Με την ολοκλήρωση της πρεμιέρας έχει προλάβει να κατακτήσει ήδη τρία μετάλλια, συμπεριλαμβανομένου και του πρωϊνού με πρωταγωνιστή τον Στράτο Νικολαίδη στη σφαίρα (F20) που ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών.

Ο Κωστάκης, ο οποίος πέρυσι στο παγκόσμιο της Λυών ήταν τρίτος, από το πρώτο κιόλας άλμα φρόντισε να δείξει ποιό είναι το «αφεντικό» του αγωνίσματος.

«Προσγειώθηκε» στα 13.78μ επίδοση που του χάρισε και την πρωτιά στον τελικό. Οι προσπάθειες του Κωστάκη ήταν: 13.78, 13.76, 13.42, 13.69, 13.48, 13.48. Όσον αφορά τον Κουτούλια, είχε άλμα στα 13.05 στην πρώτη προσπάθεια, η οποία και τον έφερε στην τρίτη θέση θέση του αγωνίσματος. Οι προσπάθειες του αθλητή των «Αετών» ήταν: 13.05, 12.69, 12.76, 12.49, 12.83, 12.75.

Χάλκινο μετάλλιο ο Νικολαΐδης

Το χάλκινο μετάλλιο του Στράτου Νικολαΐδη στη σφαίρα κατηγορίας F20 σημάδεψε το πρώτο μισό της πρεμιέρας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται στο Σουόνσι της Ουαλίας.

Ακόμη, ο Θανάσης Μπαράκας στο μήκος κατηγορίας T11 ήταν 4ος, ενώ οι Γιώργος Συριής και Δημήτρης Ζησίδης κατέλαβαν την 7η και 8η θέση, αντίστοιχα, στην κορίνα κατηγορίας F32.

Ο Νικολαΐδης είχε δύο μόλις έγκυρες βολές, ωστόσο αυτές αποδείχθηκαν αρκετές για να τον φέρουν στο βάθρο των νικητών.

Ο αθλητής της Ελπίδας, ο οποίος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2012 ήταν δεύτερος, ενώ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ήταν τέταρτος, έριξε στην πρώτη βολή την σφαίρα στα 13.56μ..

Στην έκτη και τελευταία βολή, στα 13.69μ. επίδοση που του χάρισε και το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέληξε στον Σουηδό Τζέφρι Ίγκε με 15.49μ.

Στο μήκος, ο Μπαράκας είχε και τα έξι άλματα πάνω από τα πέντε μέτρα, όμως το 5.60μ. της πρώτης προσπάθειας ήταν αυτό που τον έφερε στην τέταρτη θέση του αγωνίσματος.

Τα άλματα του Ροδίτη Παραολυμπιονίκη ήταν κατά σειρά: 5.60μ, 5.56μ, 5.51μ, 5.22μ., 5.42μ., 5.17. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Ρουσλάν Κατίσεφ με 5.96μ.

Στο αγώνισμα που έκλεισε το πρώτο μισό της πρεμιέρας, την κορίνα, ο Συριής σημείωσε προσωπικό ρεκόρ και κατέλαβε την 7η θέση, ενώ μια θέση πιο κάτω (8η) βρέθηκε ο Ζησίδης. Ο αθλητής των Αργοναυτών είχε καλύτερη βολή στα 22.37μ., ενώ ο Ζησίδης έμεινε στα 22.21μ.

Τέταρτη η Καντζά στο μήκος

Λίγο ο... κόντρα άνεμος, λίγο ότι δεν βρέθηκε στην καλύτερή της ημέρα, η Βούλα Καντζά περιορίστηκε στην 4η θέση του μήκους. Η Ελληνίδα Παραολυμπιονίκης με guide τον Αιγιώτη Θοδωρή Κατσωνόπουλο, είχε καλύτερο άλμα στα 3.88 (δεύτερη προσπάθεια). Τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα της Καντζά ήταν 3.77μ., 3.74μ. και 3.05μ.

Στα 100μ. κατηγορίας Τ37, ο Ιάσωνας Γαντές μπορεί να πήρε την έκτη θέση, ωστόσο τη συνδύασε με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο αθλητής του Ηρόδικου κάλυψε την απόσταση σε 12.58 και κατέρριψε το ρεκόρ που είχε σημειώσει ο Οδυσσέας Μουλάς τον περασμένο Ιούνιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ με 13.21.

Τέλος, ο Αριστοτέλης Μαρίνος κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ. Τ38 με επίδοση 12.97, ενώ ο Αγγίμ-Δημήτρης Δομγκιόνι ήταν 5ος στη σφαίρα κατηγορίας F57 με καλύτερη βολή στα 10.75μ.