Ρεάλ - Ολυμπιακός 82-77

Ο Ολυμπιακός άργησε παραπάνω από ένα ημίχρονο να μπει αμυντικά στο πνεύμα του αγώνα και έχασε ευκαιρία να κάνει το μπρέικ στην Μαδρίτη (82-77 η Ρεάλ)!

Η «Βασίλισσα» έκανε το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και οι «ερυθρόλευκοι» την υποδέχονται την Μεγάλη Δευτέρα (21/4) με την… πλάτη στον τοίχο.

Με το σκορ 80-75 ο Ντάνστον αστόχησε σε λέι απ 31’’ πριν την λήξη του ματς, οι «ερυθρόλευκοι», όμως, έχασαν τον αγώνα όχι σε εκείνο το σημείο, αλλά στην καθυστερημένη αμυντική αντίδραση τους (στο πρώτο ημίχρονο δεν χρησιμοποίησαν καν τα 4 ομαδικά φάουλ) και στις 12 χαμένες βολές (15/27).

Η Ρεάλ… εκτέλεσε έξω από τα 6,75 μέτρα τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο. Με 5/8 τρίποντα εκ των οποίων αρκετά με παίκτη των «ερυθρόλευκων» στο σουτέρ, η «Βασίλισσα» πέτυχε 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 9 (30-21) λίγο πριν την λήξη της περιόδου. Στον Ολυμπιακό κόστισαν στο δεύτερο πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Ρεάλ δημιούργησε την διαφορά, χαμένα ριμπάουντ που έδωσαν στους γηπεδούχους δεύτερες επιθέσεις. Επίσης, τα τρία λάθη του Σπανούλη στα πρώτα τέσσερα λεπτά, στα οποία, πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα στο σκορ (11-6 στο 2’, 13-11 στο 4’).

Με δύο τρίποντα του Φελίπε Ρέγιες η «Βασίλισσα» ξέφυγε με 13 (36-23) λίγο πριν το 12’ και με νέο τρίποντο του Ροντρίγκεθ με 14 (41-27) στο 13’. Ο Ολυμπιακός με τον Κόλινς στην περιφέρεια και τον Πέτγουεϊ στην θέση «τέσσερα» άρχισε να γίνεται πιο «σκληρός» αμυντικά και με τρίποντα των Πέτγουεϊ, Σλούκα κατέβασε την διαφορά στους οκτώ (43-35) στο 16’.

Ο Πέτγουεϊ, μάλιστα, έκανε εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στο 17’ και μείωσε στους 9 (46-37). Η ομάδα του Πειραιά μείωσε μέχρι και τους 7 (51-44) με καλάθι του Ντάνστον στον αιφνιδιασμό και δύο βολές του Λοτζέσκι 32’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, που τελείωσε με την Ρεάλ στο +9 (53-44) μετά από καλάθι του Ροντρίγκεθ, που έκανε την… ζημιά στον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75 μέτρα (9/13 η «Βασίλισσα» και 5/7 οι «ερυθρόλευκοι»). Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν στα λάθη (10 ο Ολυμπιακός, 6 η Ρεάλ).

Με καλάθι του Ντάνστον και δύο σερί τρίποντα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις (55-52) στο 22’. Με πέντε σερί πόντους του Φερνάντεθ (διείσδυση και τρίποντο) και τρεις βολές του Γιούλ, η Ρεάλ ξέφυγε με 11 (63-52) στο 24’.