Ατρόμητος - Ολυμπιακός 1-1: Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ (20:30), ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες θα παλέψουν για τη νίκη που θα τους δώσει το τρόπαιο.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-1 (OTE TV-ΣΚΑΪ)

To «φιλμ» του αγώνα

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε

3' Πρώτο σουτ από τον Μιραλάς. Η μπάλα στα χέρια του Ιτάνζ.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Ιτάνζ απομάκρυνε τη μπάλα.

15' Κίτρινη στον Οικονόμου για μαρκάρισμα πάνω στον Αμπντούν.

18' Νέα ευκαρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιτάνζ απέκρουσε ασθενώς και ο Μακούν με πολύ δύναμη σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα άουτ.

21' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση, έχοντας πάνω του δύο παίκτες, σούταρε με δύναμη άουτ.

24' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φυτανίδης προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα και ανάτρεψε τον Μανιάτη.

26' Ο Χολέμπας έστειλε τη μπάλα άουτ από την γραμμή του πέναλτι. Το 0-0 παραμένει.

29' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Τζιμπούρ νίκησε τον Ιτάνζ με σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά το γύρισμα του Τοροσίδη.

32' 67%-33% η κατοχή για τον Ολυμπιακό.

35' Κίτρινη στον Φυτανίδη για μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

36' Ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά στην άμυνα του Ατρόμητου κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

37' Απάντησε ο Ατρόμητος. Ο Μπρίτο δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι, μετά τη σέντρα του Επστάιν.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49' Σουτ από τον Σκόνδρα. Άουτ η μπάλα.

56' Γέμισμα του Ορμπάιθ, γυριστή κεφαλιά του Μέλμπεργκ και η μπάλα φεύγει άουτ.

57' Έχει ρίξει τον ρυθμό του ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο.

58' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Επστάιν. Λίγο έξω η μπάλα.

60' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

63' Κίτιρνη και στον Ιγκλέσιας.

63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Τάτου ο Καραμάνος.

68' Κίτρινη κάρτα στον Ορμπάιθ

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Αμπντούν ο Φετφατζίδης.

76' Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ιγκλέσιας ισοφαρίζει σε 1-1! Η μπάλα κόντραρε στον Χολέμπας, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Κάρολ.

77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μπρίτο ο Σφακιανάκης.

83' Aλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μακούν ο Φουστέρ.

85' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. Αν δεν αλλάξει το σκορ ακολουθεί η παράταση.

Γκολ: 29' Τζιμπούρ - 76' Ιγκλέσιας

Κίτρινες κάρτες: Οικονόμου, Φυτανίδης, Δημούτσος, Ιγκλέσιας - Ορμπάιθ

Κόκκινες κάρτες: -

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Οικονόμου, Τόμας, Φυτανίδης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μπρίτο (77' Σφακιανάκης), Επστάιν, Τάτος (63' Καραμάνος), Μήτρογλου.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κάρολ, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης, Μακούν (83' Φουστέρ), Ορμπάιθ, Αμπντούν (72' Φετφατζίδης), Μιραλάς,Τζιμπούρ.